ARP poza siecią lokalną

Jak to jest w przypadku gdy mamy dwie sieci niezależne od siebie. W jednej sieci komputer A w drugiej sieci np. serwer www. Komputer A wysyła chce się połączyć z serwerem www lecz nie zna adresu MAC, więc wysyła ARP na adres swojej bramy domyślnej itd. Jeżeli router zna tylko IP tego serwera www to wysyła ARP po sieci o adres MAC routera w której znajduje się serwer www, czy jak to się odbywa? 

Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie - czyli pozyskiwanie adresów MAC między routerami.

Adres MAC jest wykorzystywany tylko w sieciach ethernet. Tak jak piszesz, zapytanie od hosta idzie do routera, on odpowiada swoim MAC adresem. Router odbiera pakiet i wie co dalej z nim zrobić, tj. jeśli zna trasę do sieci w której jest serwer www i jeśli pomiędzy routerami jest sieć ethenet, to odputuje o MAC adres routera, który łączy go z tą sieci. Sieci globalne to zazwyczaj sieci punktowe (PPP), Frame Relay itp. Router wiedząc którym interfejsem musi wysłać pakiet, wie jakiej ramki użyć i jeśli to jest powiedzmy sieć PPP to nie potrzebuje MAC adresu, bo w takiej sieci MAC adres nie istnieje, wysyła po prostu pakiet pod adres IP. W sieciach FR jest coś takiego jak numer DLCI i router zna numer DLCI i odpytuje o adres IP, tj. tzw. Revers ARP.

Jeśli pakiet wychodzi poza podsieci, to router się już wszystkim zajmuje. Sieci są zbudowane z różnych mediów i korzystają z różnych protokołów w warstwie drugiej.

To jeszcze tak dla podsumowania

Komputer C1 chce się połączyć z serwerem o adresie IP 172.16.20.10 Warstwa sieciowa stacji C1 przeszukuje swoją tablicę routingu w celu znalezienia adresu MAC przypisanego do IP serwera. Jako, że nie znajduje adresu MAC i adres sieciowy serwera jest inny niż adres sieciowy C1 wysyła ARP na adres bramy domyślnej (adres routera). Router odpowiada na to zapytanie własnym adresem MAC. Po otrzymaniu adresu MAC komputer wysyła datagram IP na adres routera. Router R1 po otrzymaniu datagramu IP sprawdza swoją tablicę routingu/trasowania (?) i przekazuje najkrótszą ścieżką do routera R2 na podstawie adresu IP sieci Serwera. Router R2 sprawdza swoją tablicę routingu i po stwierdzeniu, że posiada wpis dotyczący adresu MAC serwera przekazuje datagram IP bezpośrednio. Serwer nawiązuje połączenie z routerem R2 przekazując datagram IP przeznaczony dla C1. R2 przekazuje datagram do R1 na podstawie tablicy trasowania. R1 przekazuje do C1 na podstawie tablicy routingu.

 

Czy to tak mniej więcej jest?

Dokładnie tak to wygląda.