ASRock 939Dual-SATA2 vs. Gigabyte GA-M55S-S3

Witam :slight_smile:

Prosiłbym Was o opinię, która z poniższych płyt głównych posiada większy potencjał, tj. silniejszy chipset, kontrolery pamięci itd.

Składam komputer i mam możliwość wyboru właśnie takich MB.

Wiem, że są trochę leciwe i z innych półek, ale kosztują mnie tyle samo i mam dylemat.

Komputer będzie służył do mielenia obrazu i dźwięku (GIMP, Photoshop, FruityLoops itd.).

Z góry dzięki.

Podstawa to inne sockety ASRock s939, Gigabyte sAM2 (s940).

Składasz nowego kompa?

Podaj fundusz na sprzęt.

Podstawowa sprawa - masz leżące odłogiem pamięć DDR1, CPU S939, dobrą grafikę AGP? Jeśli tak to Asrock 939DualSATA2 jest godny uwagi, jeśli nie to nawet nie ma się nad czym zastanawiać - pamięć DDR2 jest 2x tańsza i łatwo dostępna, to samo z cpu pod AM2 - są do kupienia za śmieszne pieniądze. Jeśli nie przekładasz większości komputera to tylko GA-M55S-S3.

Sam mam wspomnianego Asrocka 939DualSATA2 ale kupowałem go 3 lata temu gdy pamięć kosztowała 390 zł za 512 MB więc tylko przekładałem DDR1 i grafikę AGP - musiałem kupić wyłącznie CPU+mobo. NA dziś absolutnie nie warto pakować się z nowymi zakupami w S939 i DDR1, choć mając z dawnych zakupów tego Asrocka, X2 @ 2,5 GHz (jakieś 4800+) i 2 GB RAM nie mam za bardzo motywacji do zmiany, tym bardziej że OEMowy XP jest przez idiotyczne wymysły małegomiękkiego przyklejony automagicznie do płyty.

lepsza ta druga

Jakieś uzasadnienie? Czy opinia na podstawie nazwy producenta. Jak byś znał możliwości obu płyt to byś wiedział ze lepiej prezentuje się ten ASrock, tyle że na dziś socket 939 nie ma przyszłości, chociaż ASRock daje możliwość zamontowania przejściówki na AM2.

dobra więc tak:

socket 939 jest stary a proce na niego drogie

gigabyte ma nowszy chipset

jeden asrock mi sie zepsuł:(

Huh faktycznie standardy DDR1/DDR2 i S939/AM2 różnią się ceną, widzę że nie opłaca się inwestować w stare technologie.

Jednak chciałbym was zapytać jak wygląda pojedynek chipsetów obu płyt?

Kiedyś trochę słyszałem o ULi, bardzo potężny chipset nVidii jak na swoje czasy pod S939.

Co do nForce 550 to juz nie mam zdania, nie umiem porównać tego z ULi na podstawie syntetycznych benchmarków z sieci.

Może ktoś z Was na tym nForce pracuje?

Utarło mi się jakoś (na podstawie doświadczenia :slight_smile: ), że chipsety na płycie wpływają bardzo istotnie na ogólną wydajność

komputera - co nie jest takie oczywiste dla wszystkich. Zazwyczaj mówiąc o PC wymienia się jakiego ma się CPU i ile

RAMu jest na pokładzie, czasem jest wzmianka o MOBO, ale tu raczej mówi się o firmie niż o chipsecie.

ASRock nie cieszy się taką renomą jak Gigabyte, ale może warto głębiej spojrzeć (chipset, osiągi w praktyce).

Dlatego jak już wcześniej wspominałem, chciałbym wybrać najsilniejszą płytę – będzie pracować na multimediach.

Wiem, że najłatwiej byłoby kupić coś pod Core2Duo :slight_smile: ale w/w płytki są na stanie i trzeba je wykorzystać :).

Znaczy wiesz, różna wydajność chipsetów jest spowodowana zintegrowanym z chipsetem kontrolerem pamięci, który w AMD K8 i K10 jest już w procesorze, więc 2 takie same zestawy na 2 różnych płytach będą miały identyczną wydajność. Dzisiaj chipset dal procesorów AMD jest już tylko odpowiedzialny za obsługę różnych pierdołów i koordynację wszystkich elementów kompa.

Uli w wydajności równy, a czasami nawet szybszy od nF4. nF 550, wydajnościowo to samo co nF4, ale mocno cięty, nF4 jest od niego lepszy, ma więcej funkcji.

To nie jest poważny sklep, jeśli mają 2 modele, jeden stary drugi tragiczny, M55S ma dziadowy dźwięk, kiepską sekcję zasilania zobacz tej tego szrotu na egielda.com.pl testerzy mają wątpliwości czy ta płyta długo pożyje.

Podaj fundusz, jak coś zostawiasz ze starego kompa to napisz, i zmieniaj ten sklep.

Ale składasz komputer od nowa, thunderpuss , bo jak tak, to możemy ci doradzić coś lepszego.

Gigabyte GA-MA770-S3/MSI K9A2 CF-F