Arch montowanie partycji btrfs przy starcie

Witajcie. Mam taki dość banalny problem, z którym nie jestem wstanie sobie poradzić. Czytałem różne porady na ten temat, od fstab - wszystko o montowaniu partycji | Ubuntu - Linux - Newsy - How to  poprzez Linuxiarze.pl Montowanie partycji | Linuxiarze.pl aż do Montowanie i odmontowywanie systemów plików  i [SOLVED] Partycja “magazyn danych” na systemie plików ext4  i nadal nie jestem wstanie sobie poradzić z zamontowaniem partycji /dev/sda1 w taki sposób, by każdy użytkownik mógł na niej zapisywać i z niej odczytywać i wykonywać programy na niej zawarte. Podczas próby montowania partycji z opcją codepage czy uid i gid albo umask czy fmask i dmask dmesg wypluwa mi  że takie coś nie istnieje.

[31224.943809] BTRFS info (device sda1): unrecognized mount option ‘uid=1004’

 

A oo to wpis:

/dev/sda1 /run/media/zywek/DANE btrfs uid=1004,gid=1004,rw,defaults 0 0

Próbowałem inne zawarte w tych poradnikach i to nic nie daje.

Ktoś coś?

 

Jak na użytkownika Archa przystało, zaprzyjaźnij się z ArchWiki…

https://wiki.archlinux.org/index.php/Btrfs

Ja nie wiem, czy ja faktycznie nie umiem czytać, ale nie zauważyłem tam ewentualnego rozwiązania mojego problemu…

Tu zauważysz:

man mount

Srsly? Przejrzałeś w wymienionym artykule chociaż sekcję Mount options?

https://wiki.archlinux.org/index.php/Btrfs#Mount_options

 Z racji, że mówimy o HDD i magazynie danych, Ciebie by interesował ewentualnie ten drugi podpunkt.

No dobra, a w takim razie jak zrobić, by automatycznie każdy dysk jaki podłączę montował mi się z prawami mojego użytkownika i grupy users? W manjaro to było z defaultu, a tu podczas montażu on mnie prosi o hasło, co się nigdy nie zdarzało.

I czy kompresja mi w jakiś sposób nie spowolni zapisu / odczytu?

https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page

https://wiki.archlinux.org/index.php/Udisks – to w kontekście automatu. :wink:

akurat tu mi chodzi np o pendrivey itd. Wpinam coś do usb, niekoniecznie z btrfs-m i się montuje jako root i nie mam praw zapisu. Mogę sobie jedynie dać chown -R <sciezka>

@up,

https://aur.archlinux.org/packages/udisksvm/

Sam używam od dawien dawna i mnie to wystarczy. Przy podłączaniu pendrive, w trayu pojawia się ikonka z opcjami typu “zamontuj/odmontuj” itp. Nośniki są montowane w trybie RW dla usera (nie że tylko root) :stuck_out_tongue:

Sam ostatnio szukałem jakiegoś rozwiązania tego problem ale dla dysków montowanych na stałe i natknąłem się na coś takiego http://bindfs.org/docs/bindfs.1.html myślę że może się przydać, sam zabieram się do przetestowania tego.