Archwizacja zdjęć na płytach dvd


(Piotrkijak) #1

Witam!

Zamierzam zarchwizować zdjęcia na płytach dvd, i nie dokońca własnie wiem na jakich płytkach je ponagrywać. Czy płyty tdk będą dobrym wyborem, czy lepiej coś innego kupić?


(Kuba) #2

Witam,

Płyta może być każda, niezależnie od tego co na niej robisz. Ważne, żeby dało się cokolwiek na nią nagrać


(Piotrkijak) #3

No tak, ale chodzi mi o to, czy jak nagram fotki na płytki tdk to nie trafi ich za szybko szlak? Pytam, bo spodkałem się z przypdakami, że jak nagrywałem dane na płytki to po jakimś czasie napęd w ogóle nie był w stanie ich odczytać i wszystko co na nich było nagrane przepadło...


(neo10) #4

Jeżeli zależy ci na jakości płyt.. aby za parę lat bez problemu dało się je odczytać itp... najlepszym wyborem będą płyty verbatima dvd+r jak kupisz z 25sztuk to wyjdzie niewiele powyżej 1zl za sztukę ;] http://www.cdrspeed.pl/speed/index.php?art=194_2

Do archiwizacji możesz kupić nawet dwuwarstwowe verbatimy dvd+r koszt ok 60zl za 10sztuk.

http://www.cdrspeed.pl/speed/index.php?art=980_1


(Longhorn2009) #5

Na pewno do tego celu nie nadają się płyty z supermarketu za 50gr. Najlepiej by było kupić specjalne płyty odporne na zarysowania ze specjalną powłoką ze srebra, kosztują one ok. 4zł/szt, ale ciężko je dostać w sklepach. Ogółem żywotność płyt jest ograniczona. Producenci deklarują 70-100lat, ale w praktyce żadna płyta tyle nie wytrzyma. Zdarza się, że nawet płyty znanych i cenionych producentów, np. Verbatim są nieczytelne już po 5 latch, a z no-name jest jeszcze gorzej... Do tego nie można być pewnym, czy za np. 7 lat uda ci się taką płytę odczytać w jakimkolwiek nowym komputerze.

Jeśli się jednak zdecydujesz na zarchiwizowanie ważnych zdjęć na płytach to pamiętaj żeby nagrywać je z najniższą możliwą prędkością i najlepiej nagraj je na 2-3 nośnikach różnych producentów - jeśli jeden zawiedzie pozostałe mogą być jeszcze czytelne.


(Piotrkijak) #6

Dzięki za doradzenie i zainteresowanie się tematem... :slight_smile: