ASUS DVD-RW i ASUS DVD-ROM - DZIWNY PROBLEM

Mam nagrywareczkę DVD i odtwarzacz DVD na jednej taśmie. Problem polega na tym, że po jakimś czasie (różne odstępy czasu) odtwarzacz przestaje czytać płytki i musze zrobić restart. Jak puszcze go samego bez wypalarki to jest looz, chodzi i chodzi… a razem jak są to jest lipa

Chciałbym pozostać przy konfiguracji na jednej taśmie. Jakie są możliwości rozwiązania tego problemu ??? Dodam, że zworkami już się nakombinowałem, teraz mam oby dwa ustawione na cable select, bo najdłuszy czas działania jest ale też się sypie

Poradźcie coś - PLEASE :frowning:

Mój config sprzętowy to:

ASUS A7V333, AMD1800XP+(nie kręcony), 512MB (333mhz) RAM, Gainward GeForce 3, 2x80 Caviar 7200, tuner tv WinFasta, wspomniane napędy, fdd i wiatraczek na wysysanie poza tym na CPU i zasilacz 520W Topower.

POMOCY :frowning:

Zostaje im zaktualizować firmware.

Aktualizacja biosu płyty - to na końcu.

Wgrać najnowsze stery do płyty głównej.

Wymienić taśmę sygnałową na nową od razu na 80 żyłową.

I ustawienie CS,lepiej Master nagrywara DVD,Slave DVD - ale pokombinuj.

I to są wszystkie możliwości jeśli chodzi o II kanał IDE.

No więc firmware uaktualniłem ostatnio, taśmy przerobiłem od 40 żyłowej, przez 80-żyłową, skończywszy teraz na kablu IDE, teraz mam właśnie nagrywarkę na master a odtwarzacz na slave (inaczej też już próbowałem) i naprawdę to jest loteria kiedy się popieprzy - czasem działa cały czas dobrze, czasem po kilku godzinach się popieprzy :?

Ale co najdziwniejsze obczaiłem coś takiego, że: po włożeniu płyty wtedy jak już ich nie chce widzieć, zmieniają się i tak te znaczki co są na skrócie od napędu tzn. “dvd-rom” albo przy włożeniu cd zmienia się na “cd-rom” ale dostępu do nich nie ma - również nie zawsze się to zmienia :?

Co najlepsze, zawsze w Zarządzaniu dyskami -> diskmgmt.msc jak już nie odtwarza płyt jest pokazana pojemność nagranych danych, czyli tak jakby to odczytał :?

Stery do płyty głównej, czyli zaktualizować sterowniki do chipsetu, tak?

Tak.Szczególnie do IDE

Zmień nośniki CDR,DVDR na firmowe lub takie które pracowały poprawnie.

Zostaw tylko na kanale II IDE jeden napęd na taśmie jako Master na ostatniej wtyczce i przetestuj - bo może któryś napęd uszkodzony.

Może masz bałagan w systemie i warto postawić świeży.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

Lub jak nic występuje konflikt między napędami i nie mogą pracować na jednej taśmie.

Zrób jeszcze to:

Wyrzuć te wpisy z rejestru systemu jak są,oraz zainstaluj ASPI w wersji 4.71.2

Przeinstaluj ASPI (http://www.cdrinfo.pl/cdr/artykuly/aspi/aspi.php ).

Usun wartości Upperfilters i Lowerfilters z klucza

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMcurrentcontrolsetcontrolclass{4d36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} i zrestartuj komputer.

Po jednym napędzie zostawiałem już i działo wtedy wszystko bez problemów.

Bałagan w systemie raczej odpada, bo kiedyś miałem już ten problem z napędami: CD-RW i CD-ROM oby dwa LG, z CD-RW LG i DVD-RW Asus i teraz mam z tym :?

Mam te pliki w rejestrze. Wyrzucić je i potestować czy odrazu zaintalować ASPI?

Tej częście zabardzo nie rozumiem :slight_smile:

Wyrzuć wpisy i potestuj.

Poźniej wgraj ASPI i potestuj.

Jeśli masz problem przy nagrywaniu płyt zmień płyty CDR i DVDR na firmowe lub na takie z którymi nie było problemu.

To samo trzeba zrobić w wypadku problemu z ich odczytem - napędy mogą mieć problem z płytami(nośnikami CDR,DVDR) niskiej jakości.

I na koniec możliwe że kanał II IDE uszkodzony,konflikt między napędami,lub płyta główna nie radzi sobie z obsługą dwóch napędów na jednej taśmie sygnałowej.

Aktualizacja biosu płyty do najnowszego - może coś da.

Pomyliłem się, w tym kluczu HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMcurrentcontrolsetcontrolclass{4d36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} była tylko wartość Lowerfilters. Jak ją usunąłem to przy restarcie kompa wyskoczył mi z tekstem, że jakiś tam Driver od Eleberator Bytes, czyli tych od Clona jest nie zainstalowany i czy zainstalować, jak zrobiłem nie to przy każdym restarcie to wywalał a jak tak to zainstalował i chciał restart kompa.

Więc muszę Ci powiedzieć że programy typu Alkohol120%,Clone i podobne lubią robić takie problemy - w takiej sytuacji należy odinstalować taki program i wyczyścić system po nim.

Resztę masz napisane.

Wywaliłem clone i wszystkie resztki po nim, typu pliki, foldery, rejestr etc i problem nadal jest :?

Czyli wychodzi że konflikt sprzętowy między napędami na jednej taśmie lub którymś napędem a płytą główną.

Ewentualnie postaw jeszcze świeży system - wcześniej popodpinaj wszystko jak należy i sprawdź dokładnie sprzęt.

Zostaje ewentualnie kupić zwykły(nie raid) kontroler PCI ATA66/100/133 i rozdzielić napędy,aby pracowały pojedyńczo na taśmie.

Spróbuje jeszcze ustawienia dysk/napęd i dysk/napęd, bo podobno przy takim ustawieniu problem znika.

Mam pytanie, bo z dvd-rom’em nie będzie problemu bo tak jak dysk pracuje w udma 5 ale nagrywarka w udma 4 a drugi dysk też w udma 5, no i w związku z tym mam pytanie czy dysk będzie mógł być master czy musi być slave i będzie musiało to tak wyglądać:

I kanał

Master - dysk twardy zawierający system,

Slave - napęd CD/DVD-ROM,

II kanał

Master - nagrywarka,

Slave - drugi dysk twardy?

Spróbuj różnych kombinacji.

Pamiętaj jednak że napędy CD pracują max do ATA33 i mogą szybkie dyski spowolnić do tego transferu, jak są z nimi podpięte na jednej taśmie.

Spróbuj również ustawień dla dysku i napędu CS (Cable Select) na jednej taśmie.

Stanęło na tym, że wywaliłem odtwarzacz na gwarancje, bo miałem już tego wszystkiego dość :? Czekam teraz na rezultat.

Teraz najlepsze :? - podobny problem pojawił się z nagrywarką ale nie dokońca taki sam. Wrzuciłem dzisiaj płytke z filmem dvd do niej, nie odpaliła, po naduszeniu otworzyło się normalnie explorator twierdząc, że pusta płyta. Pomyślałem, że to przypadek, po restarcie odtwarzała normalnie. Po jakimś czasie znów wsadziłem płyte (tym razem inną) - tym razem było to samo :? Z koleji gdy wrzuciłem czystą płyte, normalnie odpaliło autoodtwarzanie windowsa z zapytaniem co zrobić z tą pustą płytą?

Jedyne fakty jakie mi przychodza na myśl związane z tym to, to że 3dni temu chciałem wypalić z dysku film DVD na DL, omyłkowo kupiłem czystą płytę DVD-R DL i nagrywarka nie chciała jej odtworzyć. Okazało się, że zapisuje tylko płyty w standardzie DVD+R DL. Zanim się zorientowałem wsadzałem ją 3-krotnie. Czy mogło to mieć jakiś wpływ? Wyczytałem gdzieś, że do odtwarzaczy nie wsadza się czystych płyt, bo może je to uszkodzić. Czy tu też mogło to mieć miejsce?

Od tamtego czasu nic nie wrzucałem do niej, bo nie miałem takiej potrzeby. Drugim faktem jest to, że dzisiaj zaktualizowałem sobie sterowniki od grafiki. No i właśnie, później wrzuciłem wspomniane wyżej płyty. Wg mnie sterowniki nie mogły wpłynąć tu w jakiś sposób. Chyba, że się myle.

Zaczyna mnie to już wszystko drażnić :cry:

Nie słyszałem o tym.

Wrzuć problem tu i poczytaj,są dobrzy w tej dziedzinie.

http://www.cdrinfo.pl

Jak wykonałeś to co pisałem wyżej to:

Ja w takich niejasnych przypadkach podpinam napęd do drugiego kompa i testuje i jak dalej to samo, serwis i niech robią.

Heh… tam wrzuciłem ten temat już na początku, do dzisiaj żadnej odpowiedzi :smiley:

No będę musiał sprawdzić u kumpla.