Asrock P67 Pro3 SE, problem z podlaczeniem obudowy

Witam,

otóż mój problem polega na tym, że nie wiem jak podpiąć obudowę Zelman Z9 do płyty głównej. Chodzi mi o kabelki:

Czarno- czerwony RESET SW

Biało- czerwony HDD LED

Czarno- zielony POWER SW

Biały POWER LED-

Zielony POWER LED+

Za pierwszym razem gdy podpiąłem wszystko zgodnie z instrukcją (link: http://europe.asrock.com/downloadsite/m … 20Pro3.pdf)- strona 25, komputer po uruchomieniu włączył się na 1 sek, uruchomiły się wiatraki po czym zgasł a następnie sam się uruchamiał na 1 sek co kilka sek po czym się wyłączał. Nie próbowałem więcej razy go odpalać, bo boje się, że coś złego może się stać. Chciałbym się dowiedzieć w jakiej kolejności mam popodpinać wszystkie kabelki, aby komputer dobrze działał. Ewentualnie, jeśli uważacie, że jest to czynność zbyt trudna dla kogoś kto zna się na komputerach w stopniu podstawowym i polecacie mi oddać to do serwisu, żeby mi poskładali dajcie mi znać.

Tak z grubsza- wszystkie wtyczki muszą być podpięte w poziomie.

Jeśli tak masz i komputer nie chce się włączyć - zostaw tylko podpięty POWER SW (piny 6-8). Jesli objaw się ponowi - to znaczy że to nie problem podpięcia panela przedniego, tylko coś nie tak jest podłączone gdzie indziej. Pierwszym podejrzanym będą złącza USB oraz procesor.

AKTUALIZACJA: podaj pełną specyfikację podzespołów.

Witaj kolego,

góra - lewa strona, kolejno:

PLED+ - zielony POWER LED+, PLED- - biały POWER LED-, PWEBTN#/GND - zielony/czarny POWER SW

dół lewa strona, kolejno:

HDLED+/HDLED- - czerwony/biały HDD LED, GND/RESET# - czarny/czerwony RESET SW, DUMMY - pusty

wyczyść bios i ognia a nie zapomnij podłączyć przewodów przedniego panelu - trzeba zdjąć panel.

Pozdrawiam.

Taki objaw to nie problem z kabelkami od obudowy tylko z konfiguracją kości pamięci RAM. Jakie masz pamięci i w jakiej konfiguracji są włożone (single channel czy dual) i jakie to dokładnie kości (podaj pełną nazwę z symbolem). Diagnozy jestem pewien na 99% gdyż często składam komputery na Asrock’u i ten objaw również mi się zdarza.

Ja$- popodłączałem wszystko tak jak mnie poprowadziłeś, mimo tego że instrukcja z panelu przedniego była tylko po chińsku to z obrazków wpadłem na pomysł ściągnięcia go i podpięcia przewodów.

thommy181 RAMy to:Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series (KHX1600C9D3X2K2/8GX), dokładnie te: http://www.morele.net/pamiec-kingston-h … gx-433757/

Mam je ułożone jeden obok drugiego na niebieskim i białym miejscu. Zajmuja miejsca bliżej położone procesorowi.

Chciałbym dodać, że gdy uruchomiłem właśnie wczoraj komputer wieczorem zasilacz strasznie głośno chodził.

Dodaje poniżej link do albumu, w którym są zdjęcia z opisem jak wszystko zostało podpięte.

https://picasaweb.google.com/1009085897 … directlink

Pamięci przełóż do niebieskich gniazd.

Podłączyłem wtyczki tak jak pokazał to Ja$, RAM-y przełożyłem do niebieskich gniazd. Dalej to samo, komputer uruchamia się 2 razy co kilka sekund na niecałą sekundę po czym znowu po kilku sekundach uruchamia sie już na stałe ale monitor nie dostaje żadnego sygnału

Na filmiku uruchomił się raz na niecałą sekundę po czym samemu tak jak wcześniej uruchomił się po chwili na stale ale bez sygnału:

http://youtu.be/kyfkLsHZ0jQ przepraszam za jakość ale wszystko nagrywane telefonem.

