Android vs Windows Phone 8

Witam,

 

Ponieważ mój obecny smartfon prawie wyzionął ostatnio ducha (płytka klawiatury padła, wymienię ją, ale najpierw muszą mi przyjść części) zacząłem zastanawiać się nad nowszym modelem. No i tutaj pojawia się problem-co wybrać? Windows Phone 8 (Nokia Lumia 925) czy Android (Nexus 4, myślałem o 5 ale nie podoba mi się wygląd-w porównaniu do czwórki wygląda tandetnie…-a nie widzę aż takiej przewagi technologicznej, jedyne co to zapewne wsparcie Google będzie dłuższe niż w przypadku 4, ale to przecież Nexus więc jakie to ma znaczenie?).

 

Obecnie mam Neo V z Androidem AOSP 4.3.1 z paroma modyfikacjami

 

Co ma dla mnie znaczenie?

 

-Wyświetlacz

-Nawigacja

-Czas pracy na baterii (piszę sporo sms-ów i dużo dzwonię, często korzystam z internetu, sprawdzam pocztę, używam nawigacji)

-Aparat (wiem, że Nexus ma bardziej przeciętny niż dobry, ale wystarczający jak dla mnie)

-Aplikacje (obecnie używam GG, WhatsApp, Gmail, MobileMPK, Go SMS Pro-ze względu na pop-up o wiadomościach, liczy się dla mnie ich jakość)

-Lubię centrum powiadomień androida (ale to podobno ma się pojawić w WP wraz z aktualizacją do 8.1).

-Chciałbym mieć wpływ na telefon, dlatego zastanawiałem się nad Lumią 920, bo ta podobno ma zostać odblokowana, ale wydaję mi się że lumia 925 będzie lepszym wyborem

 

Moglibyście mi doradzić? Którą platformę wybrać? Spróbujcie wypisać wady i zalety obu modeli (i ew. systemów). Kusi mnie WP, ale miałem z nim mało do czynienia i nie jestem pewien czy przesiadka z Androida mnie nie zaboli.

 

Z góry dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi :slight_smile:

W tej sytuacji wybrałabym Windows phone ale lumia 920 a nie 925. Różnica pomiędzy tymi modelami jest tylko w grubości obudowy i czasie pracy (na korzyść tego pierwszego modelu jeżeli chodzi o czas i na korzyść tego drugiego modelu jeżeli chodzi o wymiary). Na Nokię jest nawigacja (znakomita zreszta) a Androidem juz jestem zmęczony. Windows phone przynosi powiew świeżości a pracuje sie z nim naprawdę swietnie

Ile osób, tyle opinii. Jedni lubią Windows Phone, inni nienawidzą - tak samo, jak w wypadku iPhone czy Androida. Moje zdanie jest takie, że jeśli do tej pory miałeś aparat z systemem Android, to przy nim pozostań. Jesteś już przyzwyczajony do obsługi systemu i interesujących cię aplikacji. Nokia może miło zaskoczyć niektórymi funkcjami, innymi znów zrazić z przewagą na to drugie. Android jest systemem otwartym, co również jest dużą zaletą. Pamiętaj, że twój dotychczasowy telefon był dosyć słaby i nie pokazał ci wszystkich dobrodziejstw systemu Android. Nexus nie dość, że jest dużo szybszy, to ma czyste oprogramowanie, co jest dużą zaletą. Jeszcze większą zaletą jest mnogość różnych romów, dzięki którym nie powinieneś poczuć - jak to kolega wyżej ujął - że system Cię męczy. Sam parę dni temu wgrałem CM, gdyż poprzedni system trochę mi się opatrzył i teraz znów jestem zadowolony i z przyjemnością używam swój aparat - jak bym go dopiero kupił…

Android.

Na wp nie ma Go SMS, mały wybór nawigacji, tak jak większości użyteczny apek. Jak są, to stają się zombi. Nawet Agry Birdsy w wersji na WP ocierają się o bycie Zombi. Na iOs jest wersja 1.2.6, na androida 1.2.6, a na wp 1.2.1.0

 

Kolejny przykład, dzięki uprzejmości funboya wp z dobrych programów

https://itunes.apple.com/us/app/the-home-depot/id342527639?mt=8

Sam posiadam nexusa 4 - telefon jak marzenie, polecam ci androida, a szczególnie nexusy - odblokowanie jest bardzo łatwe i bezproblemowe (aktualnie dzięki cyanogenmod installer’owi mam wersję 11 z najnowszym androidem 4.4.2 KitKat), bateria trzyma 2 dni przy dużym wykorzystaniu (cały czas Wi-Fi + dane transmisji włączone, codzienne granie w gry, które chodzą wyśmienicie, dużo SMS-ów i rozmów), wyświetlacz super - każdy film full hd działa świetnie. Po prostu telefon marzenie - mam zamiar pozostać z nim na dłużej, a aparat wcale taki zły nie jest :slight_smile:

