Antena WiFi do laptopa Asus F3E-AP364?

Witam, dopiero zaczynam się interesować tematem, więc moja wiedza jest niewielka… Sprawa jest taka - chcę zwiększyć zasięg odbierania sieci WiFi w laptopie poprzez kupno antenki. Mam Asusa F3E-AP364 - specyfikacja tutaj. Komputerek jest na gwarancji, więc nie chcę go rozbierać ani wprowadzać żadnych kabelków - da radę coś z tym zrobić? Jakie koszta? Planuję wydać tak do 100 zł na ten cel…

Ma złącze do anteny na zewnątrz? Wątpię…

Więc wyjścia są takie:

* rozbierasz lapa i bawisz się w pigtaile (takie przejścióweczki) - rozwiązanie niepraktyczne…

* kupujesz zewnętrzną kartę wifi pod USB albo PCMCIA/ExpressCard KONIECZNIE ZE ZŁĄCZEM DO PODŁĄCZENIA ANTENY

Za kartami rozejrzyj się na allegro - najtańszą USB ze złaczem można dostać za ok 30-40zł

PCMCIA nie mam, ExpressCard tak - nie ma to znaczenia, pod jaki port kupię zewnętrzną kartę WiFi? I taki zakup wystarczy czy muszę jeszcze kupować antenę? I to będzie taka antena bezpośrednio przykręcana do laptopa/karty WiFi czy na przykład jakaś wystawiana za okno i doprowadzana kablem do laptopa? Czy zysk w odbiorze zasięgu jest duży?

Wybaczcie naiwne pytania, ale w temacie sieci bezprzewodowych jestem jak dziecko we mgle. :lol:

Jeśli masz express card to taką kartę musisz kupić. Sama karta raczej nie poprawi Ci zasięgu - będzie to praktycznie to samo co wbudowana… Dlatego też musisz się zaopatrzyć w kartę z gniazdem antenowym, do którego podłączysz sobie antenkę :slight_smile: którą także musisz kupić :smiley: A jaką antenę kupisz to już Twoja sprawa - jeśli chcesz poprawić zasięg odbieranej przez Ciebie radiówki (od lokalnego providera) to najbardziej skuteczną będzie antena zewnętrzna.

Tak w ogóle pozwól, że spytam - po co chcesz zwiększać zasięg sieci? Może nasuną się jakieś inne rozwiązania :wink:

Pozdro

W porządku, może opiszę, o co mi chodzi, to będzie jaśniejszy obraz tego, co chcę zrobić.

Mój sąsiad ma router bezprzewodowy i sieć bezprzewodową. Mój laptop znajduje sieć i się podłącza w odległości gdzieś maksymalnie 10 metrów od domu sąsiada, ale już idąc w stronę mojego domu, sygnał się urywa, mój laptop w ogóle nie znajduje sieci. Zaznaczam, że działam w porozumieniu z sąsiadem, więc nie podłączam się na dziko. 8) Aha, no i router w linii prostej od mojego domu jest za dwiema ścianami. :wink:

Chodzi mi o to, by łapać tę sieć u siebie w domu - nieważne, czy nędznie, czy dobrze. Byleby “jakiś” Internet był.

Hmm tutaj to by się przydała pomoc kolegów, którzy głębiej siedzą w sieciach… A w jakiej odległości są oddalone te dwa domki?

Ja próbowałem się połączyć z kuzynem z bloku obok - może jakieś 100m? Dwie bezprzewodowe karty sieciowe - u niego w kompie stacjonarnym karta z antenką dookólną 7dBi umieszczoną w pokoju. U mnie karta bezprzewodowa na USB z różnymi antenami wystawiana za okno, tak, aby nie było przeszkód (u niego już ze 3 ściany były)… Kartę z antenami (najmocniejsza taka jak u niego - 7dBi) wystawiałem za okno na KIJU OD MOPA :smiley: :smiley: :smiley: - były to takie robocze testy… no ale co? Sygnał miejscami znajdowało, raz nawet się połączyliśmy… ale na tym się skończyło. Nie zdało sprawy…

