Antywirus wykrywa moją grę jako Trojan. Dlaczego?

Zrobiłem grę w Blenderze i zawsze jak wkładam pendrivea do komputera, to antywirus usuwa grę i jest napisane, że to jest Trojan. Dzieje się tak też na innych komputerach i robi to antywirus 360 Total Security. Nie wiem jak inne antywirusy, ale żaden nie powinien wykrywać tej gry jako wirus, bo to nie jest wirus.

Dzieje się tak od chwili, gdy nie pakuję już gry do Blenderpleyera, tylko gdy on wyłącznie uruchamia grę z pliku (.blend). Może taka aktywność jest uznawana za potencjalnie niebezpieczną? Gdy kliknę “Nie zezwalaj na usunięcie” i potem ręcznie przeskanuję grę, to nie wykrywa się żaden wirus. O co tu chodzi?

Spróbuj wrzucić ją na serwis virustotal.com, tam przeskanuje ci to różnymi antywirusami i zobaczysz czy przyczyną jest 360 total security

Antywirus to wirus.
Wyinstaluj i problem rozwiązany.

Zamykam.

!? A co jeżeli ten plik na serio ma wirusa? Pozwolisz by w imię twojej “ideologii” cyberprzestępcy łatwiej buszowali sobie po komputerach i wykradali/szyfrowali dane bez zgody użytkownika!?
Może jesteś tak zaawansowany w tych sprawach że go nie potrzebujesz ale znaczna część użytkowników nie wydaje się być tak sprawna w unikaniu różnych zagrożeń.
Ja osobiście nie używam antywirusa bo umiem poruszać się po internecie ale i tak dla spokoju co jakiś czas skanuje komputer w poszukiwaniu wirusów

Do tego wystarczy mbam i adwcleaner, gdy bym umiał się pozbyć tego zakichanego Windows Defendera to bym to zrobił.

Oczywiście jak tak pół serio, pół żartem.

Może kup sobie cyfrowy podpis czy coś, może pomoże.

Wiecie co? Wrzuciłem plik na virustotal.com. I bum 4 wirusy. Jakim prawem? Tą grę robiłem na komputerze przeskanowanym (Pełny Skan) i nie było żadnych wirusów w trakcie tworzenia gry. Skanuję komputer co 2 tygodnie. Podejrzewałbym, że plik został zainfekowany, ale gdy utworzę nowy projekt i wyeksportuję grę, to też są wirusy. Co w Blenderze są Trojany? Wątpię. Może są jakieś skrypty, które dla antywirusów wyglądają jak trojany? Jak mogę zlokalizować te pliki, by je przeskanować osobno i je wykasować jeśli okażą się wirusami?

‘Wirusy’ są w nowo powstałych projektach nie zależnie od tego, na jakim komputerze go utworzę.

PS: 1 zlokalizowałem antywirusem i jest nim plik gra.exe. Czyli co, żeby usunąć wirus mam usunać grę? :face_with_raised_eyebrow:

Możesz podjąć akcję usunięcia ale nie musisz.
On jest programem, a Ty człowiekiem.

Możesz, nie wiem, podstawić system na wirtualce, przepisać projekt i tam przeskanować.
Potrzebne oprogramowanie pobierz od producenta.
Jeśli nadal będzie występował problem, to po prostu ten cały Blender jest wirusem i nie programuj w nim.

A jeżeli niezgadzasz się ze swoim antywirusem w tej kwestii, to mu powiedz po prostu, że się myli - zaznacz, żeby się odczepił od tego projektu.
Przyszłych konsumentów też możesz poinstruować.

Skąd pobierałeś blendera? Może nie pobrałeś poprawnej wersji ze strony producenta tylko jakąś z wirusem. Spróbuj pobrać wersję daily builds i sprawdzić jak to na niej działa.
Mniej znane antywirusy to wykryły więc może to błąd ich bazie wirusów. Niepokoi mnie trochę Comodo bo to stosunkowo duży gracz na tym rynku

Blendera zawsze pobieram tylko z Blender.org. Zawsze aktualizuję do najnowszej stabilnej wersji. Właśnie też zauważyłem, że takie mniej znane antywirusy to wykryły, a te całe AVAST, Kasperky, McAfee to mówią, że plik jest ok. Gdyby Blender był zawirusowany, to myślę, że antywirus by to wykrył. Może tak być, że ten 360 Total Security jest nadwrażliwy. Często mi wsadza w kwarantanne pliki (.exe) programów, które chcę zainstalować, albo zainstaluję. Najczęściej Inkscape’a atakuje, którego pobieram z dobreporgramy.pl.

Antywirus to nie Twój osobisty ekspert od bezpieczeństwa - on tylko sugeruje.

No ale nazwa chwytliwa - nie powiem.
Virus Detector Helper.

Ja rozumiem. Tylko martwi mnie to, że ktoś kiedyś pobierze tą grę i mu antywirus to zablokuje. I ktoś pomyśli “Aha wirus tak? To ja usuwam to.” Poza tym nie mam pewności czy to tylko sugestia, czy na prawdę tam są jakieś wirusy. Powiedzcie czy mogę sprawdzić dokładną lokalizajcę pliku, który jest uznawany za wirus? Po zainstalowaniu gry już antywirus nic nie wykrywa.

Pewnie działam wam na nerwy, ale nie jestem biegły w tych sprawach, a jest to dla mnie ważna sprawa.

Czy pusty, nowy projekt gry w Blenderze też jest wykrywany jako wirus?

Tak.

Ale co dziwne: zgrałem plik instalacyjny na płytę, dałem Autorun i jak wkładam płytę i się instalator uruchamia, to nie wykrywa się wirus.

Możesz spróbować otwarty Godot Engine zamiast Blendera do tworzenia gier bo to tryb tworzenia gry w blenderze to jedynie dodatek który ciągle się rozwija i nie jest na niego kładziony ogromny nacisk jak na modelowanie itp

To ja bym zgłosił false positive do firm których antywirusy zgłaszają problemy. Może poprawią reguły (a może nie, ale nie masz na to zbyt dużego wpływu, a może akurat się uda).

Właśnie planuję przesiadkę na Godot ale już tą grę skończyłem w Blenderze i tylko chcę żeby wirusów nie miała.

Może poszukaj bardziej wsparcia u programistów.

Wiele programów jest wykrywanych jako potencjalnie niebezpieczne.
Wszystkich ludzi nie uświadomisz.
Kwesta zaufania też.

Nie dasz rady jej przeportować w ramach nauki nowego silnika?
Próbowałeś te buildy? https://builder.blender.org/download/

A spróbuję przeportować. Wiele zalet na plus ma ten silnik.

Jeszcze wersji 2.79b nie sprawdzałem. Sprawdzę.

Wiele błędów ma Blender. Zgłaszam je, ale to nic nie daje. Teraz są chyba bardzo zajęci Eevee. Np. Kopiuję obiekt z jednej sceny, chcę wkleić do innej, to się wszystkie sceny powielają. No i chyba rozsądnie będzie przejść na Godot.