Android Studio - brak Android Virtual Device

(kost) #1

Witam
Zainstalowałem Android Studio i pominąłem zainstalowanie wirtualnej maszyny w opcjach instalacji.
Chyba teraz przez to nie mam w menu tools -> opcji Android i nie mogę uruchomić opcji android virtual device bo jej nie mam w programie Android Studio. Czy da się to naprawić bez ponownej instalacji?

(Fizyda) #2

Uruchom instalator i doinstaluj brakujące pakiety.

(kost) #3

Tak robiłem i wskazywałem katalog w którym jest już zainstalowany android studio. Niestety wyświetla się komunikat, że muszę wskazać pusty katalog. Chyba że jest jakaś opcja z poziomu programu a nie instalatora by to doinstalować.

(Fizyda) #4

Nie wiem co robisz bo nie wiem jak wygląda proces instalacyjny. Zobacz czy masz https://developer.android.com/studio/run/managing-avds.html, być może nie masz dodanych urządzeń.
Z ciekawości dlaczego nie możesz zrobić reinstalacji?

(kost) #5

Mam powolny internet i ograniczony pakiet danych. Myślałem że obejdzie się bez reinstalacji ale chyba nie mam wyjścia. Mimo wszystko dziękuję za pomoc.

Odpal instalatora, wybierz opcję “custom”, wtedy pojawi się możliwość wyboru paczek - wybierz tylko to czego brakuje - i powinno przejść.

(kost) #7

Zainstalowałem na nowo zaznaczając by doinstalowało android virtual device i nadal ten sam problem. Widać to na załączonym obrazie. W menu tools -> nie mam opcji Android -> android virtual device

(Fizyda) #8

Dobra a czy w ogóle masz procesor wspierający wirtualizację? Specyfikacja Twojego komputera spełnia wymagania?

Odpala się przez AVD Manager! Ale do tego trzeba jeszcze czegoś. Przejdź do “SDK Manager”, potem do “SDK Tools” i zaznacz do zaciągnięcia pakiet “Intel x86 Emulator Accelerator (HAXM installer)”. Poczekaj, niech się zassa z netu. Następnie zamknij okno SDK Manager’a.
Teraz utwórz jakikolwiek projekt z wszystkimi opcjami na “default”. I odpal AVD Manager… powinien poprosić o instalację HAXM’a i postępuj zgodnie z tym co pokaże na ekranie. Gdy się to zrobi masz gotowe, możesz używać virtualek.

@Fizyda Pewnie ma. Gdyby nie miał, installer pokazałby ładny komunikat o braku wsparcia i nie zezwolił by na instalację paczek dla virtualek. Ta opcja byłaby “wyszarzona”.

(Fizyda) #10

Możliwe, nie bawię się w androidzie, raczej starałem się znaleźć wraz z autorem przyczynę problemu.

(kost) #11

Laptop to Asusa K70IO-TY069V.

Jak wchodzę do “SDK Manager”, potem do “SDK Tools” to mam informację że pakiet “Intel x86 Emulator Accelerator (HAXM installer)” jest już zainstalowany.

Natomiast w SDK Platforms miałem zainstalowane tylko Android API27. Doinstalowałem ANdroid 6.0 ale nic to nie zmieniło.

To “zainstlowany” to jest takie sobie. To samo info będzie, gdy jest on jedynie pobrany. Sprawdź w folderach AStudio czy leżą tam paczki instalacyjne. Tak pozna się najprędzej. Jeśli są, to nie zostały zainstalowane. Installer je usuwa po skończeniu.
A AVD Manager próbowałeś odpalać? Odpal go i powinno pokazać co i jak, czy czegoś czasem nie brakuje itd. Poza tym zerknij też w logi systemowe i popatrz co tam się dzieje. Jakieś info powinno być o tym.

(kost) #13

Dzięki za pomoc. Znalazłem w sekcji “Messages Gradle Sync” jakieś informacje że czegoś brakuje i doinstalowałem. Już wszystko jest jak trzeba.