ASRock Z87 Pro4 z monitorem 4k

Witam, chciałbym wiedzieć, czy jest możliwość używania monitora 4k z płytą ASRock Z87 Pro4. Mam komputer z właśnie tą płytą i procesorem Intel i5 4570. Nie mam karty graficznej, więc działam na zintegrowanym HD4600. Chciałbym wymienić monitor na nowy z rozdzielczością 3840 x 2160, ale nie wiem, czy będzie go można podłączyć do płyty głównej (wystarczy 30 Hz). Jeżeli nie jest to możliwe, to co mógłbym zrobić, aby używać takiego monitora?

Intel HD4600 obsługuje rozdzielczość 3840 x 2160. Ale będziesz musiał zwrócić uwagę na złącza w monitorze. Taką rozdzielczość osiągniesz tylko podłączając monitor do portu DVI na płycie głównej. Dodatkowo musisz mieć kabel DVI-DL.

 

Z definicji ten kabel obsługuje do 2560×1600 prz 60Hz lub 3840×2400 przy 30Hz.

 

Bardziej DisplayPort 1.2 lub HDMI 2.0.

 

http://www.pcworld.pl/news/398063_2/Monitor.4K.zanim.kupisz.html

Czytałem ten artykuł. Problem w tym, że mam 2 HDMI, ale nie mam pojęcia, jaka to wersja. 

 

Ogólnie sprawa wygląda tak, że na chwilę obecną mogę wydać do 1900 zł. Szukam monitora 4k o przekątnej co najmniej 27 do 34 cali i pivotem. Miałem nadzieję, że uda mi trafić jakiś najtańszy IPS, teraz wiem, że w moim zasięgu są tylko TN-ki. Jeżeli uda mi się znaleźć coś taniego, to może starczy na najtańszą grafikę z DP 1.2.

Zakładam, że komputer bez grafy do gier się nie nadaje, zwłaszcza w tej rozdzielczości. To do czego będzie, jak zastanawiasz się nad IPSem a TN, ale do grafiki lub filmu TN to tak średnio…

Kabel przesyła sygnał, a nie obsługuje rozdzielczość. DP ta płyta nie ma, HDMI obsługuje max. 1920 x 1200. W instrukcji podają że DVI też obsługuje taką rozdzielczość, ale … to samo pisali w przypadku laptopa żony, a jednak po DVI udało się podłączyć Della U2713WM (wiem, wiem - to tylko WQHD - a jednak …). Na forum Asrocka można wyczytać nieco podobny wątek, w którym jednak ludzie odnoszą się do Z87 Extreme a nie Pro, która posiada co prawda DP, ale użytkownicy zwracają uwagę na to, że w zależności od procesora i ilości pamięci, przy monitorach o rozdzielczości 4 k pojawiają się problemy z płynnością działania interfejsu.

Tak więc - istotnie - najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w dodatkową kartę graficzną.

Chciałem IPS’a dla lepszych kolorów i czerni, ale odrzuciłem go z powodu ceny. Przy moim obecnym monitorze z mniej wymagającymi grami nie jest tak źle. Gry takie jak WoT czy WoWs na niskich ustawieniach chodzą płynnie. Komputer głównie do programowania, trochę webmasterki, rzadko do ww. gier (tu będę musiał ustawiać 1920 x 1080). Na takim monitorze dobrze się pracuje, bo można mieć na ekranie jednocześnie różne narzędzia, dokumentację i okno IDE z dużą ilością kodu.

 

@Veers Czytałem gdzieś, że jest możliwość przesyłania obrazu przez 2 kable, ale nie jestem pewien, czy by to działało. Jeżeli chodzi o grafikę, to za czym powinienem się rozglądać? 

Zacznij od wyboru monitora, sprawdź wymagania techniczne i dopiero rozglądaj się za grafiką. Jak już wspomniano wcześniej - najlepiej mieć kartę graficzną z wyjściem DP w standardzie 1.2 lub nowszym. W tym względzie brylują karty z rodziny Radeonów, ale nie będę niczego sugerował.

Szukam i nie mogę nigdzie znaleźć informacji na temat minimalnej jasności monitorów, które znalazłem. Widzieliście gdzieś może jakieś monitory 4k 28" z minimalną jasnością, umożliwiającą wygodne używanie w nocy? Info znalazłem tylko o Philips 288P6LJEB - min. 81 cd / m2, więc żarówa.