Aplikacje domyślne - ustawienie nie działa

Cześć,
W Ustawieniach systemu —> Aplikacje —> Aplikacje domyślne, chciałem ustawić jako domyślny odtwarzacz wideo program VLC. Jednak po wybraniu tego programu z listy nic się nie dzieje, nie zmieniają się żadne ustawienia.
Próbowałem zmianę odtwarzacza dla pojedynczych rozszerzeń poprzez menu “otwórz za pomocą” (i zaznaczeniu opcji “zawsze otwieraj pliki…”) to również nie działa. Jedynie działa zmiana z “Windows Media Player” na aplikacje “Filmy i TV”
Nie wiem, kiedy to się popsuło ale jeszcze chyba dwa miesiące temu działało. Dotyczy to też innych plików i programów np dla *.epub nie da się ustawić nic innego niż “Edge” do ich otwierania. Więcej nie testowałem bo nie chce tracić aktualnych powiązań.
Czy to winna jakiejś aktualizacji Windowsa? Jak jest u was? Ktoś wie jaka jest przyczyna tego błędu?
Mój Windows to 10 Home w wersji 1803.

Raczej “It’s Not a Bug, It’s a Feature”
Można też bezpośrednio w rejestrze zmienić powiązania lub przez zewnętrzny program.

Mam ten sam problem, który zauważyłem dzisiaj. Nie mogłem skojarzyć .ods z LibreOffice Calc ani przez ustawienia systemu, ani przez prawy klik. W ustawianiach systemu zresetowałem wszystkie skojarzenia do domyślnych, po czym jedynie pliki .html skojarzyłem z Firefoxem. Reszta plików skojarzyła się z domyślnymi programami Windowsa i nie reaguje na wybór innych programów, a pliki typu .odt czy .ods pozostają nieskojarzone. Otwierają się przez prawy klik i “Otwórz za pomocą”, ale nie chcą się skojarzyć na stałe.

Mam wrażenie, że znaczenie ma tu fakt, że wczoraj miałem jakąś większą aktualizację, bo jeszcze kilka dni wcześniej nie było takich problemów. Obecnie jest wersja 1803, jak u OP.