ASUS GTX 750 TI 2GB - od 0 rpm do nawet 3000 rpm, w spoczynku, Windows 10 x64

(matisto) #1

Witajcie, chyba mam identyczny problem z kartą ASUSa jak kolega wyżej, próbowałem sterowników najnowszych, z listopada i dużo starszych z płyty - to samo.

Na linuksie problem nie wydaje się występować (bo wtedy nie instalujemy sterowników...). Gdy karta nie jest obciążana, obroty skaczą sobie i przy tym wszystko szumi.

W biosie jest cicha.
Bios samej karty był od początku aktualny.

Próbowałem zmieniać ręcznie prędkości - nie przynosi to żadnego efektu. Jakby nie było reakcji na moje działania.

Z tego co sobie przypominam problem się zaczął, gdy zacząłem używać Windowsa 10 (nie mogę już przejść na Windows 7, nawet gdyby to pomogło) - jeszcze to sprawdzę dokładniej.

Z początku myślałem, że winna tu jest moja płyta (Acer Veriton M4618G), że się "gryzą", ale teraz to już zwątpiłem i postanowiłem problem drążyć nadal.

Karta jest reklamowana jako cicha i działająca na Widnowsie 10!

Tak nie jest...

W grach szumu nie ma, choć też się zdarza, ale zazwyczaj karta wskakuje na równe obroty.

Nigdy nie była podkręcana. Problem w zasadzie istnieje od nowości.

Nie mogę sobie pozwolić na jakiś lutowania, obejścia (nawet jeszcze nie zmieniałem pasty), bo ma plombe i jest na gwarancji do listopada.
Jak mi się nie uda rozwiązać problemu, to czy mogę ją reklamować jako niezgodność towaru z umową?

Proszę o porady.

Proszę o pomoc!

PS Mogę też udokumentować te zachowanie karty jak chcecie.

(Semtex) #2

To normalne zachowanie, tobie się wydaje, że karta nic nie robi, ale tak nie jest, nawet przeglądarka korzysta z akceleracji GPU, do szybszej i efektywniejszej pracy. Z panelu ASUS wynika, że ciśniesz kartę na Gaming Mode, zmień na Silent Mode i powinno się wyciszyć.

Raczej nie wyobrażam sobie reklamacji karty za jej normalne zachowanie.

(matisto) #3

Tryb tu nie ma nic do rzeczy, specjalnie zainstalowałem program, tylko żeby pokazać obroty. Zmienione, to samo, nic się nie wyciszyło. Dla mnie to nie jest normalna praca karty.

(Semtex) #4

Wyeliminowałeś takie przyczyny jak infekcja, proces działający w tle? Może, na przykład, gdzieś jest jakiś updater Javy i on ci ciśnie kartę, w Google jest sporo podobnych wątków, wygląda to na problem który występuje w wielu OS: 7, 8, 10, nie ma zasady. MOim zdaniem, powinieneś wywalić wszystkie składniki tego panelu Asus, usunąć wszystkie składniki sterownika GPU, następnie zainstalować sam driver Nvidia i NVIDIA PhysX, bez tych wszystkich Gforce expirience, 3D itp. Zobacz czy mu się poprawi. Sprawdź co uruchamia się wraz z systemem, selektywnie wyłączaj po jednej pozycji, może trafisz winnego.

(matisto) #5

System czysty, 2 dni po formacie, wykluczyłem to już dawno. Miałem w tym czasie ze 4 formaty, ciągle to samo. Antywirus jest. Mam zainstalowane wszystko ze sterownikiem, tylko nie GeForce Experience. Niefajnie tak bez pełnej funkcjonalności używać karty, nie uważasz? Sprawdzę niedługo na samym sterowniku i bez sterownika (ten z Windowsa będzie) zachowanie karty.

Nic się z systemem nie uruchamia.

Możesz dać linki do tych tematów? Kiedyś szukałem i nic ciekawego nie znalazłem.

(Semtex) #6

https://www.google.pl/#q=windows+10+high+gpu+usage+in+idle

(matisto) #7

Czy to aby na pewno dobry trop? Ten program od ASUSa nie pokazuje limitu z jakim ma pracować GPU?

Użycie w GPU-Z wygląda inaczej.

(bison616) #8

po załączonych screnach wynika że karta działa i pracuje tak jak powinna, a co do wiatraka do wywał ten program i w msi afterubren zmień ręcznie predkosci wiatraka

(matisto) #9

MSI afterburner i zaawansowane ustawienia sterownika NVIDIA - nic nie reaguje na ręczne ustawiania wentylatora. Nigdy nie reagowały. W tym od ASUSa jest to samo. To jest właśnie problem…

Do tego doszły jeszcze przycięcia w CS:GO, których nie było.

I w Mass Effect 2, nic innego nie sprawdzałem. W ME2 wentylator nie wchodzi na pełne obroty, tylko skacze od zera do maksymalnych. Oddawać na gwarancję?

(JNJN) #10

No to do serwisu i niech ją sprawdzą i już.

(Domker) #11

Ja z tych danych na screenach widzę, że temperatura GPU nie skacze, a chłodzenie i tak zwiększa i zmniejsza obroty (i to blisko o 50% bazowych jakie osiągnął), co raczej nie jest typowe zachowanie karty graficznej.

Przy testach obciążeniowych zawsze wzrost temperatury powoduje wzrost obrotów chłodzenia GPU, a szybkość reakcji i tolerancja jest uzależniona od ustawionego profilu.

Tam zwiększanie obrotów i ponowne zmniejszanie jest nieuzasadnione w ogóle temperaturą GPU, ani ustawionym profilem.

Puki masz gwarancję taką kartę jak najbardziej warto zareklamować. Możesz nawet nagrać filmik i dołączyć link do wniosku reklamacyjnego.

Obojętnie, czy to problem kontrolera obrotów chłodzenia karty graficznej, czy samego oprogramowania sterownika Nvidia ASUS stanowi to całość jako produkt i masz prawo zareklamować.

Odnośnie limitu z jakim ma pracować GPU o który pytasz. To technologia PowerMizer:

W zależności od użycia GPU uaktywniają się kolejne levele pracy zegara GPU i szybkości transferu pamięci karty.

Ma to na celu oszczędność energii jaką pobiera karta graficzna.

(matisto) #12

Poszło zgłoszenie do morele. Z początku chciałem do ASUSa, ale się okazało, że kartę ma im dostarczyć sprzedawca. Ewidentnie coś z kartą.

EDIT:
Dla potomnych:
Naprawa gwarancyjna przyniosła pozytywny skutek, problem ustał. Regulowanie obrotami wreszcie jest możliwe.
W systemie jest cisza. Prawdopodobnie wymieniono cały układ chłodzenia na nowy. Czy coś jeszcze? Nie mam pojęcia.