Hej! To mój pierwszy post na tym forum, także witam wszystkich
Otóż mam aplikację mobilną, która pobiera wyświetla i pobiera obrazy z serwera. Obrazy są w HD więc zużycie transferu leci dość szybko (przez 3-4 dni zużyte 25GB). W bazie zapisuję ilość ściągnięć danego obrazu, więc baza nie jest rozbudowana a i skrypty php wysyłają tylko json’a, więc nie ma strony internetowej.
Teraz moje pytanie - jaki hosting wybrać? Mam zamiar zrobić jeszcze kilka aplikacji, które będą używały serwera a nie wiem tak naprawdę jak to wygląda w takim przypadku. Appka nie ma aktualnie dużo pobrań - ogólnie 1000 a aktywnych instalacji jest 700.
Pierwszy raz ogólnie będę wystawiać coś na serwer, nawet strony internetowej nigdy nie wystawiałem, stąd nie bardzo wiem z czym to się je. Nie wiem jak dużo pamięci będzie zżerać wykonywanie takich skryptów i procesora itp.
Zastanawiałem się nad opcją W10GB z linuxpl.com, pytałem adminów, użycie procka “nieograniczone” a pamieć na skrypt to 256MB.
Liczę na zrozumienie mojej lekkiej zieloności w temacie i na pomoc
Za 10euro/miech masz te 4gb ram, intel atom, 1TB dysk.
Na takiej maszynce stawiasz sobie Debiana/Ubuntu server/CentOS’a następnie dorzucasz NGINX’a/Apacza + PHP + ftp + potrzebne pakiety + baza i masz o wieele większe pole do popisu niżeli w przypadku shared-hosta.
Z mojego doświadczenia wynika że podstawowy setup pod php z bazą mieści się w granicach 50-100mb ram (chyba że mówimy o PostgreSQL) wtedy ~300mb ram. Pozostały ram zostaje ci na twoje skrypty + bazę/serwer http.
Dzięki za odpowiedź :). Właśnie zastanawiałem się nad vps, ale nigdy tego nie robiłem i nie wiem ile mi zajmie czasu konfiguracja. A serwer potrzebuje mieć do poniedziałku wieczór, bo na aktualnym kończy się transfer i będę musiał wszystko przenieść.
Można to zrobić wyklikując/wpisując komendy, czy jak to ogólnie wygląda?
Osoba ogarnięta postawi ci takie coś w 30-40min. Konfiguracja dedyka/vpsa wymaga podstawowej znajomości linuxa, komend etc. Jak masz windowsa to sam PuTTy ci wystarczy. Potem tylko wpisujesz odpowiednie komendy, instalujesz pakiety + dorzucasz konfiguracje.
Najtańszego nie ma co brać. Do KS-2 dokładasz kilka euro i masz 2x więcej i pojemności i ram’u ;). Sam mam kilka KS-3 i sobie je chwalę. Do kilku appek są wprost idealne i bezawaryjne. DigitalOcean używam od 2012r i także nie narzekam, choć nadal mnie boli brak opcji dysków HDD zamiast SSD.