APU na FM2+ i RAM

Mam A10-7800 i 8GB RAM z czego 512MB jest dla grafiki. Czy jeśli nie gram i uzywam Linux Mint to warto dokupić 8GB 1600Mhz RAMu, aby dla grafiki było 2GB przydzielone czy to bez różnicy?? Uzywam monitora full HD i filmy, np youtube tez często idzie w full HD. Włączony w Mincie Firefox i Spotify zajmują 2.2-2.5GB ramu. Gdzie w Windowsie 3,5-4GB zajmowało to samo. 128MB dla grafiki to już chyba za mało, zresztą raz tak ustawiłęm to mi się wykrzaczył Win 10 :stuck_out_tongue:

512 MB wydaje się optymalnym rozmiarem przydzielonej pamięci dla tego iGPU. Chociaż dla świętego spokoju możesz ustawić 1024 MB.

1 polubienie

Nie ma sensu dokupywać ramu w twoim przypadku. Chyba że chcesz mieć aby mieć.

Jakbym chciał miec aby miec kupiłbym i się nikogo nie pytał. Ech…

Czyli to, że grafika ma więcej pamięci przydzielone z RAMu nie wpływa na to, ze ma wiecej miejsca na obraz i wideo.

Bez zakłądania oddzielnego wątku bo bez sensu. Jak youtube buforuje wideo w 1080p to gdzie go umieszcza zbuforowany w pliku na dysku, w pliku SWAP czy jak to tam nazywa sie w windowsie, czy w RAM czy w pamięci gradiki? Bo np., biorac wideo o przyrodzie na youtube 20 minutowe, w 1080p napewno nie zajmuje to 500MB, a nie widac w tym czasie, aby przestrzen dysku SSD malała?

Nie ma sensu rozbudowywać ramu, mam podobny procek, ale bardziej budżetowy 7600, z 1gb z 8 gb, różnica taka, że u mnie ram jest bodaj 2100, a nie 1600. Przed zakupem dość mocno czytałem, i dla integry AMD prędkość ma duże znaczenie :wink: