[Arch] Problemy z wprowadzaniem polskich znaków

Witajcie

Użyj polecenia

# loadkeys pl

Jeśli polecenie loadkeys pl nie pomaga (zawartość pliku vconsole.conf jest poprawna) to spróbuj polecenie setxkbmap pl (dodaj je do autostartu jeśli zadziała)

Ewentualnie jeszcze spróbuj w pliku /etc/mkinitcpio.conf w sekcji HOOKS dodać opcję keyboard consolefont keymap

oczywiście po tej operacji przeładuj ustawienia mkinitcpio -p linux

Domniemam, że po edycji pliku locale-gen (odhaszowaniu pl) przeładowałeś ustawienia poleceniem locale-gen ?

1 polubienie

Ustaw tak:

KEYMAP=pl2

FONT=lat2-16

FONT_MAP=8859-2

Efekt będzie jeszcze lepszy jak skopiujesz czcionkę np. z Debiana / Ubuntu i użyjesz w Archu w ten sposób:

FONT=Lat2-Fixed16

arch.jpg

Czy po modyfikacji /etc/locale.gen wygenerowałeś lokalizacje za pomocą locale-gen?

Dzięki za rady. A więc do rzeczy. Na wstępie powinienem powiedzieć, że chodzi o polskie znaki w konsoli - nie korzystam z x’ów. Domniemam, że  setxkbmap jest elementem jakiejś paczki bo pacman nie znajduje jej samej.

To chyba masz coś namieszane w systemie, nie wiem, bo powyższe porady poprostu powinny zadziałać. Arch to prosty system w którym wszystko jest jasno opisane w wiki. Tutaj opis polonizacji:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners%27_Guide_%28Polski%29#Zmiana_j.C4.99zyka

 

Jeśli masz coś nie tak i nie da się tego naprawić to chyba nie obejdzie się bez reinstalacji. W razie czego pisz, pomożemy w instalacji

Hmm… Może podanie konfiguracji, która działa pomoże.

 

/etc/vconsole.conf

KEYMAP=pl

/etc/locale.gen

pl_PL.UTF-8 UTF-8

locale.conf

LANG=pl_PL.UTF-8

/etc/bash.bashrc

LANG=pl_PL.UTF-8

/etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf

Section "InputClass"
 Identifier "system-keyboard"
 MatchIsKeyboard "on"
 Option "XkbLayout" "pl"
 Option "XkbModel" "pc105"
 Option "XkbVariant" ","
 Option "XkbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp,grp:alt_shift_toggle"
EndSection

W mkinitcpio.conf dodane ‘keymap’.

Pamiętam, że po instalacji Archa też się męczyłem z polskimi znakami i zawsze zapominałem o tym pliku w X11.

Niestety, problem wciąż występuje. Zapomniałem dodać, że system to arch dla raspberry pi. Być może jakieś głębsze modyfikacje są w nim poczynione. Spróbuję z inną wersją. Jeżeli nie pomoże to będę próbował przejść z unicode na iso.

W pliku locale.conf wpisz  LC_ALL=pl_PL.UTF-8.Zrestaruj system i zobacz czy działa.

Pokaż jeszcze takie wyniki:

journalctl -a -u systemd-vconsole-setup.service

journalctl -b -a -u systemd-vconsole-setup.service