Artefakty (?) podczas gry

Witajcie drodzy forumowicze,

 

posiadam kartę graficzną MSi R9 280X Gaming od tygodnia. W trakcie gry (póki co zdarzyło się tak tylko w BF3) na ekranie pojawiają się artefakty, chociaż nie jestem pewny czy to faktycznie one. Z racji braku zdjęć spróbuję przedstawić wygląd tych "artefaktów najlepiej jak umiem - są to występujące w losowych miejscach na ekranie zbitki dużych pikseli (5mmx5mm) w paczkach po około 4x10 (czyli rzeczywiste 2cmx5cm) mające taki sam kolor (odcienie) jak tło na którym leżą. Nie są typowe artefakty jak zapewne można się domyślić, żadne pasy wzdłuż ekranu, nic z tych rzeczy. Pojawiają się w losowych odstępach czasowych. 

Istotnym czynnikiem są temperatury - w spoczynku GPU ma ~33C a w stresie nie przekroczyła jeszcze 76C. CPU natomiast (i5-4590) w idle ma ~30C a w stresie ~60C. Zasilacz to XFX TS Series 550W.

Nie wierzę żeby po tygodniu karta zaczęła się psuć… Jest jakieś logiczne wytłumaczenie takich anomalii?

 

Nie robiłem żadnych testów programami typu FurMark, bo boję się, że źle to zrobię i spalę kartę  :mrgreen:

 

Pozdrawiam.

 

 

EDIT:  Po 30-minutowej sesji nie udało mi się wywołać anomalii, więc nie ma jeszcze zdjęć. Natomiast wrzucam zdjęcie temperatur z HWMonitor - http://imgupload.pl/images/17093230644322153279.png

Dla bystrzaków - na zdjęciu widać, że odczyt jednej z temperatur na MOBO to 128C. Taka temperatura jest ukazana zawsze, nieważne czy w stresie czy idle i zawsze wynosi 128C. Ale raczej wszystko z MOBO w porządku bo nie parzy dłoni.

Patrząc na temperaturę można by sądzić, że za bardzo podkręcona w OverDrive. Bo takie artefakty to daje. 

Normalnie temperatura max obciążonej tej karty nie powinna dobić do 70 stopni.

Jaki producent karty? Jak jest karta podłączona do monitora? Temperaturą 128 stopni się nie przejmuj to tylko zepsuty czujnik.

Wredotka,  o najważniejszy zapomniałem, ja jej w żadnym stopniu nie kręciłem.

 

bart86, producent podany na samym początku - MSi. Podłączona jest przez DVI (sam monitor to AOC i2269vw).

 

 

EDIT:  Zwracam honor już wiem czym jest OverDrive  :mrgreen: Używając go z poziomu Catalyst’a  zauważyłem że napięcie na rdzeniu to 1020Mhz (wierząc temu co jest napisane na stronie MSi to jest Gaming Mode). Nie wiem też czemu taktowanie pamięci wynosi u mnie 1500Mhz gdzie producent podaje 6000… ale podejrzewam że taki jest pomiar w idle czy coś w tym stylu  :mrgreen:

Chcac wiedzieć realne zegary rdzenia i pamięci patrz w Catalyst lub GPU-Z (ten ma też pod znakiem “?” mini test więc można podpatrzeć jak zmienia się temperatura i taktowanie w sekcji czujników.

 

Te 6000 to nie jest realna prędkość tylko taki marketnigowy syfek. Nazywają to effective ram speed, czyli ram ddr5 taktowany bla bla np 1500MHz ma efektywną prędkość 6000MHz.

w przypadku ddr5 4x1500 = 6000 :stuck_out_tongue: ładnie wygląda i lepiej się sprzedaje.

 

Jeśli masz w OverDrive wyłączone przetaktowanie, a nadal są artefakty, to polecam sprawdzić na innych sterownikach, bo czasem tak bywa, że nowsze mają błędy.

 

Możesz też zapuścić Test z gpu-z i obserwować temperaturę, jak dobije do 70 to już coś źle bo we wszelkich testach jakie widziałem ta karta nie dobijała do 70 na fabrycznych ustawieniach.

