ASRock 870 Extreme3 BIOS się nie ładuje

Witam. Dziś w trakcie przeglądania internetu ni stąd ni zowąd zawiesił mi się system. Postanowiłem więc zresetować komputer. Niestety, BIOS po resecie nie chciał się załadować. Odłączyłem komputer od źródła zasilania na jakieś 10 minut, po czym jeszcze raz spróbowałem go uruchomić. Tym razem BIOS się załadował, a ja, chcąc sprawdzić temperaturę podzespołów, uruchomiłem jego konfigurację. Temperatury nie budziły żadnych zastrzeżeń, jednak po pewnym czasie BIOS się zawiesił. Ponowne uruchomienie komputera nie przyniosło skutków, gdyż BIOS się nie załadował. Spróbowałem więc przywrócić jego fabryczne ustawienia, co także nie przyniosło skutku. Wyświetlacz numeryczny znajdujący się na płycie głównej wskazuje problemy D1, D3 i C7. Opisy tych błędów znaleźć można w Quick Installation Guide, która znajduje się pod adresem www.asrock.com/mb/manual.asp?Model=870%20Extreme3 rozdział 2.10. Jakie mogą być przyczyny tego problemu i jak go rozwiązać? Za wszelkie ewentualne błędy w pisownia przepraszam, ale piszę z telefonu.

D1, D3 - na razie sobie odpuścimy. C7 jest najpoważniejszym błędem, gdyż dotyczy wczesnej inicjalizacji CPU. Pierwszym podejrzanym jest zasilacz. Zakładając jednak, że nie masz dostępu do innego (sprawnego), możesz zrobić co następuje:

  • wyjmij WSZYSTKIE moduły pamięci

  • wykonaj procedurę Clear CMOS zgodnie z instrukcją płyty głównej

  • włóż pojedynczy moduł pamięci do slotu oznaczonego numerem 4

  • uruchom system (może się nie uruchomić i ponownie stanąć na którymś etapie POST)

  • odłącz zasilanie od płyty głównej, wyjmij baterię podtrzymującą CMOS, i ustaw zworkę ponownie w pozycji ClearCMOS; pozostaw wszystko w tym stanie na co najmniej - powiedzmy godzinę

Następnie złóż wszystko, przestaw zworkę, załóż baterię i podłącz zasilanie. Jeśli system wstanie - pozostaw bios na ustawieniach domyślnych i skoncentruj się na testowaniu pamięci.

Jeśli jednak okaże się że pamięci i zasilacz są sprawne, a problem pojawi się ponownie, to niestety będzie oznaczało że albo sekcja stabilizacji napięcia na płycie nie spełnia nałożonych na nią obowiązków, albo co gorsza - uszkodzony jest kontroler pamięci - co przekłada się na konieczność wymiany CPU.

Podobne przypadki :

http://www.tomshardware.co.uk/forum/287 … lems-exact

http://www.tomshardware.co.uk/forum/300 … patability

Może to być wina wadliwej kości RAM

Na początek spróbowałem uruchomić komputer z jedną kością pamięci RAM. BIOS się uruchomił. Teraz testuję tą kość Memtest’em, a później spróbuję zrobić to samo z drugą. Zobaczymy, czy przyniesie to jakieś efekty, lub czy Memtest wykaże jakieś błędy.


Dziś rano wykonałem test jednej kości pamięci, gdy była ustawiona na 1333 (666 MHz). Przy 8 teście zaczęło sypać samymi błędami. Niedawno wykonałem test dla drugiej kości ustawionej na 1600 (800 Mhz). Nie pojawiły się żadne błędy. Powtórzyłem więc test dla pierwszej kości, ale tym razem z ustawieniem 1600 (800 MHz) i także nie wykazało błędów. Jednak BIOS uruchamia się tylko wtedy, gdy włożona jest jedna kość. Co to może oznaczać?

Jest kilka możliwości, ale najpierw odpowiedz, czy za każdym razem kości testowałeś w tym samym slocie ? Jeśli tak - zależność pojawiania się błędów od częstotliwości taktowania wskazuje na 3 podstawowe możliwości:

  1. rzeczywiście kość jest uszkodzona

  2. szwankuje sekcja zasilania płyty głównej (lub nawet sam zasilacz)

  3. uszkodzony jest kontroler pamięci (który niestety znajduje się w procesorze)

W tej sytuacji - sugerowałbym przetestować ponownie tą podejrzaną kość, ale uprzednio podłączając inny (sprawny) zasilacz.

Jako, że nie mam możliwości podłączenia innego zasilacza, postanowiłem zamienić dziś kości miejscami (tą z portu 2 włożyć do portu 1, a tą z portu 1 włożyć do portu 2). Okazało się, że w takiej konfiguracji BIOS się ładuje i komputer działa dobrze. Czy to nie dziwne?

Zdarzają się takie anomalia - Twój przypadek widzę po raz pierwszy , częściej zamiana kości miejscami pomaga na niestabilność systemu /BSODy.

Dobrze wiedzieć. Zobaczymy, czy dalej komputer będzie dobrze działał. Jutro rano zamierzam jeszcze zapuścić Memtest’a. Ciekawe, co pokaże.

Nie - to nie dziwne, i nie jest to raczej anomalia, tylko sposób obsługi (a dokładniej - testowania) pamięci przez BIOS.