Arch przejście z XFCE na KDE 5 z Waylandem

Witam! Chciałbym przejść z xfce na kde i waylanda.

W tym celu planuję zrobić tak:

W .xinitrc zmienić

A co potem żeby korzystać z Waylanda? Czy to wystarczy?

Nic nie wystarczy :slight_smile:

Przede wszystkim nie musisz wywalać XFCE (chyba, że w istocie się go chcesz pozbyć).

Instalacja - nieco inaczej bym ją zrobił:

pacman -Syu plasma plasma kwayland-integration

Pierwsze w ogóle da Ci grupę, z której możesz wybrać co chcesz - reszta (z Twojej listy) jest zależnościami. Kwayland-integration umożliwi korzystanie z sesji Plasmy na Waylandzie wywołanej z jakiegoś DM (np. SDDM). Oczywiście o ile się to uda :slight_smile:

Z linii poleceń wywołujesz sesję Plasmy w Waylandzie poleceniem startplasmacompositor - tak jak podałeś. xinitrc - o ile mnie pamięć nie myli jest narzędziem Xów, zatem wywołanie z TTY poprzez samo polecenie jw.

 

Niestety Plasma 5.x nie jest jeszcze w 100% nadająca się do używania w Waylandzie. Tzn. bywa, że się to udaje, bywa, że się nie uda i jedyne co zobaczysz, to jak ja - czarny ekran z kursorem myszy :slight_smile:

Co ciekawe - większość programów zbudowanych na Qt5/KF5 - bez problemów w sesji (natywnej, nie jako XWayland) daje się uruchomić.

 

Jeśli chcesz się pobawić Plasmą na Waylandzie, to polecam http://files.kde.org/neon/images/plasma-wayland-devedition-gitunstable/current/ jeśli masz 64 bitowy system. Niekiedy to działa - innym razem - nie działa, albo ma problemy (jak np. u mnie od czasu do czasu pojawiający się kursor myszki w postaci kwadratu 2x2cm).

 

IMO - zbyt wcześnie jeszcze, by myśleć o sensownej pracy w Plasma na Waylandzie.

 

Aha czyli jak wayland odpada to do przejscia na KDE wystarczy ustawić w xinirc  “exec startkde” i to wszytko?

Jeśli chodzi o Plasma+Wayland wiele zależy od sprzętu, choć już na prawdę nie wiem, gdzie to chodzi dobrze :slight_smile:

Jeśli chodzi o to jak startować: https://wiki.archlinux.org/index.php/KDE#Starting_Plasma - i to potwierdza Twój wpis (oczywiście jeśli nie używasz jakiegoś DM).