Arch (Antergos) Brak dźwieku, ikonki głośnika w tray i urządzeń wyjścia w ustawieniach dźwięku

Nie pojawia się ikonka głośnika na pasku narzędzi Cinnamon.
Na ustawieniach dźwięku, na liście urządzeń wyjściowych nic się nie pojawia. (na wejściowych jest i normalnie reaguje na gadanie do mikrofonu)

No i nie ma dźwięku.
Sprawdziłem stary Linux Mint na drugiej partycji i dźwięk działa normalnie, na Windowsie też.

Zrobiłem aktualizację Arch-a ale nic to nie dało.

Komenda speaker-test nie wydaje dźwięku.

Komenda alsactl restore zwraca:

alsactl: state_lock:125: file /var/lib/alsa/asound.state lock error: File exists
alsactl: load_state:1683: Cannot open /var/lib/alsa/asound.state for reading: File exists
alsactl: sysfs_init:48: sysfs path '/sys' is invalid

Found hardware: "HDA-Intel" "Realtek ALC662 rev1" "HDA:10ec0662,1458a002,00100101" "0x1458" "0xa002"
Hardware is initialized using a generic method

Na ten temat znalazłem tylko temat bez odpowiedzi: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=205759

Wcześniej nic nie robiłem z systemem, tylko czyściłem wnętrze jednostki centralnej i przy tym odłączałem i podłączałem kable, ale to robiłem ostatnio częściej, bo musiałem przenosić kompa przy remoncie. Wiec moje wcześniejsze działanie żadnych wskazówek nie da.

Jak to naprawić?
Przydałby się sposób jak usunąć całkowicie wszelkie pliki konfiguracji dźwięku i karty dźwiękowej i na czysto to załatwić, ale bez reinstalacji systemu.
Da się?

Pewnie to nie pomoże, bo w końcu też pewnie na to wpadłeś, jako użytkownik Archa. Spróbuj zmienić nazwę pliku asound.state (/var/lib/alsa/asound.state) i uruchomić ponownie system.

Próbowałem nawet usunąć ten plik i zwraca że… Nie ma takiego pliku ani katalogu.
Także próbowałem wcześniej i nie da się, nie pomaga.
A alsactl restore nadal upierała się że ten plik istnieje.
Restaty też nie pomagały przy tym.

Jakiś czas temu również miałem problem z brakiem dźwięku.
Założyłem nawet tutaj wątek: Głuche wyjście
Okazało się, że winna jest najnowsza ALSA. Pomogło zainstalowanie starszej wersji.

A może to nie alsa tylko pulse strzeliło focha ?

systemctl --user enable pulseaudio
systemctl --user start pulseaudio

systemctl --user status pulseaudio

@klatu
Utworzyłem nowego użytkownika i tam nie ma tego problemu, więc zakładam że to nie wina wersji ALSA.

Jak wyczyścić ustawienia dźwięku z ~/? Foldery alsa pulseaudio? Coś innego?

@anon11285977
systemctl --user enable pulseaudio
nic nie zwraca

systemctl --user start pulseaudio

 Job for pulseaudio.service failed because the control process exited with error code.
 See "systemctl --user status pulseaudio.service" and "journalctl --user -xe" for details.

systemctl --user status pulseaudio

● pulseaudio.service - Sound Service
   Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/user/pulseaudio.service; enabled; vendor preset: enabled)
   Active: failed (Result: exit-code) since Sun 2019-11-03 19:32:09 CET; 32s ago
  Process: 75683 ExecStart=/usr/bin/pulseaudio --daemonize=no (code=exited, status=1/FAILURE)
 Main PID: 75683 (code=exited, status=1/FAILURE)

lis 03 19:32:09 pc systemd[435]: pulseaudio.service: Service RestartSec=100ms expired, scheduling restart.
lis 03 19:32:09 pc systemd[435]: pulseaudio.service: Scheduled restart job, restart counter is at 5.
lis 03 19:32:09 pc systemd[435]: Stopped Sound Service.
lis 03 19:32:09 pc systemd[435]: pulseaudio.service: Start request repeated too quickly.
lis 03 19:32:09 pc systemd[435]: pulseaudio.service: Failed with result 'exit-code'.
lis 03 19:32:09 pc systemd[435]: Failed to start Sound Service.

