Aplikacje okienkowe

Witam, uczę się programować w c++ z użyciem symfoni c++ standard, po jej skończeniu chciałbym jeszcze “zajrzeć” do pasji. Póki co jeszcze długa droga przede mną bo jestem dopiero na połowie symfoni, ale powoli chciałbym wchodzić w aplikacje okienkowe a więc tu mam kilka pytań myślałem nad WinApi albo .NET a może coś innego. Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś podał mi jeszcze tytuł książki z której można się wiele nauczyć proszę nie podawać kursów internetowych ponieważ wolę tradycyjną książkę :slight_smile:

Ciężko będzie znaleźć książkę dotyczącą programowania w WinAPI, co nie oznacza że takich pozycji nie ma. Jednak głównie sprowadza się to do czytania dokumentacji. Zobacz również pozycję QT.

Pozdrawiam

Z tego co zauważyłem na szybko to w QT można projektować okno programu bez żadnej specjalnej wiedzy tak ? Jest to po prostu rysowanie całego interfejsu zgadza się ?

Weź pod uwagę, że w wielu IDE do różnych języków (nie tylko C++, ale i Java czy C#) tak właśnie wygląda tworzenie GUI. I nie ma w tym nic dziwnego, bo tworzenie GUI to nie jest programowanie.

A może ma ktoś jakiś dobry adres do strony w której dowiem się dokładniej co i jak z tym QT a oprócz QT co byście jeszcze polecili ?

Osobiście też niedawno byłem na tym etapie i zacząłem czytać darmowy kurs WinAPI “Od zera do gier kodera”, jednak WinAPI mi jakoś nie podeszło, nie wiem czy za mało się poświęciłem, ale jakoś tak za bardzo nawydziwiane tam jest jak dla mnie. Teraz od pewnego czasu próbuję pisać w C I GTK, i bardzo mi się ta biblioteka podoba (z wyjątkiem przydługawych nazw funkcji, ale to dlatego ze wybrałem czysty C na początek.).

GTK zostało stworzone dla GNOME, ale teraz istnieją wersje również na Windowsa i Maca, dzięki temu łatwo pisać wieloplatformowy kod. Co do Qt to wiem że również wywodzi się od Linuxa dokładnie KDE, również jest wieloplatformowe, i podobno przyjaźniejsze programiście, ale na tym moja wiedza się kończy :D.

Co do GTK+ to fajny kurs jest na tym portalu: http://www.cpp0x.pl

Gdybyś zechciał to wpisałbyś w google -> QT i miałbyś odpowiedź na Twoje pytanie :

http://qt-project.org/videos#c-127

Sam instalator QT trochę zajmuje offline jest to 1.6 GB ale gdybyś się zdecydował to sam zadecydujesz, co jest Tobie potrzebne a, co nie.

Witam ponownie dziękuję za odpowiedzi. Poczytałem trochę na temat QT i stwierdzam że jest to bardzo fajne rozwiązanie ale zastanawiam się jeszcze nad Allegro i GTK+. Co o nich myślicie domyślam się że każdy ma swoje + i - ale nie wiem czemu bardziej podoba mi się GTK+ od QT. Czy dobrze zrobię zaczynając naukę GTK+ ?

Gtk to dobry wybór (sam od tego zaczynałem). Możesz się jeszcze zainteresować gtkmm, które jest bardzo dobrą “nakładką” na gtk w c++.

Allegro, to jest biblioteka do tworzenia gier. W wersji 4 były dosyć prymitywne możliwości tworzenia interfejsów, ale w wersji 5 w ogóle się z tego wycofali.