Aparat w nokii lumia 930,parę pytań

Witam.

Mam pytania co do aparatu w noki lumia 930.

-zdjęcie zajmuje tylko ok.1mb(dodam na przykładzie HTC ONE M7 zdjęcia zajmowały więcej).

*czemu tak mało?

-DNG+JPEG

*Co to jest za format DNG?

*na co najlepiej ustawić w ustawieniach? opcje są takie (dodam że aparat ma matrycę 20MP):

JPEG(5MP)

JPEG(5MP+16MP)

JPEG(5MP)+DNG(16MP)

-Czy w świetle dziennym warto używać “ustaw ostrość dzięki lampie błyskowej”?

O formacie DNG tu:  http://www.komputerswiat.pl/nowosci/foto/2012/40/dng-fotograficzny-format-raw-dla-wszystkich-w-przyjazniejszej-wersji.aspx    Ostrość(co prawda na innej Lumii) ustawiam na “Auto”, lampa  błyskowa w dzień wyłączona. Myślę że jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości zdjęć, to wybrałbym ustawienie “JPEG(5MP)+DNG(16MP)” i pamiętając o 32Gb pamięci, przy każdej okazji sciągać zdjęcia na inny nośnik.   Zaglądałeś tu?:  http://www.nokia.com/pl-pl/produkty/telefony/lumia930/    Może jeszcze ktoś inny coś dorzuci.

  1. Mówisz o zdjęciu w rodzielczości 5 MPix? Moje zdjęcia z Lumii 1020 o takiej rozdzielczości mają około 1,4 MB (ale zdarzają się i takie co mają 800 KB i takie, co mają 2 MB). Rozmiar pliku JPG zależy w olbrzymiej mierze od kompresji i tego, co jest na zdjęciu. Nawet minimalnie większa kompresja może spowodować, że rozmiar pliku będzie o wiele mniejszy, a różnice będą niezauważalne dla ludzkiego oka;

  2. Format DNG to cyfrowy negatyw, który możesz przetwarzać na nieco bardziej zaawansowane sposoby, niż zwykły JPEG, za pomocą specjalnego oprogramowania;

  3. Ja w Lumii 1020 używam opcji 2 - tworzą się mniejsze zdjęcia, które łatwo przeglądać, czy komuś przesyłać, natomiast większe wersje przenoszę na dysk i używam gdy trzeba drukować, powiększać i tego typu rzeczy robić. Nie używam DNG, bo nie mam ani oprogramowania, ani chęci do obróbki;

  4. Ta opcja ustawia, czy ustawianie ostrości ma się odbywać za pomocą specjalnego oświetlenia dodatkowego zawsze, nigdy, czy tak jak jest ustawiona lampa błyskowa (wykorzystuje, gdy lampa jest aktywna). Osobiście używam tego trzeciego rozwiązania i w świetle dziennym nie mam problemów z ostrością, a w ciemności nie błyskam światłem ustawiania ostrości, jeżeli tego nie chcę.