ASRock p67 Pro3 - nagłe odłączenie zasilania i problemy

Mam dosyć dziwny problem z (prawdopodobnie) płytą główną - kiedy po nagłym odłączeniu źródła zasilania próbuję ponownie uruchomić komputer, dioda od dysku cały czas się świeci, ekran POST stoi w miejscu (ponad 30 sekund), na wyświetlaczu płyty głównej jest błąd ‘A2’, a następnie pokazuje się komunikat ‘no bootable device’. Kiedy wchodzę do ustawień BIOS/UEFI, na liście owszem, jest napęd DVD, czytnik USB i/lub pendrive, a dysku SSD nie ma. Wcześniej sobie radziłem w taki sposób, że restartowałem komputer do momentu, aż nagle zacznie wykrywać dysk i poprawnie uruchomi się system operacyjny. Próbowałem sam znaleźć przyczynę i rozwiązanie problemu, jednak znalazłem tylko częściowe rozwiązanie problemu - wystarczy, że poprawnie uruchomię i zamknę dowolny system operacyjny z innego bootowalnego urządzenia (np. parted magic na pendrive), a następne uruchomienie przebiegnie poprawnie. Jaka jest przyczyna tych awarii, które występują tylko w przypadku nagłego resetu/odcięcia od prądu? Czy jest możliwość eliminacji tej usterki?

mobo: ASRock P67Pro3

CPU: Intel core i5 2500k

SSD: Crucial M4 120GB

RAM: 1x Kingston 8GB 1333 hyperXblu

OS: Windows 8

Szklana kula podpowiada że to może mieć związek z SecureBoot (opcja w UEFI związana z używanym Win8).

W ustawieniach UEFI nie ma nic związanego z Secure Boot, jest jedynie “boot failrure guard”, który zresztą wyłączyłem. Problem nadal występuje.

Wygląda to tak, jakby nie było Secure Boot, bo inne systemy mogę bootować bez żadnych problemów. (Parted Magic, Ubuntu, Linux Mint, Fedora)

Jaki to model dysku SSD, jaka wersja firmware’u?

Jest to Crucial M4CT128M4SSD2, 128GB. Nie wiem, jaką dokładnie wersję ma firmware. Wiem tylko tyle, że to wersja z bugiem 5000 godzin.

W przypadku dysków SSD ważne jest aktualizowanie oprogramowania.

Problem z niewykrywaniem dysku po odcięciu prądu rozwiązano w przedostatniej aktualizacji

Aktualnie najnowszy firmware to 070H z 04/02/2013 http://www.crucial.com/support/firmware.aspx (aktualizacje robisz na własną odpowiedzialność, zrób kopię całego dysku).

Bardzo dziękuję za pomoc, postaram się jeszcze dziś zaktualizować firmware i dać znać, czy problem zniknął.

Dodane 23.06.2013 (N) 16:29

Ściągnąłem updatera, zapytał, czy zaktualizować firmawe, klknąłem tak (nic nie ściagalo) i teraz na pulpicie się nic nie dzieje od 10 minut, wszystko jest zawieszone. Boję się resetować, bo nie wiem czy nie przerwę procesu aktualizacji.

Zresetowałem, updater się po prostu zawiesił po kliknięciu “start update”. Nic nie zostało zaktualizowane, problem nadal występuje.

Dodane 23.06.2013 (N) 17:04

Ostatecznie pobrałem bootowalny updater, skopiowałem na pendrive i aktualizacja przebiegła pomyślnie. Komputer już włącza się normalnie :slight_smile:

Mam nadzieję, że 5000h bug również zażegnany?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc! :slight_smile: