Arch linux obok Windows XP

Witam,

 

potrzebuje pomocy z instalcją Arch Linuxa, instrukcje samej instalacji znalazłem jednak nie wiem jak ta instalacje rozpocząć. Do tej pory zrobiłem:

  1. Nowa partycje na dysku, 16 gb , NFTS

  2. Mam też płytke CD z nagranym Linuxem

 

Wchodziłem do Biosu ale nie mam pojecia co dalej zrobić, co kliknąć zeby zaczęła się instalacja.

 

Prosze o pomoc i instrukcje jak to zrobić.

 

pozdrawiam

  1. Jak bootujesz kompa, to nie wyswietla Ci się komuniakt aby naciśnąć jakiś klawisz w celu uruchomienia z płyty?

  2. Jak uruchamiasz kompa to nie masz gdzieś podanego komunikatu żeby wcisnąć F2 lub F12 aby wybrać urządzenia z którego ma się bootować system?

Mam Amibiosa. Po włączeniu mam do wyboru Setup(F2) i boot menu (f11). Wybrałem boot menu i mam takie okno:

Select First Boot Device

 

Floppy: 1.44 mb 3 1/2

IDE-0 : WDC WD800JB-00FMA0

CD/DVD-0 : HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N

CD/DVD-1 : LITE-ON COMBO SOHC 5232K

 

Rozumiem ze musze wybrać któraś opcję, która to ma być? Czy moze być tak że zgrany przeze mnie obraz płyty z systemem jest zle zgrany albo plyta jest jakaś zła?

Czy istnieje możliwość ze skasuje sobie przez przypadek Windowsa

  1. Wybierz ten CD/DVD, w którym umieściłeś płytę z Archem.

  2. Obraz płyty może być źle nagrany, ale to zazwyczaj można sprawdzić tuż po jej nagraniu za pomocą opcji “Sprawdź poprawność nagrania” czy coś w ten deseń. Istnieje też możliwość, że obraz się źle ściągnął. Ale to wszystko przypuszczenia.

  3. Tak, wybierając złą partycję do instlacji Archa, możez wyj… sobie Windowsa w kosmos.

 

  1. Daruj sobie może Archa, bo widzę żeś totalnie początkujący i skorzystaj z bardziej przyjaznych dystrybucji jak Mint lub Ubuntu. Można je ściągnąć w wielu wersjach z różnymi środowiskami graficznymi (Cinnamon, MATE, KDE, Gnome3, Unity oraz wiele innych mniej zasobożernych). Ponadto fora społecznościowe tych distro też bardziej przyjazne dla zielonych i chętnie służą pomocą w pierwszych krokach.

Ewentualnie niech zainstaluje Manjaro bo faktycznie instalacja Arch w tym przypadku to porywanie się z motyką na słońce.

Jasne, też można.

Dzieki za pomoc, w takim razie moze faktycznie zmienie plany co do Archa i wybiore cos innego. Jeszcze raz dzieki za wskazówki.

 

pozdrawiam