Artefakty i zawieszanie przy normalnym użytkowaniu komputera

Witam, mam problem z moim PC, przy normalnym użytkowaniu po ok 10-15 min zawiesza się i na całym ekranie wyskakują pionowe artefakty. Sprawdzałem temperaturę procesora i karty:

28/31st C w spoczynku i 60-70 st C w stresie dla procesora

50st C w spoczynku i ok 69st C w stresie dla karty ( więcej nie udało mi się sprawdzić bo przy tej granicy komputer się zawiesza)

Sprawa jest ogólnie dziwna, bo kiedy zdjąłem bok obudowy i przystawiłem wentylator, komputer działa normalnie, tzn mogę oglądać filmy, przeglądać internet, jednak kiedy chciałem włączyć Crysis przy początkowym filmiku następuje od razu w/w problem. Kiedy wyłączę wentylator to tak jak pisałem 10 - 15 min i kaplica, muszę resetować.

Mój komp jest już leciwy i planuję go wymienić, jednak chciałbym zostawić zasilacz, dlatego chciałbym się dowiedzieć czy to może być jego wina.

DC e2180

abit ip35-e

gigabyte 8800gt

Antec 500W

2GB ram OCZ DDR2

Nic nie było podkręcane. Myślałem jeszcze czy płyta główna nie jest uszkodzona, jednak od niej nie wyskakują chyba artefakty?

Jaka to karta? Zainstaluj najnowszy sterownik od producenta karty. Jeśli problem nie zniknie możliwe, że karta graficzna do wymiany. Artefakty pojawiają się nieraz przez płytę główną. Jeśli masz drugi port PCI-E możesz sprawdzić co się dzieje na nim. Sprawdź jak wyglądają kondensatory. Jeśli na górze są wybrzuszone to źle :slight_smile:

Prawdopodobnie chłodzenia w komputerze nie masz zbyt rozbudowanego? W komputerze musi być przeciąg!

Może czujnik przekłamuje. Wyczyść kartę wymień pastę i zobacz efekt.

Karta dokładnie ta:

http://www.gigabyte.pl/products/page/vg … 88t512h-b/

jutro kupię pastę i zobaczę co z tego wyjdzie. Czyli mówicie, że to raczej nie wina zasilacza i spokojnie będę mógł go przełożyć do nowego PC?

Antec to porządna firma. Zasilacz nie będzie wywoływać artefaktów. GF8800 bardzo dobre karty swojego czasu ale niestety bardzo awaryjne. Grzeją się strasznie i wymagają dużej mocy ale Twój zasilacz spokojnie wystarczy. Chciałbym jeszcze zobaczyć temperatury pozostałych podzespołów wrzuć screena z zakładki Sensors z HWinfo po odpaleniu gry na 5 min. Odpalasz program zakładkę Sensors nie wyłączając programu odpalasz grę. Po 5 min wychodzisz na pulpit nie zamykając gry (ALT+TAB lub znaczek Windows na klawiaturze) robisz screena i go wklejasz.

http://storage.dobreprogramy.pl/narzedzia/hw32_426_(dobreprogramy.pl).exe

Sęk w tym, że nie mogę uruchomić żadnej gry bez zawieszenia komputera i tych artefaktów. Wymieniłem pastę na karcie na Noctau NT H1, jednak problem nadal występuje. Karta też ma już swoje lata, kupiłem ją w czasach jej świetności. Czytałem, że występuje w niej problem zimnych lutów, czy to może być przyczyna?

Screen z HWinfo w czasie oglądania filmu full HD, jedyna w miarę wymagająca rzecz która działa.

http://zapodaj.net/981b3b9618b9d.jpg.html

Dodane 22.11.2013 (Pt) 20:30

Udało mi się na chwilę odpalić grę, jednak nie zdążyłem zrobić screena przed zwichą, i tak, temperatury ogólnie były w normie, na procku nie przekraczały 50st C, nie wiem jak grafika bo nie ma pokazanej temperatury, a GPU-Z nie zapisał pomiaru. Jednak na płycie głównej średnio tem podskoczyły o 10-15 st C, a tam gdzie na screenie jest 68 i 76 było ponad 100 i 110 st C.

Wg mnie karta jest uszkodzona. Najlepiej przełóż do innego komputera i ją sprawdź. Tak jak pisałem karty są bardzo awaryjne więc pewnie rdzeń już uszkodzony i przy wyższych temperaturach karta wariuje.