[Arch Linux][Gummiboot]Nie znajduje vmlinuz'a

Witajcie :slight_smile:

Mam problem z gummibootem który nie wykrywa vmlinuza ,przez co nie mogę włączyć Arch linuxa :frowning:

Macie jakieś pomysły? :slight_smile: Logi z komend oczywiście podam jeśli będzie trzeba :slight_smile:

 

Uruchamiałeś mkinitcpio -p linux?

Zobacz także https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd-boot#Adding_boot_entries.

Oczywiście że uruchamiałem :slight_smile: próbowałem też przekopiować vmlinuz to katalogu głównego też nic nie dało :frowning:

Spróbuj uruchomić kernel ręcznie. Jak ja instalowałem Archa, to porypał mi się nieco /etc/fstab(system uznał Pendrive za /dev/sda. a dysk twardy za /dev/sdb). Uruchamiasz GRUB’a i podczas wyboru systemu wciskasz bodajże klawisz C(na dole jest napisany jaki to klawisz, musisz wejść do konsoli). W konsoli wpisujesz kolejno:

ls - pokaże ci się lista partycji, wybierasz tą, na której masz Archa
set root="(*,*)" - zamiast * wpisujesz partycję na której masz Archa. Na przykład (hd0,msdos3), polecenie ls powinno ci zwrócić listę partycji i stamtąd ją wybierasz.
linux /boot/vmlinuz ro root=* - zamiast * wpisujesz partycję na której masz Archa. Np. /dev/sda3
initrd /boot/initramfs-linux.img
boot

No i w tym momencie jeżeli Arch został zainstalowany poprawnie, to powinien ci wystartować. Ufam, że nie masz osobnej partycji dla /boot, bo jak masz, to parametr root dla kernela musisz ustawić tak, by wskazywał na główną partycję Linuksa(czyli /). Jak już ci wystartuje, to poprostu popraw /etc/fstab, by wskazywał na dobre partycje i na wszelki wypadek przeinstaluj GRUB’a i utwórz dla niego nową konfigurację.

Tylko pytanie jest skąd mam wynaleźć GRUB skoro mam gumniboota? A na pendrive jest tylko syslinux :wink:

/etc/fstab sprawdzałem już

Gumiboot jest przystosowany tylko do uruchamiania innych bootloaderów, IMHO.

Dobra dziękuje za naprawodzenie :). Zainstalowałem GRUB i bez problemu działa :slight_smile:

Nie wiem jakim cudem przeczytałem, że masz GRUB’a, no ale dobrze, że problem rozwiązany :slight_smile:

A i tak się skończyło na jego instalacji :stuck_out_tongue: