Android Studio - brak Android Virtual Device


(kost) #1

Witam
Zainstalowałem Android Studio i pominąłem zainstalowanie wirtualnej maszyny w opcjach instalacji.
Chyba teraz przez to nie mam w menu tools -> opcji Android i nie mogę uruchomić opcji android virtual device bo jej nie mam w programie Android Studio. Czy da się to naprawić bez ponownej instalacji?


(Fizyda) #2

Uruchom instalator i doinstaluj brakujące pakiety.


(kost) #3

Tak robiłem i wskazywałem katalog w którym jest już zainstalowany android studio. Niestety wyświetla się komunikat, że muszę wskazać pusty katalog. Chyba że jest jakaś opcja z poziomu programu a nie instalatora by to doinstalować.


(Fizyda) #4

Nie wiem co robisz bo nie wiem jak wygląda proces instalacyjny. Zobacz czy masz https://developer.android.com/studio/run/managing-avds.html, być może nie masz dodanych urządzeń.
Z ciekawości dlaczego nie możesz zrobić reinstalacji?


(kost) #5

Mam powolny internet i ograniczony pakiet danych. Myślałem że obejdzie się bez reinstalacji ale chyba nie mam wyjścia. Mimo wszystko dziękuję za pomoc.


#6

Odpal instalatora, wybierz opcję “custom”, wtedy pojawi się możliwość wyboru paczek - wybierz tylko to czego brakuje - i powinno przejść.


(kost) #7

Zainstalowałem na nowo zaznaczając by doinstalowało android virtual device i nadal ten sam problem. Widać to na załączonym obrazie. W menu tools -> nie mam opcji Android -> android virtual device


(Fizyda) #8

Dobra a czy w ogóle masz procesor wspierający wirtualizację? Specyfikacja Twojego komputera spełnia wymagania?


#9

Odpala się przez AVD Manager! Ale do tego trzeba jeszcze czegoś. Przejdź do “SDK Manager”, potem do “SDK Tools” i zaznacz do zaciągnięcia pakiet “Intel x86 Emulator Accelerator (HAXM installer)”. Poczekaj, niech się zassa z netu. Następnie zamknij okno SDK Manager’a.
Teraz utwórz jakikolwiek projekt z wszystkimi opcjami na “default”. I odpal AVD Manager… powinien poprosić o instalację HAXM’a i postępuj zgodnie z tym co pokaże na ekranie. Gdy się to zrobi masz gotowe, możesz używać virtualek.

@Fizyda Pewnie ma. Gdyby nie miał, installer pokazałby ładny komunikat o braku wsparcia i nie zezwolił by na instalację paczek dla virtualek. Ta opcja byłaby “wyszarzona”.


(Fizyda) #10

Możliwe, nie bawię się w androidzie, raczej starałem się znaleźć wraz z autorem przyczynę problemu.


(kost) #11

Laptop to Asusa K70IO-TY069V.

Jak wchodzę do “SDK Manager”, potem do “SDK Tools” to mam informację że pakiet “Intel x86 Emulator Accelerator (HAXM installer)” jest już zainstalowany.

Natomiast w SDK Platforms miałem zainstalowane tylko Android API27. Doinstalowałem ANdroid 6.0 ale nic to nie zmieniło.


#12

To “zainstlowany” to jest takie sobie. To samo info będzie, gdy jest on jedynie pobrany. Sprawdź w folderach AStudio czy leżą tam paczki instalacyjne. Tak pozna się najprędzej. Jeśli są, to nie zostały zainstalowane. Installer je usuwa po skończeniu.
A AVD Manager próbowałeś odpalać? Odpal go i powinno pokazać co i jak, czy czegoś czasem nie brakuje itd. Poza tym zerknij też w logi systemowe i popatrz co tam się dzieje. Jakieś info powinno być o tym.


(kost) #13

Dzięki za pomoc. Znalazłem w sekcji “Messages Gradle Sync” jakieś informacje że czegoś brakuje i doinstalowałem. Już wszystko jest jak trzeba.