Antena do routera

Witam.

Mam zamiar wymienić antenę do routera TP-Link TL-WR543G.

Sądziłem że od najważniejszym problemem i w zasadzie jedynym będzie dopasowanie złącza (SMA) no ale ku mojemu zaskoczeniu sprzedawca zwrócił mi uwagę że co prawda ma antenę która by mi odpowiadała (9dBi), o odpowiednim złączu ale jest ona dedykowana do (o ile pamiętam) Pentagrama.

Czy ma rację? Czy taka antena może niewłaściwie funkcjonować z moim TP-Linkiem?

więc tak na wyjsciu masz powiedzmy 3dbi to kupując antene co ma wydajność 9dbi to ci zbytnio nic nie da

tak czy siak bedziesz mial na nowej antence 3dbi zasięg ci sie w mieszkaniu zwiększy o okolo 1-2m

ja bym na twoim miejscu rozważył kupno jakiegos lepszego ruterka z 2 albo 3 antenkami.

Dzięki za odp. Powiedzmy że będę usatysfakcjonowany kiedy w dalszym pomieszczeniu w którym obecnie sygnał jest słaby i zanikający będzie on slaby ale stały. Chyba muszę to przetestować… A nie chce mi się inwestować w router (obecny mam od dostawcy netka) znacznie droższy od antenki za 20 pln.

Brzmi jak klasyczna ściema. Z drugiej strony na Twoim miejscu wynalazki w stylu Pentagrama i tak omijałbym tu szerokim lukiem. Jeśli jesteś oszczędny zerknij raczej na coś w stylu TP-Link’a.

Chodzi Ci o poprawę zasięgu? To sporo byś musial zainwestować by zdecydowanie pobić tego WR543G. Ma on świetne radio Atherosa z obsługą dodatkowego trybu bardzo wysokiej czułości (przy obniżonej przepustowości). Potrafi złapać sygnał tam, gdzie dwa razy droższy sprzęt ze stadem antenek wymiękka.

Taaa, na pewno…

Jeśli wg Ciebie czterokrotnie większy zysk (bo tyle mniej więc daje dodatkowe 6 dBi) daje w mieszkaniu tylko 2 m więcej zasięgu to współczuję lokalizacji. Musisz chyba rezydować w strefie ochronnej nadajników mikrofalowych dużej mocy, że zakłocenia aż tak pogarszają pracę bezprzewodowej sieci domowej. W normalnych warunkach nawet przy dość gęstym ruchu WiFi w eterze korzyści są wyraźnie zauważalne. Sygnał radzi sobie z dodatkowymi ścianami, o zasięgu na otwartej przestrzeni nie wspominając.

Można nawet obwiesić router dodatkowymi antenami niczym choinkę. Ale bez mocnego, czułego radia i dostosowanych do warunków anten sensownego efektu nie będzie.

Dzięki za uwagi.

Nabyłem antenę TP-Linka TL-ANT2408CL (8dBi) no i mam minimalnie lepiej tzn. w pomieszczeniu piętro niżej i po przekątnej budynku mam sygnał slaby ale stały a wcześniej nawet zanikał.

Fajny temat aczkolwiek dotyczy raczej bardziej rozbudowanej/wiekszej instalacji niz moja.

Z moich spostrzezen:

Uzytkujac antenę TP-Linka TL-ANT2408CL (8dBi) podlaczona do routera TP-Link TL-WR543G na krotkim 2 m kablu (brak miejsca na wieksze odleglosci) wczesniej na laptopie Dell Latitude D820 w najodleglejszym pomieszczeniu sygnal byl bardzo slaby. Obecnie mam laptopa Dell E6520 (z zapewne lepsza karta) i w tym samym miejscu mam sygnal “dobry”.