AP czy repeater, jaki model? jakie rozwiązanie lepsze?

Witam,

W domku gospodarczym jest jakiś router od orange, on nadaje sygnał sieci bezprzewodowej, w domu obok [ok. 12m pomiędzy środkiem domu a tym router], sygnał sieci bezprzewodowej w domu jest, ale tylko w pokoju po stronie domku gospodarczego, ale sygnał i tak jest słaby, nie da się przeglądać internetu swobodnie i nie ma sygnału na całym piętrze.

Wiec pomyślałem, że można kupić repeater albo AP, podłączy się go w tym pokoju co jest słaby sygnał, aby mógł wzmocnić ten sygnał i rozprowadzić go po całym piętrze [pierwsze]. Jeszcze tak: w domu są gniazda RJ45 w każdym pokoju chyba, ale wiadomo, że nie można mieć dwóch routerów na jednej linii [ale znalazłem info, że jakoś się da, ale mniejsza o to, to nie jest istotne teraz, nie o to mi chodzi, skupmy się na moim pytaniu], więc analizując to wszystko pomyślałem o repeaterze i AP [tak powtarzam się].

…aha, no sygnał musi być dookólny.

Co kupić? [AP czy repeater, a może router z jednym i drugim??] co zapewni mi dostęp do sieci bezprzewodowej na całym piętrze, z minimum dobrym zasięgiem [na całym piętrze oczywiście]???

Macie podobną sytuację? jakiego sprzętu Wy [Ty] używacie? jakieś doświadczenia??

Może jeszcze inaczej się zapytam, które urządzenie zadziała najlepiej?? [jeżeli się da odpowiedzieć podając argumenty, to proszę o odpowiedź]

Z tego co wiem, to można łączyć repeatery w siatkę, a czy można to samo zrobić z AP?? Czekam na podpowiedzi.

Z góry dzięki,

Pozdrawiam

Jeśli ten router z Orange jest Twoim wyjściem na świat, a gniazda w pokojach masz podciągnięte pod router i zależy Ci na sieci bezprzewodowej to kup AP i podepnij go w pokoju z którego inne pomieszczenia będą miały zasięg. Często urządzenia sieciowe, które pojawiają się w ofertach nawet jak są “routerem” mają tryb pracy jako AP - zmienia się to w konfiguracji. Tylko wówczas wykładasz więcej gotówki. Można zmieniać też anteny w routerach zwiększając ich moc, ale w Twoim przypadku pasuje mi AP podpięty po kablu.

No dobra, czyli lepiej kupić AP, to może jakiś dobry sprzęt też polecasz? polecacie.

Kolega/koleżanka? Xemidra, tłumacząc tobie jaka jest różnica pozwolę sobie przytoczyć wypowiedź z innego forum:

W cenie ok 150 zł wziąłbym Tp-Link TL-WA901ND. Sam jestem ciekaw opinii o tym sprzęcie, bo podobnie potrzebuję rozszerzyć nieco pokrycie swojej sieci.

walnąłem się, w domu są gniazda tylko RJ11, czy ten tzw. Injector załatwi sprawę?? z RJ11 na RJ45 i net będzię??

się tak pytam, bo nie mam kompletnie doświadczenia, ale znam się na rzeczy jakby co

Ostatnio u kolegi do puszek na które były założone gniazda telefoniczne były podciągnięte skrętki 8 żyłowe. Zobacz jaki masz kabel, bo może w jednym pokoju wystarczy wymienić gniazdo na komputerowe. Cały czas pozostaje kwestia, czy te kable z gniazd oby na pewno masz wypuszczone przy routerze z wyjściem na świat. Z tego co pamiętam to do 10/100 potrzebujesz 2 pary

Dobra, jeszcze raz…

do domu jest poprowadzony kabel z ulicy [tam jest ta skrzynka od telefonu, na słupie], w domu elektryk rozprowadził RJ11 na 6 gniazdek, więc w domu jest 6 gniazdek RJ11 i tylko takie są w domu, obok domu stoi budynek gospodarczy, i z domu z jednego gniazdka RJ11 poprowadzony jest długiiiiiiiiiii kabel do routera, a router już tylko rozprowadza sieć bezprzewodową, tak to wygląda.

Jeszcze teraz sobie pomyślałem, że można zarobić również długi kabel z routera z domku gospodarczego do domu i tak podłączyć AP.

A nie lepiej rozprowadzić sygnał przez gniazdko z prądem ?

Zapewne masz przynajmniej jedne w pokoju.

Tu masz wszystko dokładnie rozpisane wraz z testami w “realu”:

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenz … 18767.html

Nie słyszałem dobrze o tym, tylko o uszy mi się obiło kiedyś, ale cena wychodzi taka sama jak za tego AP, ale na pewno zaznajomię się z lekturą, ciekawe to rozwiązanie. Może w przyszłości skorzystam z tego.

Już jest zamówiony TP-Link, który polecił kolega mWilQ, parametry pasowały. Tylko dlaczego kolega napisał za ok.150zł??? gdzie takie ceny są??

U mnie w sklepie komputerowym biorą ok.220zł za ten model, nawet na allegro nie ma tak taniego jak podajesz. Jutro będę mieć w ręku ten AP, dam znać jak mi poszło z jego podłączeniem i konfiguracją, i czy wszystko zadziałało [tutaj, lub…]. Nie wykluczam, że postaram się też napisać artykulik na nasz blog DP.

Pozdrawiam

Skorzystaj z ceneo lub innej wyszukiwarki. Może nie uzyskasz takiej ceny jak napisałem, ale z przesyłką spokojnie zamkniesz się w 180 zł. Za 40 zł kupisz sobie jakiś dobry napój :slight_smile:

haha, spoko… :lol: dzięki za pomoc

Pozwól, że zapytam. Zapoznałeś się chociaż z tym artykułem, który Ci poleciałem ?

Moim zdaniem dla Ciebie byłaby to lepsza inwestycja niż router AP, ponieważ takie urządzenie podłączasz do któregokolwiek gniazdka i masz sygnał Wi-Fi w całym domu bez konieczności ciągnięcia kabli. Gdybyś dodatkowo potrzebował zwiększyć zasięg albo moc to możesz podłączyć kolejne urządzenie i tak rozbudować sieć jak Ci się podoba.

Co prawda opisane w artykule urządzenia pozwalają podłączyć komputer/switch tylko przez ethernet ale bez problemu znajdziesz wersję z wbudowanym routerem Wi-Fi. U mnie się to nie sprawdzi ale w takim domu jak twój to rozwiązanie idealne.

@Xemidra: te urządzenia mogą działać na różnych fazach?

W części się zaznajomiłem, ale i tak jak to napisałeś to było już po wszystkim, czyli AP już został zamówiony, w tym momencie zapoznaję się z resztą artykułu. Jest to rzeczywiście ciekawa alternatywa, zapewniam ciebie, że będę o tym pamiętał, ale jak jest już AP to już on zapewni dostęp do sieci bezprzewodowej.

@mWilQ - W obecnej chwili dzięki nowoczesnej instalacji elektrycznej i rozwojowi standardu bez problemu podłączymy komputery znajdujące się nawet w różnych fazach.