[Arch] Montowanie dysku zewnętrznego read-only


(Rxprojekt) #1

Witam. System nie montuje mi poprawnie dysku zewnętrznego (read-only) (/dev/sdb). Po zmienieniu /etc/fstab i dodaniu rekordu z /dev/sdb1 system wymaga by dysk był podłączony przy starcie (coś jest nie tak). Po kilku zmianach udało mi się podłączyć dysk read-write w /mnt/external (Thunar go nie widzi), ale accesnąć mogłem go tylko z konta roota. I tutaj chyba zawaliłem sprawę bo uruchomiłem chown zmieniając właściciela rekursywnie wszystkim plikom na konto zwykłego usera.

Daje zawartość /etc/fstab:

UUID=3ea5ed01-b5c9-4d4d-9e8b-6d02d691ff5d / ext4 rw,relatime,data=ordered 0 1
/dev/sdb1 /mnt/external ntfs user,rw,umask=111,dmask=000 0 0

Daję wynik polecenia lsblk -o NAME,FSTYPE

NAME FSTYPE

fd0

sda

├─sda1 ext4

├─sda2 ntfs

└─sda3 swap

sdb

└─sdb1 ntfs

sr0 iso9660

Dodam jeszcze od siebie opis partycji:

sda - Dysk twardy


(scripter1) #2

Wydaje mi się że to windows ci tak namieszał, szkoda że nie napisałeś jaką masz wersję win.

Nowsze windowsy domyślnie nie wyłączają się całkowicie tylko usypiają/hibernują a wszystkie dyski które były podłączone w chwili usypiania są blokowane tylko do odczytu i tylko windows może ponownie odblokować je aby mogły być do odczytu i zapisu w innych systemach/urządzeniach, wygląda mi na to że masz właśnie ten problem.

Co do dysku zewnętrznego to zawsze go odmontowuj w windowsie przed wylogowaniem/wyłączeniem/uśpieniem systemu (pendrivy też) używając opcji bezpieczne usuwanie sprzętu.

Z partycjami windowsowymi już nie jest tak łatwo bo ich w windowsie nie odmontujesz ale problem powinno rozwiązać ustawienie systemu aby wyłączał się całkowicie (poszukaj w sieci jak to zrobić; ja nawet nie mam już windowsa) i nie używanie hibernacji.


(Arturzajackicek) #3

Jeśli porada scripter1 u Ciebie nie zadziała mam jedną a pro po partycji windowsowej. Pierwszy pytanie czy masz zainstalowane ntfs-3g? Jeśli nie zainstaluj, po drugie dopisz do pliku /etc/fstab następującą rzecz:

/dev/ŚcieżkaDoWindowsa /mnt/windows ntfs-3g uid=TwojaNazwaUżytkownia,gid=users,umask=0022 0 0

W sumie powinieneś dodać siebie do grupy disk, czyli:

gpasswd -a TwojNazwa disk
chown TwojaNazwa /mnt/Windows

a w kwestii automatycznego montowanie dysków zewnętrznych nie jestem w stanie Ci pomóc, sam miałem z tym problem. W zasadzie thunar powinien robić to automatycznie, ponieważ od razu jak instalujesz grupę xfce4 to instaluje się thunar-volman

 

Mam nadzieję, że Ci pomogłem :D, jeśli nie wybacz mi :frowning:


(LoS) #4

Z tego co kojarzę wszystkie montowania pedndrivów i dysków zewnetrznych czy nawet cdrom teraz robi sie przez Autofs lub poprrzez udisk. Wpisy w fstab spowoduja wlaśnie wymuszenie podpięcia dysku na stałe.

Jesli chodzi o ręczne montowanie to raczej zabawa w nadawanie guida na katalog z punktem montowania.

 

Pomocne linki:

https://wiki.archlinux.org/index.php/autofs

https://wiki.archlinux.org/index.php/USB_storage_devices

https://wiki.archlinux.org/index.php/Udisks