Archwizacja zdjęć na płytach dvd

Witam!

Zamierzam zarchwizować zdjęcia na płytach dvd, i nie dokońca własnie wiem na jakich płytkach je ponagrywać. Czy płyty tdk będą dobrym wyborem, czy lepiej coś innego kupić?

Witam,

Płyta może być każda, niezależnie od tego co na niej robisz. Ważne, żeby dało się cokolwiek na nią nagrać

No tak, ale chodzi mi o to, czy jak nagram fotki na płytki tdk to nie trafi ich za szybko szlak? Pytam, bo spodkałem się z przypdakami, że jak nagrywałem dane na płytki to po jakimś czasie napęd w ogóle nie był w stanie ich odczytać i wszystko co na nich było nagrane przepadło…

Jeżeli zależy ci na jakości płyt… aby za parę lat bez problemu dało się je odczytać itp… najlepszym wyborem będą płyty verbatima dvd+r jak kupisz z 25sztuk to wyjdzie niewiele powyżej 1zl za sztukę ;] http://www.cdrspeed.pl/speed/index.php?art=194_2

Do archiwizacji możesz kupić nawet dwuwarstwowe verbatimy dvd+r koszt ok 60zl za 10sztuk.

http://www.cdrspeed.pl/speed/index.php?art=980_1

Na pewno do tego celu nie nadają się płyty z supermarketu za 50gr. Najlepiej by było kupić specjalne płyty odporne na zarysowania ze specjalną powłoką ze srebra, kosztują one ok. 4zł/szt, ale ciężko je dostać w sklepach. Ogółem żywotność płyt jest ograniczona. Producenci deklarują 70-100lat, ale w praktyce żadna płyta tyle nie wytrzyma. Zdarza się, że nawet płyty znanych i cenionych producentów, np. Verbatim są nieczytelne już po 5 latch, a z no-name jest jeszcze gorzej… Do tego nie można być pewnym, czy za np. 7 lat uda ci się taką płytę odczytać w jakimkolwiek nowym komputerze.

Jeśli się jednak zdecydujesz na zarchiwizowanie ważnych zdjęć na płytach to pamiętaj żeby nagrywać je z najniższą możliwą prędkością i najlepiej nagraj je na 2-3 nośnikach różnych producentów - jeśli jeden zawiedzie pozostałe mogą być jeszcze czytelne.

Dzięki za doradzenie i zainteresowanie się tematem… :slight_smile: