Asrock 870 Extreme3, a prędkość wiatraków

Witam, mam pewien problem. Otóż wiatrak od procka (radiatora) zasuwa na pełnych obrotach praktycznie non-stop mimo, że temperatura utrzymuje się na poziomie 38-44 stopni maksymalnie.

Mój procesor to AMD Phenom II X4 965 Extreme Edition, a chłodzenie i radiator boxowy.

Proszę o pomoc.

Musisz wejść do BIOSu (F2 lub Delete), zakładka H/W Monitor , i tam, chyba w pozycji CPU Fan Speed, ustawić Automatic Mode zamiast Full On. Zatwierdzić zmiany i restart. Zakładam, że wentylator procesora jest prawidłowo podłączony do płyty głównej?

Oczywiście, że jest.

Macie jakieś optymalne ustawienia do tego, żeby nie chodził za głośno i też nie przegrzewał się procek?

Jeżeli chcesz aby wiatrak był optymalny czyli trzymał prawidłową temperaturę oraz jednocześnie był cichy najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowego porządnego wiatraka do chłodzenia CPU. :smiley: Tak przynajmniej zrobiłem ja ze swoim chłodzeniem do Phenom’a x3.

Jasne. Wiadomo, że lepiej wymienić na “nieboxowy”. Pytanie tylko jak w tej chwili do czasu wymiany ustawić go tak by nie grzał się zbytnio i nie chodził zbyt głośno.

I jeszcze zapytanie, czy temperatury

40-42 stopnie na luzie

50-55 stopnie w stresie

to dobre temperatury?

Najlepiej będzie jak sam posiedzisz i wybierzesz optymalne dla siebie rozwiązanie, moim zdaniem ustawienie 40-60% możliwości wiatraka byłoby dobrym rozwiązaniem - zawsze możesz otworzyć obudowę jednostki centralnej jeżeli nie masz otwartej - dla lepszej cyrkulacji powietrza. Moim zdaniem temperatury masz dobre sam mam:

42-44 stopni na luzie

54-57 stopni w stresie. :wink:

Jasne, wszystko wiem. Ostatnie pytanie mam, co to jest “AUXTIN” w HWMonitorze?

klik