[Arch] Cinnamon uruchamia sie w trybie renderingu software

Hej,
Z racji odrobiny wolnego czasu, postanowilem sprobowac swoich sil przy instalacji Archa (wybaczcie, jeszcze nie skonfigurowalem polskich znakow). W trakcie konfiguracji napotkalem na pare problemow, z ktorymi udalo mi sie jakos poradzic. Niestety, teraz nie bardzo wiem co robic :slight_smile: Otoz zainstalowalem Xserwer, sterownik fx-video-amdgpu (karta AMD Radeon HD7750), oraz Cinnamon. Niestety, ten ostatni uruchamia sie jedynie w trybie software.
W jaki sposob naprawic ten problem?


https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU#Installation
https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU#Enabling_video_acceleration
Wszystko, co potrzebne jest powyżej.
Założę się, że kernela nie ruszałeś. Bez włączenia parametru “DRM_AMDGPU_SI” dla twojej karty z GCN 1.0 się nie obejdzie. A więc musisz skompilować sobie kernel z włączonym “DRM_AMD_GPU_SI”.

Więc teraz pytanie z mojej strony - jak krok po kroku zrobić to wszystko? Nie ukrywam - zabawa z Archem mnie wciągnęła. System idealny do nauczenia się GNU/Linuksa. Problem w tym, że wiele informacji, w tym niestety na wiki Archa, jest chaotycznych i pobieżnych.

1 polubienie

Według informacji zawartych w podanych źródłach nie powinno być, żadnego problemu z poprawną konfiguracją - informacja jest kompletna tylko trzeba ją rozumieć.
Szczególnie pierwszy poradnik. Nie oczekujesz chyba, że ktoś zrobi to za Ciebie.

Do nauki Linux masz dystrybucje dla początkujących. Jeżeli spodobał Ci się system ArchLinux to zacznij raczej np. od Manjaro opartego o Archa. Dowiedz się podstaw działania systemu i dopiero potem celuj w dystrybucję, która jest prosta jednak wymaga już chociaż średniej wiedzy i zorientowania co i jak.

Jeżeli dokumentacja Archa jest dla Ciebie nie wystarczająca, niezrozumiała to może skorzystaj z jakiegoś poradnika na Youtube, też wiele można się dowiedzieć/nauczyć.
Takie podstawowe informacje dotyczące sterowników AMD tam z pewnością znajdziesz.

Tutaj dużej filozofii nie ma.
Klonujesz źródełka standardowego kernela używając git clone i instalujesz linux-headers w pliku konfiguracyjnym dajesz w. wspomniany parametr na “y” (yes) i kompilujesz/robisz sobie paczkę z kernelem przy pomocy makepkg, weryfikujesz używając namcap, a następnie ją instalujesz po czym sterownik AMD instalujesz. Z linku dotyczącego akceleracji odpowiednio zmieniasz wpis w xorg.conf i śmiga.
Masz akurat trochę mniej szczęścia, bo w gotowym kernelu wsparcie dla kart z GCN 1.0 jest po prostu wyłączone, dlatego jest konieczna kompilacja jajka.

Ja zaczynałem od dystrybucji automagicznych. Moje pierwsze distro to był Mandrake dzisiejsza Mandriva, Kubuntu, Debian, Mint, Fedora, Red Hat … tutaj jeszcze sporo bym musiał wymieniać.
Od jakiś 3-4 lat :“celuję” prawie wyłącznie w dystrybucję ArchLinux (ostatnio też Gentoo, lecz na VM).
Nikt mi wiedzy na tacy nie podał, szukałem w internecie, poradnikach, forach komunikowałem się z zagranicznymi kolegami, którzy Linux’a maja w 1 paluszku.

Jak napisałem skoro wyżej podane informacje są niewystarczające to zacznij od czegoś mniej wymagającego.

Niestety, ale prosty w potocznym ma wiele znaczeń. DOS też był w pewnym rozumieniu prosty, a do łatwych w obsłudze nie należał.

setxkbmap pl

Szczerze? Jakoś tego nie zauważyłem, a korzystam z Archa (oraz z ArchWiki) już ponad 6 lat. Arch to chyba jedna z najlepiej udokumentowanych linuksowych dystrybucji.