Asus B85M-E - bardzo głośny start wentylatora CPU

Witam,

mam następujący problem, ok 2 sekund po włączeniu komputera wentylator chłodzący CPU wchodzi na krótką chwilę na bardzo wysokie obroty (około 5000 na minutę), po czym szybko się stabilizuje w okolicach 1000 obrotów. Problem jest bardzo denerwujący, z powodu głośnego wycia wentylatora zaraz po włączeniu komputera.

Czy można w jakiś sposób zmniejszyć prędkość obrotów wentylatora CPU przy samym starcie komputera?

Mój zestaw to:

Asus B85M-E, wgrany najnowszy dostępny BIOS B85M-E BIOS 0602

Intel Core i3 4330 BOX.

Wykorzystuję standardowy wentylator dostarczony wraz z procesorem.

Próby zmiany w UEFI profilu CPU Cooler-a z Standard na Silent nie przyniosły poprawy sytuacji.

To normalne, zawsze startuje na pełnych obrotach, potem spada do minimalnych.

BTW - 5000 RPM? Raczej ok 3000.

Wrzucam jeszcze poglądowe wideo. Trochę mnie to martwi, bo przy poprzedniej płycie Asusa pod Core 2 Duo start był cichutki. Czyli tak jakby zrobili tutaj krok w tył.

http://youtu.be/5L7UWYxX5s0

Zależy wszystko od płyty, jedne startują cicho, inne podają na początku pełne napięcie na wentylatory.

Było już o tym na forum - część płyt tak ma, jest to podobno przedmuchiwanie radiatora z kurzu.

W tym przypadku przydałaby się opcja cichego startu w UEFI. Producent mógłby z tego zrobić nawet nowe hasło marketingowe :smiley: .

O choinka - jak na serwerach rackowych… Faktycznie może być 5 tys rpm.

Ale tak po prostu jest.

To chłodzenie boxowe więc co się dziwić.

Dzięki za wszystkie wcześniejsze odpowiedzi. Ten start systemu jest naprawdę denerwujący i niestety bardzo dobrze słyszalny w całym mieszkaniu.

Czy moglibyście polecić mi jakieś markowe, ciche nawet przy wysokich obrotach chłodzenie? Nie może być za wysokie bo na zdejmowanej ściance bocznej obudowy jest tuba doprowadzająca powietrze, choć od biedy pewnie dałoby radę to zdjąć. Na tej płycie CPU_FAN jest 4 pin-owy, co jest pewnie standardem dla Hasswella.

Pozwalam sobie zadać takie pytanie bo tylko z praktyki wiadomo które chłodzenie (wentylator na chłodzeniu) jest rzeczywiście ciche, zwłaszcza co jest istotne w tym przypadku, przy pełnym napięciu. Ewentualnie rozważam jeszcze pasywny radiator, tylko czy system będzie stabilny? Procesor to i3 4330, czyli raczej chłodny procek.