ASP.net czy PHP?

Witam - mam pytanko - ktora z tych technologii (jezykow) jest lepsza i przyszlosciowa? Jakiej jest uzywac najlepiej?

Nie można jednoznacznie powiedzieć która jest lepsza. Po pierwsze z ASP nie skorzystasz na linuksie. Dalej PHP jest znacznie popularniejszy, dużo osób go zna, dzięki czemu w razie co łatwiej o pomoc. Dalej, niektórzy ASP nie lubią, bo uważają że jest “za bardzo komercyjny” (to przeczytałem kiedyś na jakimś forum czy stronie). PHP jest znacznie łatwiejszy od ASP.

Niemniej jednak w każdym z nich można zrobić bardzo rozbudowane skrypty, czy aplikacje webowe.

Ja osobiście bardziej preferuję PHP

Co miales na mysli przez komercyjny?

Tylko zacytowałem słowa kogoś innego :stuck_out_tongue:

Poczytaj sobie tutaj o różnych technologiach webowych:

http://forum.ks-ekspert.pl/index.php?showtopic=100416

Najlepiej PHP :slight_smile: ,albo AJAX

To może ja coś napiszę, tak dla zasady :slight_smile:

Święta racja. Wszystko zależy od tego co naprawdę potrzebujesz a może bardziej co potrafisz.

Nie do końca prawda, słyszałeś kiedyś o MONO?

Z doświadczenia wiem, że dużej ilości osób tylko się wydaje, że go zna :slight_smile: Pomoc łatwo otrzymasz jeśli Twój problem nie wykracza poza rzeczy opisane w dokumentacji, jeśli masz naprawdę skomplikowaną rzecz, to nagle z pomocą jest różnie.

Natomiast mniejsza popularność .NET nie oznacza wcale problemu z pomocą. Fakt, dla większości wielkim problemem jest czytanie ze zrozumieniem i śladowa potrzeba szukania samemu. Najlepiej jak wszystko jest na tacy.

Słyszałeś kiedyś o http://www.codeproject.com? Ilość przykładów i gotowych rozwiązań przytłacza. Wystarczy tylko chcieć zrobić coś samemu :slight_smile:

Dla to klasyczne gadanie dla gadania. Wiadomo, MS jest BE i nikt nie powinien twierdzić inaczej, więc tą kwestię zostawmy…

Natomiast chciałbym uściślić. ASP i ASP.NET to generalnie dwie różne rzeczy. Tak na dobrą sprawę, nie za dużo mają ze sobą wspólnego.

ASP.NET nie znam dobrze, aczkolwiek widziałem tworzenie aplikacji w nim. I jestem pełen podziwu. Stworzenie paru rzeczy (walidacja formularzy), jakich napisanie w PHP wymagało by ponad godziny (czystym) w ASP.NET znajomy, myląc się kilkanaście razy i robiąc to na publicznej prezentacji, zrobił to 5 minut, co wymagało kilku kliknięć myszą i prawie nie wpisywania kodu.

ASP.NET posiada naprawdę olbrzymią zaletę, jaką jest Visual Studio i projektowanie wizualne. PHP jeszcze się nie doczekało. Do tego dochodzi olbrzymia biblioteka gotowych rozwiązań, programiści PHP bardzo często wymyślają koło na nowo wiele razy.

PHP ma mętną drogę rozwoju, ma mętną historię i ogólnie posiada wiele dziwnych rzeczy. Dlaczego na przykład jedna funkcja to str_replace(), a inna strlen() (a jeszcze inne mają notacjęWielbłądzią)? Do tego dochodzi “łatwość” tworzenia aplikacji, która może okazać się zdradliwa, “ułatwienia” w rodzaju register_globals czy magic_quotes_gpc. I brak doświadczenia - naprawdę mało jest ludzi dobrze piszących w PHP, dobre, wielowarstwowe aplikacje, dobrze zaprojektowane i udokumentowane. Piszących jest wielu, nieliczni robią to naprawdę dobrze.

Z drugiej strony PHP jest bardziej uniwersalne (chodzi nawet pod systemami, które .NET w postaci Mono czy dotGnu nie widziały), wolne od zobowiązań licencyjnych, prostsze do nauczenia. A z dobrymi frameworkami, w rodzaju Cake czy CodeIgnitera, czy niezłego projektu PRADO, jest równie produktywne jak ASP.NET.

lisek zgadzam się z tobą w zupełności i jak można to podpisuję się…

Nie dawno rozmawiałam z kolegą na temat co jest bardziej przyszłościowe ASP.NET czy jednak PHP… Otóż na 700 osób, których chcą zatrudnić jako “programistów” PHP jest 100, których chcą na ASP.NET… Ale to jest jeszcze w trakcie rozwoju, więc możliwe, że ta liczba będzie wzrastać…

Tworzenie w ASP.NET stron internetowych, to nie jest tylko klikanie myszką, należy też trochę kodu popisać, jeżeli się chce stworzyć stronę “dynamiczną” i przystępną dla użytkownika… Faktem jest, że tworzenie nawet najprostszej nieskomplikowanej stronki jest możliwe w krótszym czasie, niż stworzenie projektu w PHP… Np. system logowania, to co zajmuje w PHP napisanie parę ładnych kodów, w ASP.NET -> tworzenie bazy danych, parę kontrolek na krzyż i działa…

