Asembler - problem z kompilacją

Witam, ucze sie Asemblera, mam programik z kodem źródłowym, zapisuje go jako plik powiedzmy msgbox.asm i teraz nie moge potworzyć tych innych i w konsekwencji pliku exe. Prosze o to krok po kroku, ale nie odsyłajcie mnie do kursów, bo z kursów to sie własnie ucze i komendy znamjakimi sie kompiluje ale nie wiem gdzie to sie robi w ogole.Prosze o pomoc? Dokładniej chodzi o to:

taki banalny programik jest zapisany w pliku msgbox.asm

.386


.MODEL FLAT, STDCALL


OPTION CASEMAP:NONE


INCLUDE \masm32\include\windows.inc

INCLUDE \masm32\include\kernel32.inc

INCLUDELIB \masm32\lib\kernel32.lib

INCLUDE \masm32\include\user32.inc

INCLUDELIB \masm32\lib\user32.lib


.DATA 


MsgBoxCaption DB "Kurs Iczeliona. Rozdział nr 2",0 

MsgBoxText DB "Asembler Win32 jest Wspaniały!",0


.CODE 


start: 

    INVOKE MessageBox, NULL, ADDR MsgBoxText, ADDR MsgBoxCaption, MB_OK 

    INVOKE ExitProcess, NULL 

END start

i poprosze teraz krok po kroku co dalej zeby uruchamiało sie to okienko w Windowsie.

A masz zainstalowany jakiś dobry kompilator asma?

Jeżeli nie, to pobierz sobie i zainstaluj MASM32

…potem np. odpalasz qeditor.exe , dajesz File > Open (twój pliczek .asm)

Potem tylko Project > Assemble & Link…i już masz gotowego exec’a :roll:

ale podobno cos tam ma byc w katalogu, tzn. ten plik asm ma byc w któryms katalogu tylko nie wiem w którym zeby to dobrze działało???

Robie jak powyzej opisałes i nic, poprostu niemrawy jest. Nie robi nic ;/

…\masm32\icztutes\tute02

masma mam zainstalowanego w: c:\masm32

utworzyłem sobie plik komunikat.asm: c:\komunikat.asm i mi skompilowało, podobnie w przypadku gdy plik był w lokalizacji: c:\masm32\komunikat.asm podobnie w przypadku: c:\masm32\examples\komunikat.asm i c:\masm32\examples\test01\test\komunikat.asm

wniosek?

Plik najlepiej umieścić gdzieś w katalogu **masm32**…a już do tego stworzonym wydaje się być masm32\examples :roll:

dobra popróbowałem ze wszystkich stron i nic. Coś zakłuca ale nie mam pojęcia co?? Wie ktoś, tzn.inaczej domysla sie ktos co to moze być??? Poprostu gdziekolwiek nie mam tego pliku (próbowałem na kilku plikach z programami (z kodami)) to komp jest niemrawy poprostu :frowning: ;/

Widzę, że w zależności ot tego skąd ściągneło się program to katalogi programu masm32 są rózne. W każdym bądź razie adby dokonać kompilacji np. ‘msgbox.asm’ potrzebny jest też w tym samym katalogu plik ‘msgbox.obj’. Musisz poszukać gdzie są takie pliki.

Jeżeli znajdziesz taki katalog to kompilacji można też dokonać uruchamiając plik wsadowy: ‘makeit.bat’ który też znajduje się w tym katalogu.

Ok rozumiem mniej wiecej, ale jak ja np. tworze sobie plik powiedzmy o nazwei “józek.asm” to gdzie mam znaleźc jakies pliki, sam go tworze, kod źródłowy. Jak wspomniałęm jak wybieram opcje Assemble&link to niemrawy jest, inaczej jak kazda z tej zakładki wybieram to jest niemrawy czy to Build All czy Run program czy cokolwiek. PROSZE POMOCY, BO MI NA TYM ZALEŻY, ŻEBY TO KOMPILOWAŁO.

Proponuje sciagnac sobie IDE do MASM’a (i innych) - RadASM. Otrzymujesz srodowisko bardzo ulatwiajace zarowno kompilacje, jak i zawierajace ‘szablony’ programow, a takze edytor plikow .rc (tzw. resource’ow). Link: http://www.radasm.com/. Jesli bedziesz mial problemy z konfiguracja, to polecam tutorial RadASM’a: http://members.a1.net/ranmasaotome/main.html

Jesli natomiast zalezy Ci tylko na skompilowaniu tego jednego programu, to po prostu zmien sciezki do plikow .inc na pelne, na przyklad: zamiast \masm32\include\windows.inc wpisz c:\masm32\include\windows.inc itd.