Wredotka,  a gdzie mam sprawdzić czy mam włączone przetaktowanie?

Dodam jeszcze, że pierwsze sterowniki zainstalowałem z płyty, bodajże 13.x na dysku C, a najnowsze 14.4 na E i zapomniałem usunąć tych starych - zrobiłem to dopiero gdy szukałem rozwiązania samodzielnie i ktoś napisał że problem zniknął po usunięciu starych sterowników. Co do tej temperatury - 76 to jest najwyższa, w testach nie podaje się przypadkiem średniej wynikowej z kilku testów? Zawsze jak gram mam zapuszczony w tle HWMonitor i o ile najwyższa nie przekracza 76C o tyle średnia faktycznie zamyka się w 70C. Zakładam, że najwyższa wskakuje w intensywnych momentach. No ale dosyć o temperaturach  :mrgreen:

Jak pojawi się możliwość to sprawdzę GPU-Z i dam znać co wyszło.

 

 

EDIT:  Jestem już po testach z GPU-Z, wyniki są następujące:

Przy obciążeniu 98% temperatura osiągnęła 66C. Później po jakimś czasie obciążenie zaczęło spadać (95% - 64C) i znów rosnąć (96%- 65C) i znów wróciło do 97%-98%, a temperatura wynosiła ponownie 66C - schemat zapętlił się kilka razy z czego wysnułem obserwację, że wystarczy niewielki spadek obciążenia i karta potrzebuje maks. 10sek żeby obniżyć temperaturę. Teraz nie wiem dlaczego podczas gry temp. potrafi osiągnąć aż 10C więcej - chociaż podejrzewam, że gra jest bardziej praktycznym testem na rzeczywiste temp.  :mrgreen: W końcu do tego służą :wink:

Jesli nie masz jakiegoś specjalnego programu do podkręcania. To jedynie Catalyst w opcji OverDrive ma (to właśnie zobacz czy masz wyłączone).

 

Powiem szczerze, nie ufam tym hwinfo i całej zgrai. Mnie temperatury z Catalyst zgrywaja się z tym co podaje GPU-Z.

A czy gra wbije większą temperaturę to wątpię, ale zawsze możesz mieć gpu-z w tle i podpatrzeć.

Wredotka,  jedyne co mam zaznaczone w OverDrive to “Włącz funkcję Graphics OverDrive”. Mam to odznaczyć?

Mi temperatura z Catalyst zgrywa się i z HWMonitorem i z GPU-Z  :mrgreen:. Przynajmniej w idle. Możliwe, że przegiąłem z ustawieniami MSAA, wiem że ta opcja lubi zabijać FPSy, ale czy może mieć związek z tematem przewodnim? Najpierw miałem 2x ale zmieniłem na 4x i wtedy zaczęły pojawiać się anomalie. Zastanawiam się czy to może przypadkiem nie jest zwykły błąd tekstur. ~70C to nie jest jakoś super wysoka temperatura w stresie, również te “artefakty” nie pojawiły się jak do tej pory nigdzie indziej. Ah ten Frostbite, tyle z nim problemów  :mrgreen:. 

 

 

EDIT:  Miałem okazję trochę poeksperymentować. Po pierwsze zauważyłem, że w grze zaczęły psuć się tekstury tj. rozciągać się. Naprawiłem pliki gry i było w porządku, czyli najpewniej artefakty były zwykłym błędem tekstur.

Jednakże, w przypływie “genialnego” pomysłu, usunąłem Catalysta 14.4 i zainstalowałem 14.7 Beta, jednak nie zresetowałem komputera i powróciłem do testów czyt. gry  :mrgreen:. Opłacało się - po 30 minutach przywitał mnie piękny BSOD opatrzony SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION (atikmdag.sys). Domyśliłem się, że coś zwaliłem, ponownie usunąłem sterowniki (tym razem nie tylko Catalyst’a, ale również odinstalowałem z poziomu Menedżera Urządzeń i usunąłem wszystkie pozostałości po Becie. Wróciłem do 14.4.

