ASUS Core Unlocker sam się odblokował na płycie M4A77TD PRO

Witam,

Jak w temacie posiadam płytę ASUS’a M4A77TD PRO, która jest wyposażona w funkcje ASUS Core Unlocker. Oczywiście nigdy w niej nic nie zmieniałem, nawet do niej nie wchodziłem i pewnie bym o niej nie wiedział gdyby podczas włączania komputera na ekranie powitalnym płyty (jej logo) nie widniał napis ASUS Core Unlocker. Posiadam jedna z nowszych wersji BIOS w serwisie mi ją zaktualizowali.

Po powrocie z serwisu mija już 9 miesięcy i do tej pory cały czas był napis ASUS Core Unlocker a od wczoraj jest (jeżeli dobrze pamiętam) ALL 4 Cores is ACTIVATED i obok w prawym dolnym rogu jest obrazek procesora i strzałki od niego w górę.

Do tej pory nigdy nie myślałem, że mam wyłączone jakieś rdzenie procesora (AMD Phenom 955), nawet w gadżecie na pulpicie są 4 paski użycia procesora od czterech rdzeni.

Dlatego czy mógł by mi ktoś wytłumaczyć co się dzieje ?

Część procesorów AMD byłą sprzedawana jako wersja 3 rdzeniowa, podczas gdy technicznie miała 4 rdzenie z czego jeden zablokowany. Taką wersję zapewne Ty trafiłeś. Sprawa ma się teraz tak że w wyniku jakiś czynników (boska interwencja? młodszy brat grzebiący gdzie nie trzeba? piątek 13? dar z niebios?) odblokował Ci się czwarty rdzeń. O ile dla szybkości działania kompa to dobrze (wiadomo - 4 rdzenie są lepsze niż 3 rdzenie ^^) o tyle nie jestem pewien czy manewr taki, nawet robiony legalnie za pomocą płyty głównej która obsługuje taką opcję nie narusza warunków gwarancji. O ile przed oddaniem sprzętu na serwis zablokujesz 4 rdzeń to się nie powinni połapać, ale jeżeli w wyniku przegrzania czy spięcia czy coś spali Ci się właśnie feralny rdzeń nr 4 to będą wiedzieć że było majstrowane. Problemem jest też to że dużo programów monitorujących nie pokazuje temperatury 4 rdzenia bo oficjalnie go nie ma, poza tym 4 rdzenie ciągną więcej prądu niż 3 więc jeżeli masz słabszy w mocy lub gorszy jakościowo zasilacz to może on po prostu romantycznie “walnąć” czy większym obciążeniu.

O zasilacz się nie boję bo wiele osób mnie uczuliło na jego punkcie, dlatego wybrałem sprawdzoną i godną markę oraz wystarczającą moc do pokręcenie lub rozbudowy mojego peceta. (be quiet! pure power 530W).

Choć nadal nie rozumiem jak to dokładnie działa ponieważ w różnych programach np: CPU-Z zawsze widniała informacja Cores 4 oraz Threads 4 i ogólnie wszędzie tam jest 4 tylko w ramce “Stepping” jest 2. Gadżet na pulpicie zawsze pokazywał 4 rdzenie (CPU Usage/Mater), w Evereście też mam 4 rdzenie i w AMD System Monitor też 4 i jeżeli dobrze pamiętam zawsze było 4. A teraz w oknie powitalnym płyty głównej nie pisze, żebym coś odblokował tylko, że wszystko jest odblokowane i jestem trochę skołowany bo niby co się odblokowało, skoro wszystko wyglądało na odblokowane ?

O i teraz zauważyłem, że w evereście w zakładce komputer > czujnik, jest podana tylko ogólna temp. procesora (40 stopni) a nie ma podziału na rdzenie jest 0 stopni a w nawiasie 32F. Przyznam, że mnie przestraszyłeś trochę tym “spaleniem” procesora.

Dodane 14.05.2011 (So) 13:51

Przypadkiem mama wczoraj chyba odblokowała moje rdzenie. Śmieszne jest to, że nawet komputera dobrze nie umie włączyć a od razu za podkręcanie mojego sprzętu się wzięła.

Ale na poważnie, miałem z hibernowany komputer, mama przyszła posprzątać i przetarła klawiaturę szmatką, przypadkowo włączając komputer. Nie wiedząc co się dzieje nie przestała naciskać klawiszy i zapewne nacisnęła o jeden za dużo odblokowując moje rdzenie.

Skoro już wszystko wiem to czy ktoś może mi wyjaśnić czy mam coś z tym robić ? Nic się nie przepali, nie odpadnie nie zaczną mi się sypać BSOD, co z temperaturami (mam zamontowane oddzielnie kupowane chłodzenie na wypadek podkręcenia).

W takim wypadku myślę że wytrzyma, ale głowy nie dam. Generalni widziałeś 4 rdzenie bo 4 zawsze tam były, ale jeden był pewnie zawsze nie aktywny i miał 0% obciążenia. Spróbuj jakieś zwykłe programy do monitorowania temperatur typu SpeedFan i tym podobne. Jeżeli wykryje Ci temperaturę wszystkich 4 rdzeni, a nie tylko 3 podstawowych no to po prostu sprawdzaj na bieżąco jak to wygląda - jak nie będzie szalał to git - masz 4 rdzeniowego procka :slight_smile: jedyne co może być niepokojące to właśnie temperatury, ale jeżeli te będą w normie (tym bardziej że masz jeszcze dodatkowe chłodzenie) to nie powinno być problemów (oczywiście ja na siebie odpowiedzialności za to nie biorę ^^ )