ASUS DSL-N12EC1 + Macbook Pro

Witam, mam kłopot z siecią WiFi w swoim domu - wyczerpałem już wszystkie pomysły i zwracam się do was o pomoc.

Mianowicie, mam router Asus DSL-N12E_C1 oraz Netię z transferem 10 / 1. Od jakiegoś czasu dręczy mnie problem niskiego upload-u - wg strony speedtest.net nieoznaczalny (nie kończy testu), z kolei wg aplikacji na komputerze (również speedtest by Ookla) wartości uploadu są na granic 0,01 Mbps.

Co ciekawe przy połączeniu za pomocą kabla upload jest w miarę zbliżony do 1 Mbps (ok. 0,9) czyli tak jak zobowiązała się Netia. Jeszcze ciekawszy jest fakt, iż przez długi czas nie było z tym problemu (uploadem), dopiero od kilku tygodni problem występuje.

Próbowałem już na nowo skonfigurować router, próbowałem ustawić usługi QoS na asusie, próbowałem zmienić kanał sieci WiFi na najmniej obciążony przez okoliczne sieci, próbowałem włączyć jedynie WiFi N zamiast b/g/n i nic z tych rzeczy nie pomogło. Cały czas upload na kablu jest OK, na WiFi nie. Download po WiFi na granicy 7/8 Mbps ze spadkami do 5/6 z kolei po kablu sztywno koło 8,4Mbps. Czy ktoś ma może pomysł w czym tkwi problem? Pozdrawiam.

P.S. Czy problemem może być Subwoofer bezprzewodowy stojący bezpośrednio pod routerem…? Nawet gdy jest w “Stand by” …? Odłączyłem go od prądu i nagle wartości uploadu są po WiFi OK…? Nie wiem czy to czysty przypadek czy zakłócenia. Pozdrawiam.

Bardzo możliwe, że to wina głośnika, prawdopodobnie komunikuje się on przez bluetooth który działa na tej samej częstotliwości co sieć wifi na ok 2.4 GHz czyli może powodować zakłócenia.