ASCII do UNICODE

Zacznę od początku.

Problem polega na tym że windows 7 (i vista) nie odtwarzają polskich znaków z pliku *.txt jeżeli są one zapisane w ASCII, powodując że odtwarzając filmy programem MPC polskie znaki w napisach są zamieniane na tak zwane “krzaczki”.

Istnieje możliwość aby odczytać polskie znaki ale napisy muszą być zapisane w unicode. Można to zrobić w notatniku ale tylko na windows XP (bo w win xp ASCII odtwarza polskie znaki). Pod vistą czy 7 podczas próby przerobienia w taki sposób napisów jedynie zapisujemy krzaczki na stałe i są one potem odtwarzane nawet pod win xp.

Tutaj moje pytanie, czy jest możliwość aby przerobić plik *.txt kodowany w ASCII do unicode pod windows 7 utrwalając polskie znaki.

Pytanie nr.2 : Czy jest możliwość dodania polskich znaków do win 7 tak, by odczytywało je nawet jak są zapisane w ASCII?

Z góry dzięki za pomoc.

Spróbuj programem Notepad++. Pokombinuj w menu “Format”. Nieraz mi to pomogło w podobnej sytuacji.

A w czym problem? Otwórz napisy i zapisz je wybierając UTF-8/unicode

może się da w notepad++ ale za bardzo nie mogę sobie poradzić. Możesz podać dokładniejsze instrukcje?

Przeczytaj mój pierwszy post, a potem swój…

Sprawdź w menu Format, jaka opcja jest zaznaczona. Jeśli ANSI, to dobrze, jeśli nie - kliknij “koduj w ANSI”. Potem kliknij “konwertuj do UTF-8” i zapisz. Kopia zapasowa mile widziana.

Jeżeli Notepad++ nie pomoże ,spróbuj zmienić kodowanie w Subtitle Workshop 2.51 ,lub wstaw jakiś plik z tym kodowaniem i daj linka .