Aplikacja do backupu danych na dysku zewnętrznym


(Rostov) #1

Codziennie, na koniec pracy, tworzę backup kilkunastu folderów (ich liczba zwykle jest stała) o łącznej wielkości kilkudziesięciu GB. Z dysku twardego na dysk zewnętrzny USB. Zawartość folderów zmienia się dość dynamicznie, więc nie jestem w stanie zapamiętać, co uległo zmianie. Dlatego zwykle codziennie kopiuję wszystkie foldery — bez względu na to, czy zaszły w nich jakieś zmiany, by niczego nie pominąć. Dyski nie są zbyt szybkie, zatem zajmuje mi to ponad godzinę. W związku z tym poszukuję aplikacji, która zanalizuje dane na dysku przeznaczone do zbackupowania (nazwijmy to ‘źródłem’) oraz w ostatnio wykonanej kopii i:

  1. usunie z kopii pliki oraz foldery, które usunięte zostały ze źródła od czasu wykonania kopii ostatni raz;
  2. doda do kopii pliki oraz foldery, które do źródła zostały dodane;
  3. zaktualizuje pliki, które zostały zmodyfikowane;
  4. pominie pliki, które nie uległy zmianie.

Może to pozwoli na zaoszczędzenie choć trochę czasu… Zależałoby mi na niezawodności, bo dane są cenne.


(hosti) #2

Jaki system? Windows, Linux czy Mac?
Jak Windows to poszukaj w necie tworzenie plików bat i komendą robocopy + mir https://www.google.pl/amp/s/www.groovypost.com/howto/automatically-mirror-files-network-drive-robocopy/amp/ lub wbudowany w system program do backupu ale nie pamiętam jak się nazywa.

W MacOS jest chyba Time machine

Linux - rsync


(bachus) #3

Jak chcesz to robić bardziej profesjonalnie - może pomyśleć o kopii różnicowej i trzymać chociaż kilka dni do tyłu dane do odtworzenia? Program taki za pierwszym razem robi pełen backup. Następne są backupy przyrostowe, ale “pamiętają” usunięte dane przez ustalony przez Ciebie czas i np. w następnym tygodniu proces rozpoczyna się od początku. Fajnie by też było mieć ze dwa dyski USB - zawsze jest niebezpieczeństwo, że np. w czasie kopiowania stracisz zarówno to co jest na komputerze jak i na miejscu składowania. Spróbuj np. Acronis ( https://www.acronis.com/en-gb/personal/computer-backup/ ). Tam jest pełna wersja (demo) na miesiąc. Będziesz zadowolony, to kupisz (bardzo dobry szybki program z ogromną ilością przydatnych funkcji jak szyfrowanie kopii itd.).


(Rostov) #4

Tak sobie czytam o różnicach między kopią przyrostową i różnicową, ale chyba nie potrafię tego pojąć. Wszędzie jest mowa tylko o plikach nowych i zmodyfikowanych, a co z plikami usuniętymi z dysku, których już nie potrzebujemy backupować?


(gourmetbeer) #5

Polecam Synchredible - http://www.synchredible.com/ brak języka polskiego.
Robi to co potrzebujesz i jest bardzo szybki.Używa go od paru lat w wersji free do backupu
okresowego całego dysku.


(WODZU) #6

Do takiego backupu jaki opisałeś doskonale nadawał się Microsoftowy SyncToy.
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=15155
Banalnie prosty w obsłudze. Niestety nie wiem jak z kompatybilnością powyżej Windows 7.


(krystian3w) #7

Pewnie skrót myślowy i traktują go jako zmodyfikowany w opisach.


(Rostov) #8

Który rodzaj kopii jest korzystniejszy, jeśli chodzi o czas jej wykonywania? Różnicowa czy przyrostowa?