Asus F3 - problem z wyjściem słuchawkowym

Posiadam tego laptopa z układem Realtek ALC660, gdzie zainstalowany jest program który również wykrywa słuchawki i mikrofon i wyświetla komunikat że gniazdo zostało podłączone itp. Ale pewnego dnia nie wyświetlił tego komunikatu przy słuchawkach… Mikrofonowe działa, słuchawkowe nie działało. Zrobiłem restart i… zaczęło działać. Po dwóch dniach znów przestało. Program wykrywa mikrofon, nie wykrywa słuchawek, aczkolwiek jak wkładam wtyczkę od słuchawek to słychać ten delikatny charakterystyczny trzask, więc napięcie tam jest, trzask jest na dwóch kanałach więc chyba żadne kable sygnałowe nie są uszkodzone. Podejrzewam że to coś z tym programem który softwarowo podłącza słuchawki i mikrofon. Odinstalowywałem już te sterowniki, robiłem przywracanie systemu z wczoraj, bo działało ale dalej nic. Nie ważne co podłącze, słuchawki, głośniki czy kabel do wieży, dźwięku i tak nie ma. Ma ktoś jakieś pomysły? Dodam że ten dźwięk z biosa przy uruchamianiu idzie przez gniazdo do słuchawek tak więc gniazdo działa. Zrobiłem format i dalej nic. Dlaczego program od Realteka nie chce włączyć słuchawek skoro gniazdo działa?

sprawdź czy wtyczka napewno dobrze siedzi w gnieździe

Siedzi, bo w biosie dźwięk jest.

ja korzystam ze sterowników standardowych z visty na nich wszytsko działa, spróbuj zainstalować te sterowniki

Formatowałem go, zaktualizowałem sterowniki najpierw do tych starszych ze strony Asusa, a potem po formacie do najnowszych. Wszędzie tak samo. Zastanawia mnie tylko czemu nie chce się aktywować to gniazdo chociaż jest sprawne…

mi się wydaje, że to wina programu, który pokazuje co jest aktualnie podłączone, nie sprawdze go, bo go nie instalowałem

No mi też się tak wydaje ale ten program instaluje się razem ze sterownikami nawet jak robię przez aktualizuj sterownik. A nawet jak go wyłącze to jego jego efekty jak się ustawi (EQ, pogłos itp.) to dalej są one aktywne.

ja go nie instalowałem, bo tylko pamięć zajmuje

Wyłączyłem program od Realteka i ALCMTR z autostartu, restart i na boga, dalej nie ma dźwięku. Kompletnie tego nie kminie że gniazdo działa, dzwonek Asusa leci przez słuchawki przy uruchamianiu kompa a w Windowsie lipa. A jak wkładam wtyczke to nawet słychać ten przeskok w słuchawkach.

a może w systemie dźwięk jest wyciszony

Przez głośniki leci…