Aplikacja Opinie?

Jakiś czas temu samoistnie zainstalowała mi się jakaś aplikacja “Opinie” i nie można jej ani wyłączyć, ani odinstalować:

Nie mogę nic na ten temat wygooglować. Cleaner w ogóle jej nie widzi, nawet jak wchodzę w aplikacje systemowe. W Google Play też jej nie znalazłam. Wie ktoś może, co to za dziadostwo i jak się tego pozbyć?

Czy to smartfon od Xiaomi ?

@Domker Tak, Xiaomi Mi A2 Lite

To aplikacja do zgłaszania (raportowania) błędów w aplikacjach MIUI i ewentualnych sugestii/opinii. Komponent systemowy. Można usunąć, ale trzeba się trochę nagimnastykować z poziomu ADB.

  1. Pobierasz i wypakowujesz:
    https://dl.google.com/android/repository/platform-tools-latest-windows.zip
  2. Przechodzisz do folderu do którego to wypakowałaś i wpisujesz w pasek Eksploratora Windows: cmd Uruchamia się cmd.exe w folderze gdzie masz adb.
  3. Bierzesz smartfona przechodzisz do ustawień > O telefonie > klikasz kilkukrotnie wersję MIUI, aż będzie pisać, że “jesteś programistą”
  4. Przechodzisz w ustawienia > dodatkowe ustawienia > opcje programisty
  5. Musisz teraz mieć aktywne połączenie z internetem mobilnym i włączasz opcję “Debugowanie USB” (trzeba będzie 2 razy potwierdzić)
  6. Podłączasz smartfona do komputera wpisujesz adb devices w otwarte okienko cmd.
  7. Wyskoczy komunikat na smartfonie, czy zawsze zezwalać temu komputerowi na dostęp. Akceptujesz.
  8. Ponownie wpisujesz: adb devices powinien wyskoczyć numer identyfikacyjny. Jeżeli tak jest można kontynuować.
  9. Wpisz:
    adb shell pm uninstall -k --user 0 com.miui.bugreport
    w celu odinstalowania aplikacji Opinie lub zamiast uninstall wpisz disable wtedy tylko wyłączy i nie będzie widoczna (lepsza opcja, bo nie będzie potencjalnych problemów przy aktualizacji systemu)
  10. Po wszystkim wyłącz debugowanie USB tak jak go włączyłaś i na samej górze jeszcze odznacz opcje programistyczne, żeby były wyłączone. W zasadzie tyle.
2 polubienia

@Domker W sumie zależało mi tylko, żeby się dowiedzieć co to jest, bo już zaczynałam się obawiać, że to jakiś wirus, bo aplikacja All In One Toolbox, która pokazywała apki systemowe, tej nie widziała.
A czy tym sposobem, który opisałeś, można się też pozbyć z ekranu głównego widgetu Googla, tego z datą i pogodą? To mi bardziej przeszkadza, bo wolę korzystać z innej apki pogodowej, a nijak nie umiem tego usunąć :frowning:

Tym sposobem nie, ale myślę, że da się to usunąć, bo na wielu recenzjach tego smartfona nie widać tego widgeta.
Przytrzymaj dłużej na tapecie, powinno być menu z ustawieniami ekranu domowego, a tam opcja “Zezwalaj na edycję”. Jak to jest aktywne to możesz złapać palcem za ten widget i przesunąć do góry ekranu na napis “Usuń” (lub wyskoczy menu usuwania)
Generalnie jak każdy inny widget powinno dać się to usunąć.

Wiem, że były smartfony gdzie ten widget był na stałe, ale to raczej były chyba motorole.
Ostatecznie możesz przewinąć na inny ekran domowy (w lewo np.) i tam poprzenosić skróty do aplikacji. Tam powinno być raczej czysto od tego widgetu.

@Domker - no właśnie nie da się go usunąć tak jak inne widgety. W opcjach też nie można go nigdzie wyłączyć ani nic :frowning:
A ekrany mam już 2 zapełnione