Arch - hinting and antialiasing fonts, samba, chrome,

Od 3 dni męczę Archa aby dopasować go do swoich potrzeb. System spisuję się świetnie. Mam jednak z kilkoma rzeczami problem,

  1. hinting and antialiasing fonts. Mam niby ustawiony hinting i antialiasing. Testowałem też różne fonty i wszystkie wyglądają niezbyt dobrze. Są poszarpane. Jak to skonfigurować i jakie fonty wyglądają jakoś przyjemnie dla oczu z Gnome-Shell. Załączam zrzut ekranu gnome-tweak-tool

zrzutekranu201111021117.th.png

  1. Samba. Udało mi się ją skonfigurować nautilusa, że widzę pliki z udostępnione z PC (Ubuntu). Brakuję mi jednak programu opcji współdzielenia. W ubuntu w nautilusie wystarczyło kliknąć na katalog i była opcja udostępniania. Chodzi mi o odpowiednik kdenetwork-filesharing dla gnome. Nie mam pojęcia jak ten pakiet się nazywa.

  2. Chrome i przyciski po lewej stronie. W swoim życiu miałem więcej doczyniecia z Maciem i Ubuntu. Zostały mi przyzwyczajenia związanymi z przyciskami edycji okna po lewej stronie. W systemie mam ustawione, aby przyciski były wyświetlały sćię po lewej, lecz chroma to jakoś nie dotyczy. Mogę oczywiście włączy obsługę theme systemowego, ale wtedy tracę dodatkowe pixele na swoim laptopie,

zrzutekranu201111021219.th.png

Pozdrawiam

ad 2.

Próbowałeś pakietu gnome-user-share

W pierwszej kolejności. ale jednak to nie to.

z10oqnf.th.png

Ad 1. Zainstaluje sobie:

llocal/xorg-fonts-100dpi 1.0.1-3 [16,86 MB] (xorg)

    X.org 100dpi fonts

local/xorg-fonts-75dpi 1.0.1-3 [15,59 MB] (xorg)

    X.org 75dpi fonts

local/xorg-fonts-alias 1.0.2-2 [0,06 MB]

    X.org font alias files

local/xorg-fonts-encodings 1.0.4-1 [0,78 MB] (xorg-fonts xorg)

    X.org font encoding files

local/xorg-fonts-misc 1.0.1-1 [8,00 MB]

    X.org misc fonts

local/xorg-fonts-type1 7.4-1 [2,81 MB]

    X.org Type1 fonts

local/xorg-font-util 1.2.0-1 [0,31 MB] (xorg-fonts xorg)

    X.Org font utilities

local/xorg-mkfontscale 1.0.9-1 [0,04 MB] (xorg-apps xorg)

    Create an index of scalable font files for X

Któraś z tych paczek na pewno rozwiąże problem czcionek. Ad 3. Raczej problem samego Chrome, ja w Fx mam całkowicie wywalone obramowanie okien (za pomocą gDevilspie) a przeglądrkę zamykam poprzez menu > zamknij a okno mam zawsze zmaksymalizowane przez co mi brak obramowania okna nie przeszkadza.

Mam też jeszcze jeden problem. Mam w lapku 3GB ramu. System widzi tylko 2,5. Wydaje mi się, że systemy 32 bitowe widzą do 3GB. Jakoś nigdy nie byłem przekonany do systemów 64 bitowych. Mam też teraz porównanie Archa i Ubuntu z Gnome-Shell. Ubuntu jest naprawdę wolne i przeładowane. Już całkiem ładnie się to prezentuje:]

zrzutekranu201111021817.th.png

Oj, trzeba ba było od razu instalować system 64 bitowy, to nie Win, ja praktycznie od pierwszych moich dystrybucji korzystałem z wersji 64 bitowych, czasami tylko były problemu z zamkniętymi aplikacjami np. skype ale w arch jest to genialnie rozwiązanie, AUR, instalacji odpowiedniej paczki i śmiga wszytko a do tego ostatni wynalazek multilib, o ile na ubuntu/debian nie jest to jakoś super rozwiązane, ale w arch to bajka. A co do tego że wygląda do 3GB, to tak naprawdę wykrywa do 4GB ale w to trzeba wliczyć SWAP+ pamięć karty graficznej i chyba nawet cache procesora. Jeżeli nie chcesz reinstalować systemu to zainteresuj się linux-pae z AUR, jest jądro z włączona obsługą PAE (umożliwia systemowi 32-bitowmu zaadresowane do 64GB ram-u).

