Archiwizacja - pendrive czy dysk zewnętrzny

Szukałem podobnych tematów ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Mianowicie. Chcę archiwizować dane (zdjęcia, filmiki, dokumenty) nie tylko na moim kompie bo ostatnio mam tylko z nim same problemy i tracę pliki ale dodatkowo na czymś zewnętrznym.

Pendrive (np 32gb) czy dysk zewnętrzny będzie pewniejszym urządzeniem (bardziej bezawaryjnym i lepszym dla przyszłego odtwarzania plików) do przechowywania przez lata ww. plików? Ceny są podobne no ale nie pojemności.

No dyski zewntrzne sa chyba lepsze bo mozesz miec wiecej pojemnosci , i istnieje mniejsze ryzyko ze je zgobisz , bo ja juz nie raz posialem gdzies swoj pendrive :stuck_out_tongue: !!

Nie zamierzam tego nigdzie nosić to ma być tylko w domu jako taki powiedzmy “elektroniczny album”. Chodzi mi o to co jest pewniejsze do przechowywania, a może lepiej przechowywać na płytkach?

Ja osobiście polecam dysk zewnętrzny. Większa pojemność i dodatkowo pendrive ma ograniczoną ilość cykli zapisu (nie wiem jak zewnętrzny dysk)

Ja również wybrałbym dysk zewnętrzny nie tylko dla większej pojemności ale również dla większej stabilności bezpieczeństwa użytkowania. Nie ważne, że ten dysk będzie siedział cały czas w jednym miejscu, na pewno będą sytuacje, że będzie on używany lub przenoszony. Jest małe prawdopodobieństwo, że pozwolisz przez przypadek na upuszczenie dysku zewnętrznego, a pendrive, po minucie w ręce zapomina się, że się go ma w tej ręce i często spada na ziemie i się uszkadza.

A ja bym sie zdecydował na jakiś zewnetrzny darmowy serwer ftp + Cobian Backup. Nie raz zapominam ze go mam, wszystko sie dzieje z automatu

Można, ale wtedy polecam szyfrować dane.