Odłącz zasilanie wszystkich urządzeń peryferyjnych (dyski, napędy, odepnij wentylatory, pozostaw tylko wentylator procesora, odłącz dodatkowe zasilanie grafiki), jeśli masz wolną wtyczkę 12V 4 pinową odłącz 8 pinową dodatkowego zasilania, podepnij 4 pinową. Spróbuj uruchomić. Jeśli się uruchomi wyłącz, podpinaj kolejno po jednym urządzenia i uruchamiaj.

Podaj jaki masz zasilacz.

Zabieram sie do roboty, zasilacz Aerocool AEROPGSSTRIKE-X-600: http://www.morele.net/zasilacz-aerocool … 00-413357/

JoteS zrobiłem wszystko według twoich instrukcji (przełączyłem na 4 pinowe, odłączyłem dysk twardy i wiatraki, zostawiając ten od procesora) i nadal to samo

Spróbuj jeszcze to samo z wyciągniętą grafiką i jedną kością pamięci (jedną lub drugą) jeśli dalej nic to trzeba by spróbować na innym zasilaczu.

Odłącz też wtyczki usb z płyty. Pozostaw tylko procek na płycie i pamięć lub też tylko procek.

Spróbowałem najpierw na jednej, następnie na drugiej kości pamieci RAM. Dalej nie działa. Grafiki nie mogę odpiąć, ponieważ nie mam gdzie podpiąć monitora. Martwi mnie to, że zasilacz chodzi bardzo głośno, tak jakby wentylator w nim był nie nasmarowany. Jeśli jedyną opcją jaka mi pozostaje to próba na innym zasilaczu to będę musiał odnieść go do serwisu, gdyż takiego nie posiadam. Jedyny jaki mam to 5-letni 500W zasilacz, na którym wolałbym nie ryzykować, gdyż miałem z nim już kiedyś problemy.

Odłączyłem też grafikę i spróbowałem uruchomić komputer bez monitora, nadal to samo.

Inny zasilacz potrzebny jest tylko do stwierdzenia czy nowy jest ok. Odłącz wszystko co można poza prockiem z wentylem. Jeśli odpali to winny zasilacz, jeśli nie to płyta lub procek.

Witaj kolego,

czy podpoiłeś dodatkowe zasilanie karty graficznej oraz zasilanie procesora, takie złącze 8-pin ATX 12V? (jeśli 4-pin to czy prawidłowo?)

czy jak sugerowałem zresetowałeś bios (czyściłeś CEMOS).

Pozdrawiam.

I jeszcze jedno dla pewności, aby wykluczyć niepoprawne podłączenie obudowy odłącz kabelki od płyty głównej i do uruchomienia kompa użyj przycisków na płycie głównej.

Ja$ w mojej karcie nie mam dodatkowego zasilania karty (msi R6570-MD1GD3/LP) zasilanie procesora podpiąłem najpierw na 8 pinach, następnie na 4 pinowe (zgodnie z instrukcją wiec myślę, że prawidłowo)- nic to nie dało

Jeśli chodzi o czyszczenie CEMOSU to o ile jest to wyciągniecie tej malej bateryjki na 15 min to tak, zrobiłem to.- nic nie dało

JoteS niestety nie zdążyłem tego zrobić, gdyż komputer oddałem do zaprzyjaźnionego serwisu, aby poskładali komputer na nowo i wykonali testy.

Zależy mi na czasie. Kiedy już odbiorę komputer w poniedziałek z pewnością napiszę czego to była wina.

Pozdrawiam i dzięki za porady!

I znowu - stawiam dolary przeciw orzechom: CPU (a tak dokładnie: gniazdo LLGA na płycie, jako że uszkodzenie samego CPU to rzadkość jest).

Witaj kolego.

Czyszczenie CEMOSU to miałem na myśli - podłączenie kompa do sieci zasilającej i nie włączając go przyciskiem “POWER” wcisnąć przycisk “Clear CMOS” umieszczony na tylnej ściance płyty głównej (poz.16 str.13 w instrukcji Twojej płyty) - po tej czynności komp powinien sam się uruchomić, skonfigurować i wejść do biosu.

Pozdrawiam.

Okej,

więc przyczyny były dwie:

  • po pierwsze uszkodzony był wiatrak zasilacza (zasilacz działał tylko kiedy był ułożony bokiem)

  • po drugie BIOS, który był zainstalowany na płycie był za stary, żeby obsłużyć mój procesor (Intel CORE i5-3470)

W sumie to tyle, temat chyba do zamknięcia