Ale też się podpisuję pod słowami Nemhein

Jeżeli ostro zabrać się do poznawania PHP, to strony internetowe w tej technologi nie odbiegają, ba czasami nawet przewyższają wykonanie tej samej strony w ASP.NET

Poza tym, minusem jest fakt, że w Polsce ASP.NET dopiero raczkuje. Jak na razie są bodajże 2 albo 3 serwery krajowe obsługujące te technologie i to nie są serwery darmowe… natomiast wiele jest darmowych serwerów PHP oraz MySQL… więc ten fakt przemawia za sobą…

Dodam jeszcze, że strony PHP+AJAX, to naprawdę są cukiereczki…

hehe -widze ze moj temat poruszyl wiele osob, z czego sie bardzo ciesze… Jak rozumiem - ASP.net i PHP sa darmowe tak? A wy jakich jezykow uzywacie do swoich projektow - tylko php? Czy Asp.net jako dziecko microsoftu nie umrze smiercia naturalna - jak wszystkie komercje w tym raju, bo ludzie chca czegos innego (bezplatnego i prostego)?

Ja używam i tego i tego w swoich projektach… chociaż zastanawiam się, czy nie przerzucić się całkowicie na ASP.NET, a PHP zajmować się jako hobby… :slight_smile:

ale czy oba sa darmowe? i powiedz wedlug ciebie - ktory jest bezpieczniejszy (np.odporny na boty i haki), stabilniejszy i powszechniej uzywany w profesjonalnych przedsiewzieciach.?

  1. oba są darmowe, chociaż do obu narzędzia - mało kiedy są. Np do ASP.NET są dwa programy darmowe: WebMatrix oraz Visual Web Developer Express… dostępny na stronie Microsoftu (również ten program jest zintegrowany z Visual Studio, ale ten produkt jest bardzo drogi)… Poza tym ostatnio zauważyłam, że również Macromedia Dreamweaver, również posiada predyspozycje do tworzenia stron w ASP.NET… ale wiadomo, że ten program również nie jest (niestety) darmowy… Ale na tym krąg programów się zamyka… Jest też wiele płatnych narzędzi… Natomiast strony w PHP można również pisać w zwykłym notatniku, chociaż polecałabym Notepad++…

  2. Bezpieczniejszy… raczej bym obstawiała ASP.NET… serwery postawione na IIS jest moim zdaniem dużo bezpieczniejszy niż Apache… ale mogę się mylić… Nie wiem, bo nie próbowałam schakować ani tego ani tego… Ale z tego co widzę, łatwiej włamać się na strony w PHP niż w ASP.NET… tu mogę się mylić…

  3. Do profesjonalnych projektów do można zastosować obydwa sposoby tworzenia stron… ale moim zdaniem bardziej do tego pasuje ASP.NET.

Natomiast, który jest bardziej stabilniejszy… hmm, wydaje mi się że ASP.NET… ale każdy ma co do tego różne zdanie…

hehe - dzieki za opinie (kazda z nich ma 2 konce) czyli dobre i zle :slight_smile: w kazdej kwestio (tu moge sie mylic hehe), mimo wszystklo dzieki za pelen detali opis i jesli ktos ma cos do dodania prosze o opinie.

Co do bezpieczeństwa, to bezpieczny jest system tak, jak napisze go programista. A w ASP.NET kontrolki walidacji na przykład pomagają w napisaniu bezpiecznej aplikacji. W PHP programista sam musi filtrować dane na niebezpieczeństwo XSS, SQL Injection, czy innych ataków, sam musi sprawdzać czy dane są poprawne i tak dalej i tak dalej. A w ASP.NET kładzie kontrolkę, ustawia parametr i z głowy. Stąd włamać się na strony w PHP może być łatwiej :wink:

A czy IIS jest bezpieczniejszy to już inna kwestia - obecnie i tak najwięcej zależy od umiejętności administratora, a dobrych adminów Windows Server też dużo nie jest, a zgubna jest łatwość administracji (o, tu klikniesz, tu i działa ;)). Mam wrażenie, że obecnie jest bardzo podobnie. Nie jestem pewien czy IIS6 ostatnio jakiś sukcesów nie miał na rzecz Apache.

ASP.NET jest darmowe, narzędzia też są darmowe, ale serwery - nie są darmowe. I to jest problem. Bo taki serwer hostingowy z Windows Server 2003 + IIS6 to kosztuje. Nieźle, zwłaszcza sam system.

A profesjonaliści to w ogóle używają JSP jak widzę :slight_smile:

Co do serwerów, Nemhein to masz niestety rację… najbardziej okrojona wersja to 100zł na rok… :(… są darmówki, ale na pewno nie na polskich stronach… ale ze słów osób które korzystają z darmówek, to wystarczy że np. pliczek jest trochę większy niż powinien - usuwają stronę, albo jeżeli użyłeś za dużo kontrolek, albo, że strona trochę się “muli” przy ładowaniu… są sankcję…

Ja wykupiłam na rok… http://windows-hosting.pl/ i nie żałuję… Bardzo polecam ten hosting (to nie jest żadna reklama)…

Ja akurat mówiłem od strony hostingowców. Bierzemy jakiegoś Debiana i mamy go za darmo, a bierzemy Windows Server i płacimy duuużo kasy. No cóż :slight_smile:

Niom… no cóż… ale ASP.NET to naprawdę ciekawa technologia…