Antena zewnętrzna LTE

Witam serdecznie. Czy ktoś mógłby polecić dobra antenę LTE zewnętrzna. Moja obecna ma już ok 7 lat technologia się zmienia a internet kiepsko działa.

Dodam że mieszkam w małej miejscowości gdzie ogólnie jest problem z internetem. Operator
Orange.moj router to Huawei B315s-22

Zainteresuj się czym co się nazywa ODU-IDU - to jest zewnętrzny router, zintegrowany z anteną, połączony kablem z wewnętrznym acesspointem WiFi.

Np: Odu Idu - Niska cena na Allegro.pl

Dziękuję za podpowiedź. Myślisz że lepiej będzie to działać? Znalazłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/router-4g-lte-z-antena-odu-idu-wifi-bez-simlocka-13830823421

Sądzę że lepiej poszukać czegoś nowocześniejszego w tym rozwiązaniu (chyba że cena jest tu istotna).
Podany przez ciebie zestaw nie agreguje pasma 4G w nowszy sposób/szybszy.
Router z anteną ODU-IDU 300 LTE cat 6 SIM WI-FI 5 - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl
Ewentualnie rozglądaj się że urządzeniem z możliwością łączenia się w 5G (bardziej przyszłościowe).

Antena jeśli ma działać sensownie, to musi być na konkretną częstotliwość. Tak jak głośnik niskotonowy nie zagra dobrze sopranami, tak antena na 800 nie zadziała dobrze do łapania 2100.

Należy sprawdzić na jakiej częstotliwości LTE działa net, a następnie dobrać antenę. Np. Yagi w rodzaj ATK-400, która pokrywa w miarę 1700-2100. Kabel maksymalnie 10 metrów, a lepiej mniej, tak z 3-5. Bo kabel zabiera bardzo dużo zysku z anteny.

Zestawy zewnętrze są o tyle dobre, że nie mamy strat na kablu. Tylko niestety te ODU mają fatalne anteny, to już lepiej skrócić kabel do 50cm, zapakować router w pojemnik szczelny i wywalić na zewnątrz z antenami, ATK, a do domu pociągnąć skrętką.

Np ZTE MC889.

Ja mogę zaproponować zestaw który sprawdził się u wielu moich klientów.
Anteny które najczęściej montuje bo się sprawdziły, Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO vs Antena All-Ant L4G.Do tego minimum Huawei B535 > B818.
Do Huaweia B818 potrzebne będą jeszcze konektor gniazdo SMA na TS9 x 2 szt.

To alogarytmiczne badziewie i zysk jest nędzny, 9dB przy kablu 10 metrów, to większość zostanie w tym kablu. Zastosowanie węższego pasma jak w ATK da dwa razy lepsze parametry. Takiego czegoś przetestowałem sporo, to się nie nadaje w miejscach gdzie jest słaby zasięg. Natomiast w miejscach gdzie daje radę, lepiej sprawdza się zewnętrzny mikrotik.

Ok dzięki za informację. Właściwie to mogę router zamontowac na strychu mając wtedy ok metra kabla antenowego. Tylko jak teraz dobrać antenę pod nadajnik z którego łapie lte

Zacznij od skrócenia kabla i montażu routera na strychu, juzysamo samo to powinno podnieść sygnał. Może wystarczy i nie trzeba będzie kupować anteny.

Tak też zrobię do pokoju polecę rj 45. Tylko powiedz mi co podłączyć w pokoju. Polecisz coś? Jakieś urządzenie?

Jeszcze pytanie czy sam jestem w stanie zrobić końcówki po ucieciu kabli?

Tak, można „czymkolwiek” zacisnąć przy braku zaciskarki.

https://www.google.com/search?q=zaciskanie+rj45+bez+zaciskarki

https://www.google.pl/search?q=zaciskanie+rj45+bez+zaciskarki

Są wtyki samozaciskowe:
https://allegro.pl/oferta/wtyk-modularny-rj45-8p8c-samozaciskowy-kategoria-6-7462290213

Do rozprowadzenia sygnału wystarczy przewód LAN, czyli skrętka. Można spokojnie do 200 metrów ciągnąć. Do rozprowadzenia sygnału WIFI dowolny router z wejściem LAN.

Zaciskanie końcówek lepiej wykonać starannie bo są spore straty. Jeśli średnica przewodu jest taka jak w zwykłym koncentryku, można zaryzykować obcięcie końcówek z mniej więcej 20 cm przewodu. Nakręcenie na przewód zwykłych wtyków F, obcięcie nadmiarowego kabla i tu tak samo wtyczki F. Teraz tylko beczka i skręcić razem.

Nie jest to ideał, ale jest to trywialne do wykonania, złączki są dostępne wszędzie za grosze i trudno coś zepsuć. Natomiast montaż wtyczek może się skończyć dla osoby niezbyt wprawionej słabo. Z uszkodzeniem gniazda włącznie.

Czasami mocowanie kabla do anteny jest takie, że łatwo skrócić od tej strony.

Dziękuję bardzo za wszystkie informacje.
Aczkolwiek pytanie odnośnie końcówek dotyczyło wtyków dochodzących do routera od anteny.

Od drugiej strony nie mam możliwości ponieważ czesc kabli została pod styropianem