Artefakty podczas odtwarzania plików mkv

Artefakty podczas odtwarzania plików mkv, wyglądają mniej więcej tak:

WD-TV-HD-Media-Player-13.jpg

Przeszukałem fora i spróbowałem chyba wszystkie porady, niestety bez skutku. Jeszcze wczoraj wszystkie te filmy śmigały bez zarzutu. Wygląda mi to na problem ze sprzętem. Może ktoś mi podpowiedzieć co może być przyczyną? Karta graficzna, czy zasilacz, czy może zupełnie coś innego? Inne formaty video odtwarzam bez zarzutu.

A może dysk Ci pada? Nie napisałeś czym odwarzasz, jakie użyte kodery, czy używasz akceleracji sprzętowej itp. Dosłownie nic nie podałeś!

kodeki zapewne… ja czym odtwarzasz? Wypróbuj VLC

Napisałem, że próbowałem już chyba wszystko i K-lite Codec Pack i Matroska Pack Full 1.1.2 final, Odtwarzałem w The KMPlayer oraz VLC Player. Raczej nie dysk, bo filmy odtwarzam i z dysku twardego jak i dysków przenośnych. Jeśli chodzi o software to chyba spróbowałem wszystkiego.

Wygląda to tak, jakby obraz był zakodowany w AVC na profilu hi10p, a twoje kodeki sobie z nim nie radziły. Sprawa jest dziwna, bo aktualne k-lite, CCCP i VLC nie powinny mieć z tym żadnych problemów.

Mógłbyś podać parametry obrazu odczytane za pomocą programiku mediainfo.

General

Unique ID : 176076533486181672691330980199012501065 (0x84771B598161720A896F416481C00649)

Complete name : D:\Na Własną Rękę.mkv

Format : Matroska

Format version : Version 2

File size : 5.84 GiB

Duration : 1h 48mn

Overall bit rate : 7 681 Kbps

Movie name : Collateral Damage (2002) - Release for HDClub

Encoded date : UTC 2012-12-24 08:57:55

Writing application : mkvmerge v4.9.1 (‘Ich will’) built on Jul 11 2011 23:53:15

Writing library : libebml v1.2.1 + libmatroska v1.1.1

Video

ID : 1

Format : AVC

Format/Info : Advanced Video Codec

Format profile : High@L4.1

Format settings, CABAC : Yes

Format settings, ReFrames : 5 frames

Muxing mode : Header stripping

Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC

Duration : 1h 48mn

Bit rate : 6 401 Kbps

Width : 1 280 pixels

Height : 720 pixels

Display aspect ratio : 16:9

Frame rate mode : Constant

Frame rate : 23.976 fps

Color space : YUV

Chroma subsampling : 4:2:0

Bit depth : 8 bits

Scan type : Progressive

Bits/(Pixel*Frame) : 0.290

Stream size : 4.75 GiB (81%)

Title : Release for HDClub

Writing library : x264 core 67 r1139M 1024283

Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:-3:-3 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=9 / psy_rd=1.1:0.0 / mixed_ref=1 / me_range=32 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / chroma_qp_offset=-2 / threads=6 / nr=0 / decimate=1 / mbaff=0 / bframes=5 / b_pyramid=0 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / wpredb=1 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40 / rc=2pass / bitrate=6401 / ratetol=1.0 / qcomp=0.60 / qpmin=10 / qpmax=51 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / vbv_maxrate=50000 / vbv_bufsize=50000 / ip_ratio=1.40 / pb_ratio=1.30 / aq=1:1.00

Language : English

Default : Yes

Forced : No

Audio #1

ID : 2

Format : AC-3

Format/Info : Audio Coding 3

Mode extension : CM (complete main)

Format settings, Endianness : Big

Muxing mode : Header stripping

Codec ID : A_AC3

Duration : 1h 48mn

Bit rate mode : Constant

Bit rate : 640 Kbps

Channel(s) : 6 channels

Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE

Sampling rate : 48.0 KHz

Bit depth : 16 bits

Compression mode : Lossy

Stream size : 498 MiB (8%)

Title : AC3 5.1 @ 640

Language : English

Default : No

Forced : No

Audio #2

ID : 3

Format : AC-3

Format/Info : Audio Coding 3

Mode extension : CM (complete main)

Format settings, Endianness : Big

Muxing mode : Header stripping

Codec ID : A_AC3

Duration : 1h 48mn

Bit rate mode : Constant

Bit rate : 640 Kbps

Channel(s) : 6 channels

Channel positions : Front: L C R, Side: L R, LFE

Sampling rate : 48.0 KHz

Bit depth : 16 bits

Compression mode : Lossy

Stream size : 498 MiB (8%)

Default : Yes

Forced : No

Pobierz PotPlayer Portable (zainstalowane kodeki nie będą miały na niego wpływu) i sprawdź czy problem również występuje.

Dzięki, ale jakbyś czytał to co pisałem to byś wiedział iż używałem już playerów z własnymi kodekami! !!

P.S. Dla świętego spokoju pobrałem i sprawdziłem. Bez zmian i dlatego sądzę, że to raczej wina Hardware.

A jednak nie 10 bitów… Skoro problem występuje i na zainstalowanych kodekach, i na odtwarzaczach ze zintegrowanymi kodekami/filtrami, do głowy przychodzi mi tylko karta graficzna. W ustawieniach sterowników powinieneś mieć jakieś opcje skojarzone z pomocą/przyśpieszeniem dekodowania wideo. Spróbuj się tym pobawić - powłączać albo wyłączać. Przyjrzyj się też wersji sterowników graficznych i DirectX.

Być może masz ustawioną większą rozdzielczość ekranu, niż natywna. Z drugiej strony rozdzielczość mkv jest też wysoka i w wielu przypadkach potrzebna jest zmiana rozdzielczości filmów, żeby można było je oglądać. U mnie przez pół roku, przy wyższej rozdzielczości wspaniale się oglądało i z dnia na dzień nagle przestało. Miałem tarabanić Tu o pomoc trzy dni temu, ale udało mi się przez ustawienie natywnej rozdzielczości. Nawet restart nie pokazał poprawy po ustawieniach, dopiero wyłączenie kompa i włączenie pokazało, że znów filmy mi idą. Pewnie część ustawień przy restarcie jest jakoś zachowana… a w 50 sekund ładuje mi się półgodzinny film mp4 z neta. Co do oglądania formatu mkv i konwersji, to jest taki darmowy program http://www.instalki.pl/programy/downloa … SUPER.html Może Ci pomoże?

@ Bogdan_G Proszę wytłumacz mi to jaśniej. Jaka i czego natywna rozdzielczość. Monitor mam FullHD, telewizor także. MKV są tylko w 720p, także nie przekraczają rozdzielczości monitorów. Także napisz proszę gdzie ustawiłeś tą niby natywną rozdzielczość.

@ Frankfurterium zrobiłem jak kazałeś, ba przeinstalowałem sterowniki na nowsze (wcześniej oczywiście odinstalowałem stare) żadnej poprawy.

Prosiłbym o nie proponowanie mi prze-konwertowania pliku video bo problem dotyczy każdego pliku mkv, a mam ich dziesiątki.

Wygląda mi to na problem z kodekami. Może ostatnio zaktualizowałeś kodeki lub zmieniłeś paczkę i po tym zaczęły się problemy.

Z czymś podobnym spotkałem się przy ALLPlayerze gdy filmy były odtwarzane przy użyciu kodeka FFDShow, kodek ten jest dość uniwersalny ale niestety ucierpiała na tym jego jakość i często ma on problemy poprawnym dekodowaniem obrazu (problemu nie rozwiązuje użycie VLC bo on bazuje na tym samym kodzie co FFDShow i ma te same problemy).

Podobne problemy sprawia czasem kodek DivX H264 Decoder który jest przeznaczony do dekodowania AVC.

Spróbuj usunąć z systemu te dwa kodeki i sprawdzić jak i czy pójdą ci filmy na pozostałych kodekach (najlepiej usunąć najpierw jeden z nich i sprawdzić, potem go przywrócić a usunąć drugi i sprawdzić a na koniec usunąć oba i znów sprawdzić).

Może też to być jakiś problem związany ze sterownikiem karty graficznej, nowszy sterownik nie zawsze jest lepszy a czasem wręcz gorszy.

Kolega Bogdan_G pisząc o rozdzielczości zapewne miał na to jaką masz ustawioną rozdzielczość pulpitu/ekranu w windowsie, choć nie spotkałem się z przypadkiem by miało to takie efekty.

Inna kwestia że nawet w monitorach oznaczonych FullHD nie zawsze ta najwyższa rozdzielczość FullHD jest ich natywną rozdzielczością, najlepiej sprawdzić to w specyfikacji podawane przez producenta.

Tylko proszę wytłumacz mi skoro to problem z kodekami to czemu powtarza się on w trzech innych odtwarzaczach z własnymi kodekami? Od lat korzystam z zestawu K-Lite Codec Pack Full (ostatnio nie instalowałem nowych) problem pojawił się dzisiaj bez przyczyny. Niczego nowego nie instalowałem ani aktualizowałem, po prostu z minuty na minutę komputer zaczął mieć problemy z mkv i tylko z mkv, np. avi odtwarza bez problemu.

Cóż, jeśli mam być szczery to nic tu się nie trzyma kupy.

Fakt że problem dotyczy tylko mkv a nie innych formatów sugeruje problem ze splitterem lub dekoderem tego formatu i w zasadzie wyklucza to możliwość aby przyczyną był jakiś problem ze sprzętem/sterownikami.

Z kolei fakt że na różnych odtwarzaczach (zarówno korzystających z systemowych kodeków jak i tych z własnymi kodekami) w zasadzie wyklucza problem z kodekami.

Najbardziej sensowne wydaje mi się wytłumaczenie że te pliki zostały z jakiegoś powodu trwale uszkodzone i przez to teraz na każdym programie tak się wyświetlają.

Może miałeś je pierwotnie na penie i wystąpiła z nim jakaś usterka (jakiś wewnętrzny błąd albo został odłączony podczas gdy w tle windows kończył jeszcze opóźniony zapis) i pliki uległy uszkodzeniu a potem już takie uszkodzone zostały skopiowane na dysk.

Sugerowałbym ci sprawdzić te pliki na jakimś innym sprzęcie, pobrać z neta jakieś inne mkv i je sprawdzić (najlepiej pobierz kilka różnych o różnej jakości i posprawdzaj je).

I przede wszystkim upewnij się że problem dotyczy tylko mkv.

Może się coś wyjaśni bo jak narazie to nic tu się nie trzyma kupy.

Najprawdopodobniej problem ten występuje z kartami Nvidia (i/lub nie tylko) bo taka posiadam i miałem takie własnie “artefakty” jak sobie z tym poradziłem, już mowie.

W PotPlayer`rze (bo taki aktualnie odtwarzacz używam) na oknie gdzie wyświetla się film kliknij prawy klawisz myszki, wysunie sie menu, wybierz opcje “Preferences”=(F5) nastepnie w “Filter Control” ==> “Video/Decoder” ==> “H264”==>
==> kliknij na trzykropek '(…)" ==>w polu Decoder znajdz “H264/AVC1” rozwin i przestaw na opcje “Nvidia CUDA Decoder”.

Powinno pomoc bynajmniej u mnie pomogło. Pozdrawiam :wink: