Arch Linux dla początkujących?

Siema zainteresowałem się tą dystrybucją i chce go postawić na kupionym przeze mnie Laptopie wraz ze środowiskiem KDE,albo XCFE.

Mój laptop:

http://www.taniekomputery.com.pl/tanie- … p-161.html

No i tu nasuwa się pytanie czy instalacja,aktualizacja jądra systemu łatki bezpieczeństwai oprogramowania jest trudna trzeba coś umieć robić na Linuxie tzn komendy??? i jak jest z normalną pracą na tym systemie???

Trochę trzeba umieć (szukać i czytac ze zrozumieniem)

Trochę musisz nad nim posiedzieć.

DLa takich początkujących polecam Ubuntu , Kubuntu lub Xubuntu i openSUSE, PCLinuxOS , MInt…

Arch jest trudniejszym systemem, i tak jak matiit powiedział:

.

Debian jest również ciekawą dystrybucją, lecz dla początkującego polecam

Ubuntu 7.10 PL

Arch wcale taki trudny nie jest, pod warunkiem że umie się korzystać z Google.

Polecam zacząć od tej strony: http://www.arch-linux.pl/ ze szczególnym zwróceniem uwagi na Wiki.

Jak już napisał areh arch nie jest wcale trudny jeżeli potrafi się czytać Również polecam wiki archa na http://www.arch-linux.pl bo są tam podstawowe rzeczy do postawienia systemu itp.

Zarządzanie paczkami dzięki pacmanowi staje się bajką. Do tego yaourt i paczki z aur i jest “the best” :slight_smile:

Ogólnie polecam jeżeli potrafisz coś w necie znaleźć samodzelnie bo jeżeli masz zamiar z pierwszym lepszym problemem pisać odrazu na forum to zainteresuj się rodziną ubuntu/kubuntu etc.

a Debian???

Jaka jest aktualna stabilna wersja tego systemu???

Etch… ale to raczej lepsze na serwer niż desktop chociaż jak sie człowiek zaprze to i z tego zrobi desktop…

benek15 , zdecyduj się na jedną dystrybucję i nią się zajmij. Ze swojej strony polecam pozostać przy pierwszym pomyśle - Arch. Jest dystrybucją ciągłą, czyli raz zainstalujesz i wystarczy tylko czasami zaktualizować system i cały czas będziesz miał go w najnowszej wersji. W innych distro, chociażby w Ubuntu czy SuSE też niby jest to możliwe, ale prawie zawsze wtedy występują jakieś problemy i trzeba to ręcznie naprawiać.

Dodatkowo, Arch jest kompilowany pod 686, co daje mu niezłego kopa i jest to naprawdę odczuwalne.

Ja swojego postawiłem w kwietniu, ciągle aktualizuję i nigdy większych problemów nie miałem.

Malutkim minusem dla początkujących jest to, że instalator nie traktuje nas jak noobów i nie robi wszystkiego za nas. Sami musimy wybrać paczki które chcemy zainstalować, później skonfigurować sobie ręcznie (poprzez edycję plików konfiguracyjnych) system, dodać użytkowników itp. Opis tego wszystkiego można znaleźć na wymienionej przeze mnie wyżej stronie.

Dużym plusem jest to, że jak raz wszystko skonfigurujemy, niczego później już ruszać nie musimy.

Ja jestem ZU Linuksa i postawiłem Archa - trwało to parę dni, ale się udało. Miałem chwile zwątpienia, ale nie poddałem się, pomimo tekstów typu “to nie jest distro dla początkującego” itp.

Na tym distro wszystko spokojnie hula - net, muza filmy.

A jak podkreslali poprzednicy przed instalacją przeczytaj artykuły na Wiki, zapoznaj się również z forum Archa i nie poddawaj się - Arch jest wart włożonego wysiłku!

Pozdrawiam

P.S. Arch ma coś takiego - nazywa się “pacman” - super sprawa

Areh KDE łatwo wgrać i jak jest z obsługą Laptopów???

Złączono Posta : 20.11.2007 (Wto) 15:16

o i ze sterownikami do Kart Ati Radeon

KDE instalujesz jak każde inne pakiety., używając do tego pacmana i tak, jest to bardzo prosta operacja.

Jak z obsługą laptopów - nie wiem, nie posiadam.

Sterowniki do kart Ati są dostępne w postaci binarek i działają pod każdą dystrybucją.

Na pewno osiągniesz to samo co na każdym innym distro, tyle że nakład sił może być mniejszy/większy.

można go ściągnąć i nagrać na mp3 tzn pendriva???

Nie mam nagrywarki CD ani DVD

z pendrive nie wgrasz systemu. na linux.pl jest akcja rozdajemy linuksa. poszukaj kogos ze swojego miasta i popros o udostępnienie dystrybucji.

Mogę Ci wysłac archa.

Matiit możesz wysłać,przyda się bo chce go postawić na laptopie

najlepiej tego najnowszego i pełną wersję.

P.S moge zapłacić za nośnik i wysyłkę

stealth proszę nie podczepiać się pod tematy innych userów. Jak masz problem, załóż własny temat.