inux-pae nie chciał mi się skompilować. Jak może będę miał czas, to zrobię reinstalkę na 64bit. Ostatni raz miałem 64bitową dystrybucję jakieś 3 lata temu i to nie były jakieś przyjemne doświadczenia;] Aur to największy plus tej dystrybucji. Mam pytanie. Chyba poddam się tym problemom. Da się z nimi żyć. A jak jest z czyszczeniem osieroconych paczek w archu? sudo pacman -Rs $(pacman -Qdtq)? Czy tym poleceniem wyczyszczę też śmieci wymagane przez usunięte programy z Aur? Jeszcze jedno pytanie. Jaki serwer polecacie, aby wykorzystywał max z łącza?

Edit. Znalazłem rozwiązanie problemu czcionek

w font.conf

<?xml version="1.0"?>




rgb




true




hintslight




true




lcddefault

Skorzystaj z rankmirrors i przejrzyj kolejne podrozdziały artykułu.

Ja polecam sobie uruchomić https://wiki.archlinux.org/index.php/Deltup , znacznie zmniejsza ilość koniecznych danych do ściągnięcia przy aktualizacji, nawet o 90% :smiley: .

Dziś postawie chyba na świeżo Archa 64 bitowego. Mam nadzieje, że wydajność skoczy na plus.

Raczej dużych różnic nie oczekuj, ale są programy które potrafią wykorzystać 64 bity (ostatnio odpaliłem zaawansowany symulator szach z silnikiem w wersji 32 bity i 64 bity i dało się odczuć różnicę :stuck_out_tongue: ), ale przy codziennej pracy raczej tego nie zauważysz.

Jestem już po instalacji i konfiguracji. Shell wydaję się jakby szybciej pracować. System teraz widzi 2,8Gb ramu z 3. Pochłania około 70 ramu więcej. Przesiadka wyszła mi na dobre. Testowałem też multilibs. Nie ma z tym problemu. Dzięki za pomoc we wszystkim;]

zrzutekranu201111032310.th.png

A co ciekawego z serwerami udało Ci się zrobić, tj. z mirrorami repo?

Zastosowałem się się do twojej rady;] Prędkość pobierania paczek znacznie się zwiększyła.

Które serwery wyszły najszybsze?

Zastanawiam się nad instalacją w weekend :->

Server = ftp://archlinux.mirror.dkm.cz/pub/archl … o/os/$arch

Server = ftp://archlinux.mirror.kangaroot.net/pu … o/os/$arch

Server = ftp://archlinux.c3sl.ufpr.br/archlinux/$repo/os/$arch

Server = ftp://archlinux.kz/$repo/os/$arch

Polecam Archa i gnome-shell:]

Co do Archa, to wiem jaki jest szybki, ale do gnome-shell będę musiał się zmusić.

Dodane 04.11.2011 (Pt) 2:06

Niestety to zmierzch Gnome v2, a KDE jakoś mi wybitnie nie leży.

heh nie jest jeszcze wszystko tak idealnie. Aplikację Qt nie chcą mi ściągać ikon gtk. Nie wiem czy to działo się na 32bitówce.

zrzutekranu201111040137.th.png

Minitube ma ikonki standardowego gnoma.

Edit.

Mam kolejne miłe doświadczenie z 64bitowym systemem. Flash już się nie tnie. Przy filmach 720p lub 1080p na niektórych serwisach miałem pokaz slajdów. Teraz jest wszystko ok.