Android x86 zainstalowany na pendrive jest niewiarygodnie powolny

Jak w temacie. Zainstalowałem Androida z tego linku znalezionego na oficjalnej stronie projektu. To testowy Android x86 Marshmallow. Instalowałem go na pendrive Universal USB Installerem. Gdy zainstaluje się go po prostu Universal USB Installerem to wszystko działa szybko i sprawnie. Problem jest w tym, że nic nie da się zapisać, bo po każdym ponownym uruchomieniu każda zmiena w systemie znika. Przeszukałem więc internet i znalazłem rozwiązanie. Zainstalowałem Androida x86 według tego poradnika. Partycjonowałem drugi z pendrive’ów programem GParted na Ubuntu. Instalacja przebiegła normalnie, jako system plików wybrałem ext2. Po instalacji uruchomiłem ponownie komputer, odłączyłem pendrive’y (by zmienić kilka rzeczy w grubie na pendrive) i wyłączyłem komputer. Gdy skończyłem i w końcu mogłem uruchomić Androida zaczęły się problemy. Gigantyczne problemy. Android jest tak powolny, że dosłownie 40 minut męczyłem się w ekranie powitalnym i wstępnym ustawianiu tylko po to żeby popatrzeć się jak system laguje, uruchamia się sam ponownie, łączy z siecią, łączy z kontem Google po czym wyskakuje błąd że jakaś aplikacja przestała działać. Miałem tego dość i zrobiłem twardy reset komputera. Takiego systemu nie da się używać. I nie, nie wyolbrzymiam. Mój czas męczenia się we wstępnych ustawieniach to 40 minut. Sam system włącza się jakieś 5 minut i do tego trzeba jeszcze czekać by uruchomił się kompletnie. To nie jest wina pendrive, bo na dwóch pendrive’ach które testowałem efekt był ten sam. Nie jest to też wina obrazu systemu, bo z Androidem 5.1 też tak miałem. Rozumiem, że na pendrive będą jakieś spowolnienia, ale na pewno nie takie, skoro wiele razy korzystałem z Ubuntu i Lubuntu na pendrive i można było ich używać. Dlaczego ten Android x86 tak bardzo laguje jak jest zainstalowany na pendrive i jak mogę to naprawić? I nie, nie chcę używać Androida x86 w wersji Live ponieważ na tej wersji nic się nie zapisuje.

Nie wstawiłem tego tematu do działu “Systemy mobilne” ponieważ Android x86 jest przeznaczony na desktopy oraz sam Android bazuje na Linuksie.

System plików raczej też nie ma zbyt dużego wpływu na szybkość, ponieważ kiedyś użyłem chyba ext4 zamiast ext2 i wszystko i tak działało powoli.

Android do najlżejszych systemów nie należy i zapewne usiłujesz go instalować na Pendrive do USB 2.0, wiec nie oczekuj fajerwerków.

Ja jak kiedyś zainstalowałem na pendrive Ubuntu, to też chodził cienko - niby działał, ale lubił się przytykać jak działo się coś więcej niż ruszanie myszką na pulpicie. Na Live może działać dobrze, bo to inna bajka niż normalna instalacja.

Nie jest też systemem najcięższym. No i rozumiem, że mogą być spowolnienia. Ale dlaczego nie da się nawet ukończyć wstępnego ustawiania systemu?

Po pierwsze zmień system plików na coś nowszego. Wbrew twoim przekonaniom ma on duże znaczenie. Następnie sprawdź czy ten “android” jest w stanie obsłużyć twój procesor? Poza tym jest to tylko port systemu pod x86 i nic poza tym. Nie rozumiem czemu liczyłeś że będzie dobrze działać i to w dodatku przez usb 2.0.

 W każdym razie, po co ci ten android?

Testowałem już tego Androida na ext4. Prawie brak różnicy. I tak, ten Android obsłuży mój procesor, 4GB RAMu i 2 rdzenie dla Androida powinny wystarczyć. Poza tym, fajnie jest mieć Androida na pendrive, np. po to, by móc skorzystać z Androidowych aplikacji nie dostępnych na Windows lub Linux (a takich jest sporo).

Tylko że te aplikacje są napisane pod urządzenia mobilne jak i sam system. To co robisz nie ma najmniejszego sensu. Takie porty są tylko do zabawy a nie codziennego użytku. Nikt ci nie pomoże tego rozwiązać ponieważ nie ma żadnego wsparcia dla desktopów.

Chodzi mi tylko o szybkość. Co można zrobić, by ten Android działał po prostu trochę szybciej?

Zainstalować na dysku, a nie bawić się z pendrive’ami.

A jaki to pendrive? Pewnie jakiś szrot… to nie oczekuj cudów. Wbrew pozorom szybkość pamięci ma kluczowe znacznie do działania systemu (zmieniłem teraz telefon na teoretycznie mniej wydajny niż poprzedni a Android działa znacznie lepiej z względu na szybszą pamięć wewnętrzną). Ewentualnie możesz spróbować Remix OS, ale nie obiecuję niczego.

Zapewne pendrive na USB 2.0 i pewnie jakiś tańszy. Jak już koniecznie chcesz instalować OS na pendrive(co jest średnim pomysłem, bo pendrive nie służy jako dysk dla systemu), to bez USB 3.0 nie podchodź. 2.0 jest poprostu za wolne.