Wszystko zależy od gustu. Do zastosowań które wymieniłeś wp sprawdzi się świetnie. Nie ma romów i modyfikacji - nie ma bo system działa płynnie i stabilnie i spełnienia funkcje do których jest przeznaczony. Aplikacja do smsów czy dodatkowe klawiatury - w wp zbędne. WP to jedna z lepszych klawiatur i świetny słownik. Żeby tego było mało to masz jeszcze funkcję sugerowania kolejnych słów. Rewelacyjna sprawa. Kwestia braku aplikacji powoli staje się już mitem. Czy warto dopłacić do 925 - tak ale tylko wtedy gdy przeszkadza Ci waga 920tki. W pozostałych przypadkach nie warto. 925 to mniejsza o połowę pamięć i ładowanie bezprzewodowe jako dodatkowa opcja a nie standard. Dla mnie też gorszy wygląd ale to już kwestia gustu. Miałem nexusa 4 i mam 920tka i niestety nexus nie powala. Tragiczny ekran /jakość a nie rozdzielczość /, aparat tragiczny. Jakość muzyki też nie zachwyca. To za co należy mu się plus to jakość wykonania - jest bardzo dobra. Czysty android to super sprawa ale tablecie - nexus 7 to jest rewelacja. W telefonie jest to minus a nie plus. Dużo bardziej preferuję dobrą nakładkę Np. Od sony. Ciekawa i lekka. WP to również rozwiązania których nie znajdziesz w androidzie: rewelacyjny pakiet biurowy, nawigacja w przypadku noki za free, swietna integracja z chmurą skydrive i integracja z takimi portalami jak fb czy Twitter.

Aktualizacje to również ważny element. WP oferuje je standardowo. :) 

Aktualnie na prowadzenie według mnie wysuwa się(kolejność nie ma znaczenia):

-Nokia Lumia 920/925

-Sony Xperia Z

-LG Nexus 4

-Samsung galaxy SIV

 

Wiem, że Xperia Z ma wyblaknięte kolory, ale według mnie wygląda lepiej niż SIV. LG Nexus 4-wiadomo, AOSP, Wsparcie Prosto od Googla, dobra baza do modyfikacji. W Samsungu Galaxy SIV nie podoba mi się wykonanie. Nokią bawiłem się wczoraj i nie zauważyłem (nie sprawdzałem sklepu itd), żeby mi się coś w tym systemie nie podobało. Poza tym zastanawiałem się też nad BlackBerry Z10 (miałem parę ich telefonów z QWERTY i byłem zadowolony, ale mam wątpliwości ze względu na to, że firma powoli bankrutuje).

 

Zależy mi trochę na czasie (do weekendu chciałbym telefon już mieć w ręce).

Myślałem, że jednogłośnie okrzykniecie jeden system zwycięzcą a tu guzik :slight_smile: Aktualizacje też są dla mnie ważne. Proszę o wybranie z pośród tych telefonów faworyta, ewentualnie zaproponowanie czegoś innego (chodzi mi nie tylko o parametry-te znam, ale także o (w przypadku Androida) wsparcie niezależnych developerów).

 

Pozdrawiam.

Galaxy S4 jest brzydszy od Xperii Z, ale jest szybszy i ma lepsze kolory, a to wpływa na przyjemność używania. Jeśli chcesz mieć ładny i szybki - dobry telefon, to zainteresuj się HTC ONE.

Na WP są darmowe mapy i nawgiacja od Nokii. Kupując telefon z Androidem masz dostęp jedynie do nieaktualnych mapek online Gooogla.

 

No właśnie, goły Android jest beznadziejny, a brandowane są jeszcze gorsze, dlatego Android potrzebuje jakichś modów. Z WP nie ma tego problemu, więc nie trzeba go rozwiązywać.

 

Jeśli ktoś potrzebuje zabawki do gierek i durnych darmowych programików oraz ściągania malware, a do tego ma czas na grzebanie w bebechach mulącego systemu, to Android jest lepszym rozwiązaniem.

Jeśli ktoś potrzebuje urządzenia, które bez tracenia czasu na konfigurację pozwala na telefonowanie, smsowanie, korzystanie z map, nawigacji, internetu, a do tego nie ma potrzeby modyfikacji systemu i grzebania w jego bebechach, to WP jest lepszym rozwiązaniem.

 

To samo dotyczy Androida. Ludzie, którzy mają pojęcie o możliwościach tkwiących w smartfonach wybierają lepsze platformy.

Nic nie zmieni faktu, że wp jest zwyczajnie nudne. Ja lubię mieć inaczej, jak dała fabryka. Ale w końcu dla większości osób sprzęt ma spełniać swoje zadanie i działać. Ja lubię grzebać, zmieniać, przerabiać, kombinować. Jeśli ktoś się przynajmniej w połowie zna na tym tak dobrze jak ja, będzie mógł poczuć się indywidualistą, który będzie zadowolony z posiadania swojego sprzętu. Ja właśnie należę do grona takich osób i nikt mnie nie namówi na zmianę systemu.