Nie wiem czy to co zrobiłem było słuszne (pewnie nie), ale zaraz odpalam GPU-Z i sprawdzam czy wszystko w porządku. 

 

Śmieszna sprawa niektórzy piszą, że atikmdag.sys jest na dysku systemowym w folderze ATI - u mnie nie ma takiego pliku  :shock:

 

Profilaktycznie użyłem sfc /scannow. Jednakże z integralnością wszystko w porządku.  

Jak dla mnie to AMD ma ludzi w […] i to głęboko, pierw wydali stery z serii 14 z błędem skrypta dla AHCI i RAID, sceny były fajne jak kto zapodał je po instalacji windy, bo jak były jakieś z serii 13 czy starsze to błędu nie było widać bo skrypta rejestru nie nadpisywało.

Potem dali poprawione 14 ale z kolejnym błędem, właśnie dlatego pytamłem jak masz OverDrive, bo tu u niektórych na czystej instalce potrafiło ustawić podkręcanie zegaru pamięci, u jednych artefakty a np u mnie wyłączało po 15 min obraz. Oczywiście po wyłączeniu wszystko wróciło do normy.

A potem po ciuchutku poprawili bo porównałem 3 wersje tej samej paczki sterów.

Ja mam nadzieje, że kolejne wydanie nie przyniesie wybuchających monitorów jako efekt w grze :stuck_out_tongue:

Wredotka,  ja tu tylko sprzątam  :mrgreen: Nie znam się na sterownikach itd. Nie wiem czy to ma teraz sens, ale mogę znowu usunąć Catalyst’a a z płytki od GPU wgrać bodajże 13.x. Zrobiłem wszystkie możliwe i niemożliwe testy czy wszystko w systemie gra i jest OK. Podejrzewam, że coś mogło się popsuć w samej grze, dlatego błąd zniknął po naprawie z jej poziomu. Martwi mnie tylko BSOD i to czy wszystko ze sterami w porządku. Przekonamy się jutro, oczy muszą odpocząć :mrgreen:. Swoją drogą - nadal nie wiem czy mam wyłączyć w Catalyst’cie funkcję Graphics OverDrive :wink:

OverDrive to taka zabawka dla poprawienia chumoru jak brakuje wydajności. Można tym sie pobawić badając ile sprzet pociągnie. Ale i tak potem trzeba testować stabilność itp.

Jeśli nic się złego nie dzieje to najlepiej nie ruszać. Podkrecona karta może działać OK w 5 grach a w szustej może grac na nerwach robiąc psikusy. A wtedy szuka się co i jak bo teoretycznie stabilna.

 

BSOD miałeś na beta to bym się nie przejmował

Czyli jak mniemam odznaczyć  :mrgreen: Odznaczę jak będę mógł bo usunęły mi się skróty do Catalysta i nie mam jak odpalić… Niby pliki zostały przeniesione. Powie mi ktoś jak usunąć dokładnie całego Catalysta razem z rozszerzeniami z dysku systemowego i innym badziewiem? Bo już nie mam do tego siły…

 

 

EDIT:  Zrobiłem po swojemu - czy dobrze okaże się za chwile  :mrgreen: Usunąłem wszystkie foldery skojarzone z AMD i ATI oraz usunąłem wszystko co miało związek z Catalystem. Zrobiłem tak bo miałem pierwszego Catalysta z płyty zainstalowanego na C a kolejne dwa na E. Posprzątałem ten śmietnik i instaluje w domyślnej lokalizacji na świeżo 14.4. 

 

Tia, instalacja na świeżo nic nie dała, Catalyst w trakcie instalacji nie tworzy pliku .exe przez co nie mogę go odpalić. Nie ma nawet procesu CCC ani nic z tych rzeczy. Co śmieszniejsze teraz nawet nie zainstalowałem sterowników do grafiki przez co mam Podstawowa karta graficzna Microsoft i integre. 

 

Nie ma co dalej ciągnąć tego tematu, problem z artefaktami rozwiązany, a z Catalystem to gdzie indziej temat muszę założyć  :mrgreen: