Antena do odbioru sygnału testowego telewizji cyfrowej

Witam.

Jak zapewne orientujecie się, są prowadzone testy sygnału telewizji cyfrowej.

(terminy uruchomienia sygnału w Polsce http://www.krupapiotr.pl/glowna/branza/dvb-t.htm)

(nadajniki http://rds.schirmer.info/dvbtpl.php4 | http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php )

Jako, że się “kwalifikuję” chciałem kupić odpowiednią antenę.

http://telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html

Moje pytanie skierowane jest do osób, które taki sygnał odbierają (praktyków, teoretyków już czytałem). Czy ktoś używa, którejś z powyższych anten, lub może polecić inną?

Jedna antena do mieszkania w bloku (raczej antena wewnętrzna), druga na osiedlu domów jednorodzinnych (raczej antena zewnętrzna)

Nie bedę doradzał anten choć wiadomo że anteny kierunkowe jak i do telewizji analogowej tak i do cyfrowej są najlepsze , należy się zastanowić kiedy ta telewiazja wystartuje (nie prędko) tesy miały zakonczyć się w styczniu tego roku i telewiazja na wiekszości obszaru polski miała ruszyć pełną parą , nie ruszyła , przedłużono konsecje testową do marca , nie ruszyła obecnie nie wiem czy gdzieś w polsce nadaje się cyfrowo dlatego że już nikt nie ma na to koncesji została wstrzymana dopuki nie znajdzie sie operator który zdeklaruje się na wprowadzenie ofery pełnej nie testowej. Pojedynczy operator zwłaszcza tvp nie ma na to pieniędzy (bankrut) cyfra i polsat nie mogą się dogadać z tvp i odwrotnie , początkowo planowano że testy będą prowadzone w MPEG4 a po zakonczeniu testów w MPEG 2 (paranoja ale prawdziwa , polskie władze stać na wszystko) , na obecną chwile nie wiadomo czy telewiazja będzie rozwijana dalej coś kiedyś czytałem na onecie że narazie nie i planowanie uruchomienia tej telewizji przesunięto na rok 2017 , ale to nic nie wiadomo bo to polska ,zmieni się rząd i znowu coś mogą wymysleć.

Do odbioru telewizji cyfrowej służą dokładnie te same anteny co do odbioru analogowej. Częstotliwości pozostały te same 174-400 i 470-860 MHz z przerwami, lokalizacja nadajnika też się nie zmieni. Nazwa “do telewizji cyfrowej” to chwyt marketingowy, by sprzedać nowe anteny.

Anteny wewnętrzne mogą być stosowane bardzo blisko nadajnika, od 5 do góra 15km (w bardzo dobrych warunkach). W przypadku anten wewnętrznych są wręcz prostsze konstrukcyjnie, bo sygnał telewizji cyfrowej jest mniej podatny na odbicia sygnału (nie powodują powstawania “cieni” w obrazie, można znaleźć miejsce w którym obite sygnały się sumują).

Być może istnieją anteny wewnętrzne sumujące sygnały odbite (z kilkoma wbudowanymi antenami), ale nie widziałem takich w sklepie.

Terminy są nieaktualne. Wiadomo tyle że do 2015 roku wyłączą analog. I dość prawdopodobny jest ten harmonogram (multipleks tylko z kanałami TVP) tyle że z półrocznym opóźnieniem:

http://satkurier.pl/news/50620/tvp-zamo … -mux3.html

czym więcej opóźniają tym więcej tracą klientów , jeszcze z rok i wszystkie kablówki będą nadawały sygnał wysokiej rozdzielczości (HD) w niektórych miastach już nadają , jeżeli kiedyś telewizja naziemna cyfrowa zacznie nadawać to wcześniej czy póżniej i tak na kanały filmowe czy sportowe wprowadzą opłaty , więc jeżeli do tego czasu kablówki wprowadzą HD to ludzie nie będą czekać na DVB , co do kablówek jest propozycja aby się “zjednoczyły” i połączyły ze sobą również fizycznie czyli powstałaby jedna wielka sieć kabli od miasta do miasta poprzez wsie. Wydaje mi się że ta opcja zjednoczenia ma większą szanse niż tv DVB.

Tak się składa że takie opóźnianie to właśnie zysk. Tyle że dla platform cyfrowych. A na wprowadzeniu DVB-T (bo cyfrowa TV satelitarna i zazwyczaj kablowa to też DVB) państwo nic nie zyska. Tylko co nieco straci (modernizacja obiektów nadawczych, dofinansowania do odbiorników). Ale to jest nieuniknione. Jak nie teraz, to za kilka lat - muszą wprowadzić DVB-T bo takie są międzynarodowe ustalenia.

Kablówki nie wejdą na wsie bo im się to nie opłaci.

Zjednoczenie - wtedy mielibyśmy monopol. Dla kablówek dobrze. Ale dla nas źle.

A czy ktoś, odpowie na konkretnie zadane pytanie? Proszę się powstrzymać od prowadzenia dyskusji, bo jak mówię, nie ona jest tutaj najważniejsza.

Tak jak piszą, antena analogowa jak i do kanałów cyfrowych to to samo. Ja przywiozłem sobie z niemiec odbiornik DVB-T (z wystawki), podłączyłem zwykłą antenę wew.którą używałem dotychczas. 10 minut na ustawienie, jezyka, automatyczne skanowanie i oglądam ze Skrzycznego DVB-T. Inna sprawa że nić ciekawego tam nie ma ale to już inna bajka.

Wpierw kup tuner albo TV z DVB-T, podłącz zwykłą antenę i zobaczysz czy będzie działać. Jeśli działa to nie ma co kombinować a zapewne tak właśnie będzie.

Odpowiedź już padła, nie ma co się sugerować napisem DVBT na antenie, równie dobrze możesz użyć każdej innej przeznaczonej na to pasmo. Przy słabym sygnale zainwestować w stosowny wzmacniacz sygnału. Radził bym kupić zwykłą kierunkową Yagę i skierować ja w kierunku nadajnika.

Telewizor ma wbudowany tuner, więc to nie problem.

A jeżeli ktoś nie ma zwykłej anteny?

Dlatego pytam osób, które takie rozwiązanie zastosowały!

Oczywiście wymiarowo przeznaczona na to pasmo .

Tak poza tym to we Wrocławiu obecnie raczej nic nie odbierzesz.

No to problem jest niesamowity , napisano już że do odbioru tv cyfrowej nadają się takie same anteny jak obecne do analoga , wszystko zalezy od mocy nadajnika , odległości nadajnika od odbiornika , ukształotowania terenu , i różnych innch przszkód typu budynki. dla jednych anteną będzie przysłowoiowy widelec włożony do gniaza antenowego dla innych bedą to musiały być skomplikowane systemy odbiorcze składające się z anten Yagi i mocnych wzmacniaczy w dodatku na wysokich masztach. To że kwalifikujesz się do odbioru tv cyfrowej to tylko pewień procent sukcesu.

Ano jest, zwłaszcza w sytuacji gdy ktoś używa platformy. Platformy mają to do siebie, że nie wszystkie kanały są dostępne, zwłaszcza regionalne czy konkurencji.

Jak pisałem powyżej, teoria jest mi znana. I nie pytałem o nią, a o doświadczenia praktyczne.