journalctl --user -xe

-- Defined-By: systemd
-- Support: https://lists.freedesktop.org/mailman/listinfo/systemd-devel
-- 
-- Ukończono zadanie zatrzymania dla jednostki UNIT.
-- 
-- Identyfikator zadania: 549, wynik zadania: done.
lis 03 19:32:09 pc systemd[435]: pulseaudio.service: Start request repeated too quickly.
lis 03 19:32:09 pc systemd[435]: pulseaudio.service: Failed with result 'exit-code'.
-- Subject: Jednostka się nie powiodła
-- Defined-By: systemd
-- Support: https://lists.freedesktop.org/mailman/listinfo/systemd-devel
-- 
-- Jednostka UNIT przeszła do stanu „failed” (niepowodzenia)
-- z wynikiem „exit-code”.
lis 03 19:32:09 pc systemd[435]: Failed to start Sound Service.
-- Subject: Zadanie uruchamiania dla jednostki UNIT się nie powiodło
-- Defined-By: systemd
-- Support: https://lists.freedesktop.org/mailman/listinfo/systemd-devel
-- 
-- Zadanie uruchamiania dla jednostki UNIT zostało ukończone z niepowodzeniem.
-- 
-- Identyfikator zadania: 549, wynik zadania: failed.
lis 03 19:32:09 pc systemd[435]: pulseaudio.socket: Failed with result 'service-start-limit-hit'.
-- Subject: Jednostka się nie powiodła
-- Defined-By: systemd
-- Support: https://lists.freedesktop.org/mailman/listinfo/systemd-devel
-- 
-- Jednostka UNIT przeszła do stanu „failed” (niepowodzenia)
-- z wynikiem „service-start-limit-hit”.

spróbuj wyedytować plik /etc/pulse/daemon.conf

;daemonize = no
zmień na
daemonize = yes

pamiętaj żeby usunąć ; z przodu

i reboot po zabiegu

Z konta użytkownika - na tym koncie gdzie nie działa:

pulseaudio -k

Potem:

rm -rf .config/pulse
pulseaudio --start
pulseaudio --check --verbose
1 polubienie

Nie ma tam takiego pliku, ale już sam usunąłem cały folder ~/.config/pulse(zmieniłem mu nazwę) i po restarcie problem zniknął.

Nadal ciekawe z czego dokładnie wynikał, ale problem rozwiązany.

EDIT:
Można uznać odpowiedź @marcin82 za rozwiązanie, bo nawet wygodniej, bez restartowania całego systemu.

Dzięki wszystkim za naprowadzenie. :slight_smile:

Nie no chwila. Skoro na nowym użytkowniku działało tak jak powinno to nie trzeba grzebać w /etc/, tylko sprawdzić to co podałem.

Po drugie - Antergos już nie istnieje i radziłbym doprowadzić to do zgodności 100% z Archem (o ile się da) lub przeprowadzić czystą instalację, bo prędzej czy później zacznie się sypać.

@anon17641694 chyba gdzieś nawet linkował oficjalny skrypt do doprowadzenia antergosa do czystego archa dla ułatwienia.

A sorry, źle przeczytałem i przez to mój poprzedni komentarz wprowadza w błąd - poprawię go.
Chodziło mi o usunięcie folderu ~/.config/pulse.

O, nie wiedziałem że Antergos już nie istnieje.
Ale właściwie to ja używałem Antergos inaczej - ktoś polecił zainstalować “czysty” Antergos, bez środowiska i samemu zainstalować środowisko, programy itd.
W pewnym momencie nawet repo Antergos wywaliłem bo jakieś konflikty czy coś przestarzałego dawało.
Więc to jest taki prawie czysty Arch. Zrobiłem sobie pod to wszystko skrypt instalacyjny.

I też mam plan zrobić to całkiem na czysto - czysty Arch bez pośrednictwa, ale odwleka się to.

@anon741072 @anon17641694 Jak możecie to dajcie ten skrypt, co najmniej go obejrzę, żeby zobaczyć czy coś jeszcze nie zawadza.

Skryptu nie mam, ale zajrzyj tutaj:
https://linux-pavbaranov.blogspot.com/2018/10/jak-uniknac-problemow-z-antergosem.html .

Wyświetl sobie obce pakiety, przejrzyj i pousuwaj co możliwe.

pacman -Qm

Przed, po i w trakcie upewniaj się, że system jest w pełni zaktualizowany:

#    pacman -Syu
1 polubienie

Wklejałem mój skrypt do migracji z Antergosa na ArchLinux na forum Antergosa, jak jeszcze działało:
https://pastebin.com/jtffXtvB

2 polubienia

Odpowiedź masz na forum linuxiarzy link

1 polubienie

Po aktualizacji pacmana do 5.2 może przestać działać pamac, jeżeli korzystasz z niego.

Nie korzystam.

Antergos już nie wspierany, daruj sobie.
Jest jeszcze taki mądrala pavbaranow, on wszystko wie i pomoże jak coś

Po co tu spamujesz?
Problem jest rozwiązany i nie ma nic wspólnego z Antergos.