Android vs iOS

Witam

Zastanawiam się nad telefonem z system iOS tylko nie wiem jak bardzo on się różni od Androida i jakie są jego wady. Bo obecnie używałem i używam telefonu z Androidem i tu się zastanawiam jak wygląda sprawa bezpieczeństwa, prywatności na iOS itd.

No iOS jest bardziej bezpiecznym acz zamkniętym systemem. Jeśli cenisz sobie swobodę i tanie aplikacje to może lepiej zostań przy andku, lecz jeśli jest Ci obojętne jakie apki będziesz posiadał i chcesz mieć po prostu niezawodny system to nie ma co się zastanawiać.

Zalety androida:

-Masz miejsce na swoje pliki dowolnego typu, możesz przechowywać na karcie pamięci, pamięci telefonu. Co chcesz i gdzie chcesz.
-Masz możliwości dostosowania systemu do swoich potrzeb poprzez zrootowanie i majstrowanie. Lecz przez to możesz stracić gwarancję.
-Możesz zainstalować własny launcher

Wady:
-Mnóstwo śmieciowych i syfiastych aplikacji w sklepie
-Szybkość działania zależy od tego, czy telefon jest z wysokiej/średniej półki, czy z najniższej
-Nie masz pewności że dostaniesz nowszą wersję androida. Niektóre telefony nigdy nie dostają jakiejkolwiek aktualizacji.

Ios:

Zalety:
-Jest szybki bo zoptymalizowany do sprzętu jaki posiadasz
-100% pewność, że będziesz dostawał aktualizacje
-Rygorystyczne wymagania co do aplikacji w sklepie. Brak aplikacji śmieciowych i syfiastych.

Wady:

-Przechowywanie swoich danych na urządzeniu jak i dostęp do nich nie jest prosty. Dane można przekazywać między aplikacjami tylko przez systemowy mechanizm typu “otwórz za pomocą”
-brak możliwości dostosowania do swoich potrzeb. Jest to możliwe jedynie po jailbreak-u ale to trudniejsze niż root na androidzie.

Sam zdecyduj.

Dziękuje za odpowiedzi. A co z trzymaniem danych w chmurze? Ja osobiście nie lubię, żeby telefon gdzieś wysyłał, synchronizował dane tylko żeby była możliwość trzymania wszystkiego lokalnie. Cenię sobie jak największą prywatność i nie chcę być przymuszany do wysyłania danych. A co jeśli chodzi o uprawnienia aplikacji itd na iOS? Czy osoba z zewnątrz może włączać mi kamerę bez mojej wiedzy jak na Androidzie i skanować otoczenie czy robić zdjęcia? Bo słyszałem że na Androida są takie możliwości…

I tu i tu masz możliwość wyłączenia synchronizacji :slight_smile:

Ja też słyszałem wiele, ale nigdy tego nie doświadczyłem. Być może te osoby po prostu natrafiły na syfiastego włamywacza.

Czyli iCloud nie jest przymusem? :wink: A jeśli chodzi o jakiś telefon z iOS do 1k pln to jaki polecacie? Bo ja totalnie nie znam tej marki i nigdy nie miałem styczności.

Ja zaś słyszałem, że NSA robi to samo z iPhonami i to bez włamu …
Generalnie - prywatność w dzisiejszych czasach - to mrzonka …

Na żadnym z tych systemów nie ma takiej możliwości dopóki nie wyrazisz na to zgody. Aby zrobić to bez twojej zgody potrzeba uprawnień roota.

a na iOS jest jakiś root czy jest inaczej skonstruowany jak Android?

Na iOS jest Jailbreak ale nie ma większego sensu go robić, tracisz wtedy gwarancję a funkcjonalność czystego iOS jest już na tyle duża że nie ma tam zbyt wiele do życzenia (przyznał to ostatnio sam autor jailbreak’a). Poza tym zdaje się że po każdym restarcie trzeba go roic od nowa a niektórzy narzekają po tym na pogorszenie stabilności telefonu, lepiej zostawić sobie czysty oryginalny iOS to będzie chodził dobrze.

Co do kwestii uprawnień aplikacji to każdej apce ręcznie akceptujesz lub odmawiasz dostępu do każdej pojedynczej funkcjonalności (kamera, mikrofon, książka tel, zdjęcia itp itd) podczas na androidzie masz tylko grupy uprawnień i jeśli nie akceptujesz wszystich żądań aplikacji to jej nie zainstalujesz wcale.

1 polubienie

Część się uruchomi lub na ekranie powitalnym się zakończy - testowane na nugacie (7.0.1).

Czyli teoretycznie iOS jest bezpieczniejszy. A czy do 1000 pln kupi rozsądny telefon z iOS w miarę wydajny?

Myślę że da radę kupić używany w dobrym stanie, ja za 750zł kupiłem używanego 10 calowego iPada 4 (model sprzed 5 lat) chodzi on całkiem dobrze (lepiej od wielu nowych androidowych) wiec i telefon powinieneś dostać do 1000zł.
Tylko nie bierz starszego niż iPhone 5s, starsze już nie dostaną nowego iOS 11(nowe wersje iOS dostają urządzenia przez 5 lat od premiery).
I nie bierz urządzenia zablokowanego przez iCloud - bez chasla do konta iCloud nie da się go odblokować.
Warto też upewnić się ze nie jest po Jailbreak’u chyba ze ci to nie przeszkadza że mogły na nim być nie wiadomo jakie aplikacje.

1 polubienie

Zablokowane przez iCloud mogą być tylko używane telefony? Czy fabrycznie też może być blokada? I czemu te blokady są? Mi zależy na nowym.

Po to by ci nikt w telefonie nie mógł grzebać jak zablokujesz.

Nowe nie mają blokady. Jak zamierzasz kupić nowy to nie musisz się o to martwić.

Ogólnie chodzi o to że urządzenia takie jak iPhone i iPad są poważane z kontem w iCloud (podobnie jak androidów z kontem Google) ale w odróżnieniu od androida urządzenie z iOS odpiąć od konta da się tylko logując się poprawnym hasłem na konto i nawet reset urządzenia nic tu nie da, jak urządzenie ma nałożone hasło odblokowania ekranu to nic z nim nie zrobisz.
Dodatkowo jak ci ktoś ukradnie lub zgubisz telefon to możesz się zalogować na swoje konto nawet w przeglądarce na komputerze i zablokować permanentnie telefon. Na portalach aukcyjnych jest sporo używanych iPadów i iPhonów w “bardzo” atrakcyjnych cenach ale z informacja ze jest blokada iCloud.

OK. Ale na Androidzie byle apka potrzebuje uprawnień do wszystkiego to skąd mam wiedzieć że ona nie będzie mi włączać czegoś o czym nie wiem?

Wystarczy odznaczyć podczas instalacji.

Ja mam Androida 4.3 i tam nie widzę takiej opcji przy instalacji, w sumie oprócz paru dodatkowych Apek nie mam nic innego na telefonie oprócz aplikacji domyślnych ale skąd mam wiedzieć że te domyślnie zainstalowane i te doinstalowane nie mogą właśnie włączać bez mojej wiedzy. Jakoś dziwnie to jest wszystko rozwiązane.