Pomyślałem spróbujemy inaczej - u niego ta sama antenka 7dBi w pokoju, a u mnie zmiana - antena od dostawcy internetu - to się chyba panelowa nazywa (ale pewności nie mam) - jaki zysk nie mam pojęcia… skierowana na jego chałupkę… myślałem, że będzie dobrze, ale LIPA - nic… tak więc sieci sobie nie zbudowaliśmy :frowning: Musiałbym użyć mocniejszych anten i zewnętrznych…

A u Ciebie to nie wiem jak wygląda… ja miałem drogę czystą i lipa (fakt, że ja 1 piętro a on parter - nie wiem jak u Ciebie). Myślę, że trzeba by od routerka dać jakąś mocniejszą antenę, najlepiej zewnętrzną skierowaną na Ciebie. U Ciebie natomiast proponowałbym jakiś routerek/AP pracujący jako REPEATER sygnału - no i tutaj też jakaś antena zewnętrzna skierowana na antenę sąsiada - a jeśli jest widoczność wzrokowa obu mieszkań (anten) to powinno być prościej - może niekonieczna antena zewnętrzna? Trudno określić - trzeba się bawić w praktyce :wink:

Trochę się rozpisałem… Sorry :wink: Może ktoś bardziej kompetentny ode mnie się tutaj wypowie. A Ty podaj jaką macie odległość, czy jest widoczność mieszkań, parter/piętro etc, no i nawet możesz namalować jakiś schemacik jak to wygląda - przeszkody, ściany, pokoje, gdzie komp, gdzie router etc :slight_smile:

Pozdro

Dzięki za zainteresowanie. 8)

U mnie to wygląda tak, że oba domy są w odległości ok. 20 metrów, u sąsiada jest parter, u mnie parter i/lub piętro (balkon). Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale mamy drzewa między domami. Sąsiada router musi się przebić przez dwie ściany w linii prostej (chyba że może kiedyś byśmy przenieśli router, żeby przebijał się przez jedną ścianę, ale nie wiem, czy to coś da).

Ja bym chciał odbierać Internet w pokoju, który za bardzo nie ma widoczności z domem sąsiada (okno mojego pokoju jest ustawione prostopadle do tego routera) - chyba że jakąś antenę bym za okno wystawił.

Ale to już mowa o sytuacji idealnej - że miałbym Internet w całym domu. Nie pogardziłbym, gdyby necik po prostu się przebijał do mojego domu gdziekolwiek - parter czy piętro, nieważne. Rzadko w domu przebywam, więc nie mam jakichś ogromnych wymagań, sygnał też nie musi być silny (prędkość Internetu może być mniejsza niż u sąsiada), byleby był stabilny.

Fachowcem w tej dziedzinie nie jestem, tak naprawdę to niewiele wiem… dlatego nie możesz się opierać na mojej opinii :wink:

No ale WYDAJE mi się, że gdybyś zamontował mocniejszą antenkę w routerze (o ile posiada taką możliwość - musisz się dowiedzieć) no i u siebie, to mogłoby coś z tego wyjść, bo routery raczej dają mocniejszy sygnał niż zwykłe karty (tak jak w moim przypadku) - tu mówiłem o antenach w środku.

Jeśli nic, no to wtedy kombinowanie z przeniesieniem routera - im mniej ścian i drzew tym lepiej! A jeśli i to nie pomoże, to wtedy już anteny zewnętrzne - nawet zwykłe małe dookólne na magnesie na parapety, tak aby się widziały (z tego co mówiłeś, to troszke byś musiał pokombinować z jakąś rynną na rogu albo coś ;d). Wszystko wyjdzie w testach, które są niezbędne, aby to podziałało… (pamiętaj też, że drzewa będą miały liście :smiley: co pogorszy sygnał).

Chociaż jeśli to tylko 20m… to gdyby sąsiad postawił routerek z MOCNIEJSZĄ anteną przy ścianie szczytowej (ku Twojemu domowi) najlepiej gdzieś pod sufitem, to miałbyś spore szanse łapać sieć na wbudowanej karcie - chociaż to też zależy ile drzew, jakie ściany, etc… Naprawde ciężko powiedzieć - możesz się udać na inne fora, które zajmują się tylko sieciami… Może dokładniej Ci podpowiedzą :slight_smile:

Powodzenia :slight_smile:

Dobra, dzięki za informacje. Sporo mi pomogłeś. :smiley: