Antergos - wygaszanie ekranu nie działa

Antergos z gnome - wygaszenie ekranu nie działa.

Zauważyłem, że ekran automatycznie nie przygasza gdy jest nieużywany. Mam włączone wygaszanie ekranu podczas bezczynności i wygaszanie ustawione na 5min a także automatyczne logowanie jeśli to ma z tym związek.
Czy coś nie ustawiłem jeszcze?

Sprawdzałem tak:

[gerard@manjaro-pc ~]$ gsettings get org.gnome.settings-daemon.plugins.power idle-dim-time

Brak klucza „idle-dim-time”

[gerard@manjaro-pc ~]$ gsettings get org.gnome.settings-daemon.plugins.power idle-dim

true

[gerard@manjaro-pc ~]$

Znalazłem taki edytor - dconf-editor ale nic więcej nie uzyskałem. 

A co mówi ACPI? Ogólnie tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Power_management

Mnie to ACPI kompletnie nic nie mówi. Patrzyłęm w repozytorium i  tam jest jakieś apci niezainstalowane. Nie jestem informatykiem. Wchodząc w menu zasilanie  i tu hibernacja i usypianie działa ale nie działa przygaszanie ekranu podczas bezczynności , można ustawić czas od 1 min do 15 min lub nigdy ale nie daje to żadnego efektu w postaci przyciemnienia ekranu po zadanym czasie. Czytałem podany przez Ciebie link i tylko wywnioskowałem, że tam chodzi o oszczędzanie energii poprzez hibernację i usypianie. Obraz pobierałem już 3 razy i za każdym razem to samo zaraz po instalacji. Próbowałem na Manjaro i tam działa bez zarzutu no ale bardziej mi się widzi antergos z gnome, jedyny problem który z nim mam to wkurzający brak przyciemniania ekranu. Przeszukałem internet ale nic nie znalazłem co by pomogło mi pozbyć się problemu.

ACPI + DPMS zarządzają zwykle takim przyciemnianiem.

Reszta to już ustawienia w samym DE. Spróbuj coś poszukać tu: https://help.gnome.org/users/gnome-help/stable/hardware-problems-graphics.html.en i pewnie przede wszystkim tu: https://help.gnome.org/admin//system-admin-guide/3.10/index.html.en#user

GSettings mówi Ci, że idle-dim-time nie istnieje dla ustawień org.gnome.settings-daemon.plugins.power, przez przypadek nie powinno to być auto-dim?

Właśnie “grzebię” bo ja jestem uparty jak osioł i potrafię siedzieć nad problemem  baardzoodłuugo, zawsze wierzę , że nie ma rzeczy nie do rozwiązania. Poznałem przy okazji tochę poruszanie się w dconf-editor i gsettings ale za chiny nie mogę uzyskać zmiany wartości klucza tam tylko true.

auto-dim, może powinno ale jak to zmienić , w ustawieniach programu jest tylko wartość domyślna ale to nic nie daje. Ciekawe czy ktoś ma jeszcze taki problem czy to tylko u mnie występuje? (Bo może jest tu problem z grafiką , karta intela i Ge force dedykowa chyba)

Będę próbował do skutku no i jeszcze poszukam pdanych przez Ciebie linkach ale jakbyś wpadł na jakiś pomysł to proszę o “receptę” Teraz przetłumaczyłem sobie “idle” co znaczy bezczynny, czyli raczej powinno byś auto-dim. Tylko jak to zmienić.

https://help.gnome.org/admin//system-admin-guide/3.10/power-dim-screen.html.en -Jak patrzę na opis w tym linku to na trzecim zdjęciu nie ma czegoś takiego “idle-delay=900” . 

Zrzut ekranu z 2017-01-29 11-39-44.png

Zrzut ekranu z 2017-01-29 12-03-30.png

Zrzut ekranu z 2017-01-29 12-21-44.png

Od razu: nie mam Gnome 3, bo… :slight_smile: jw.

idle-delay to jest “opóźnienie bezczynności”, czyli czas po jakim coś powinno się dziać (np. ściemnianie).

auto-dim - winno mieć 2 pozycje: prawda/fałsz (true/false).

Podwójna karta? Tak może to być dobry pomysł. W wiki Archa znajdź sobie Bumblebee - może to coś da. Antergos prawdopodobnie nie ma tego ustawianego “z automatu”. 

Może inne środowisko używać (ale to chyba będzie tak samo w antergosie) jednakże wolę zawsze te główne bardziej dopracowane i pilnowane (próbowałem innych z antergosem , xfce, kde ale wydają mi się mniej dopracowane) Wszystkie ustawienia tu są ale właśnie brakuje tego jednego , którego nie ma. Żeby tak można było dopisać, no ale tak to zapewnie nie działa. Wolałbym mieć te ściemnianie bo to zawsze oszczędność ekranu a u mnie chodzi cały dzień i tak co jakiś czas podchodzę. Gnome mi odpowiada ładne i proste bez bajerów i w miarę szybkie.KDE ładne (ogólnie KDE nie tylko w antergos) ale wg mnie bardziej awaryjne i za dużo bajerów, xfce jakoś nie widzę, jest lżejsze ale wcale szybciej nie chodzi. W najgorszym wypadku przejdę na manjaro KDE ( w xfce miałęm dużo chińskich liter, nawet w libre office),  *buntu (za ciężkie, wolne, pełno niepotrzebnych programów) , minta nie trawię (nie lubię dystrybucji opartych na kilku innych).

in /etc/dconf/db/local.d/00- u mnie nie ma pliku dconf w tej scieżce  jedynie w bin/dconfig , moze tu przyczyna?

Rozwiązałem problem “wyjściem awaryjnym” . 

Zainstalowałem antergosa ze środowiskiem cinnamon. I tu nie było żadnego problemu (narazie). Dostępny wygaszacz, ustawienia i działa bez problemu. Mam nadzieję , że będzie się sprawował w tym środowisku równie dobrze jak w gnome. Ostatnim wyjściem jest Arch ale chyba na to jestem za wiekowy.

Dzięki za pomoc. (Może z  czasem naprawią 'ściemnianie" w gnome, tak jak to działa w cinnamon).

Nie jestem przekonany, czy w swej wielkiej mądrości, twórcy Gnome nie przerzucili tej funkcjonalności “na zewnątrz” (GNOME Shell Extensions). Być może (bo przecież nie używam ;)) - to czego szukasz potrafi któreś z “caffeine” (w AUR jest ich kilka).

Sprawdzałem  w Gnome Shell Extension ale tylko oferowało hibernację i blokowanie ekranu , nic o przygaszaniu. Z AUR staram się nie korzystać bez koniecznej potrzeby (tak wogóle to nigdy nie korzystałem). Chyba zostanę przy środowisku cinnamon , to wg mnie takie pośrednie między Gnome a KDE.

Właśnie szukając czegoś a propos auto-dim w Gnome zwiodło mnie do tego caffeine :slight_smile:

Z AUR można korzystać spokojnie, zwłaszcza gdy PKGBUILDy przygotowywane są przez deweloperów bądź tzw. TU Archa. W pozostałych przypadkach zalecam zawsze przeglądnięcie co robi PKGBUILD :slight_smile: Masz też system komentarzy, który często daje dużo informacji. Nie jest tak źle :slight_smile: Na pewno natomiast lepiej jest użyć zbudowanej z AUR paczki niż wprowadzić ten sam program kompilując ze źródeł i instalując bez pośrednictwa pacmana lub - widziałem takich “geniuszy” :slight_smile: - zainstalować paczkę deb przez dpkg :slight_smile:

Cinnamona używa moja żona od bodaj 2 lat (system nie był nigdy przeinstalowywany) właśnie na Antergosie/Archu (tj. instalowane za pomocą Antergosa) i sobie chwali. W sumie dość intuicyjne środowisko, w którym często to co się chce ustawić jest łatwo dostępne, a nie jak w Gnome trzeba instalować jakieś dodatkowe programy, rozszerzenia shella itp. (i jeszcze wiedzieć jak to się nazywa :)).

 

Dzięki za fachowe porady. Z Windowsem (do maja 2016 ostateczne rozwiązanie) dawałem sobie radę w 100% to Linux jest dla mnie nowością ale uważam , że już przyswoiłem go sobie w stopniu wystarczającym do codziennego użytku domowego i jestem  jak najbardziej zadowolony. Większy spokój w systemie, bezpieczeństwo i przyjemność w użytkowaniu. Zostaję przy antegros z cinnamonem co nieznaczy , że nie będę próbował innych z ciekawości.

Tylko uwaga do tego ostaniego zdania. Jeśli masz zamiar “testować sobie”, to utwórz nowego użytkownika, powiedzmy test, na którym będziesz się bawić z innymi środowiskami itp. Twój uzytkownik ma być nietknięty, dopóki nie będziesz w 100% przkonany, że coś trzeba zmienić.