ASUS GTX760 2 GB i dziwne piski z komputera w grach

Odpalając np. grę TRAIN SIMULATOR 2015 spotkałem się z taką dziwną sytuacją : 

 

Po odpaleniu gry słyszę dziwne piski/pisk przy ekranach początkowych, w menu gry, itd. Piski zmieniają częstotliwość z każdym wyborem w MENU i po otwarciu podmenu znów pisk, jakby zakłócenia. Na moje ucho pisk dochodzi z grafiki ASUSA, ale słychać go z potrojoną mocą też przez głośniki. 

Nie jest to raczej związane z wentylatorami grafiki, bo wyłączając AUTO na MANUAL i ustawiając różne prędkości wentylatorów po odpaleniu gry pisk zawsze jest. 

I tak: wyłącze głośniki, słychać lekki pisk z karty grafiki z kompa. Włącze głośniki - słychać i z kompa i z potrojoną głośnością przez głośniki. 

 

Sprawdzałem też na słuchawkach - to samo. 

 

Przełącze się z gry na Windows 7 (poprzez ALT+TAB), od razu cisza. Wrócę do gry - od razu pisk. 

 

Czym to może być spowodowane? 

Odpalałem jeszcze 2 inne gry: 

W jednej słychać tak samo pisk 

W drugiej nie ma pisku, ale za to we wszystkich trzech grafika dziwnie turkocze jak by miała mały silniczek czy agregat. Na szczeście po zamknięciu obudowy tego nie słychać, ale piski są słyszalne. 

 

W trakcie samej rozgrywki piski się kończą. 

 

 

NIE WIEM CZY TO COŚ NIEPOKOJĄCEGO? 

Ale żeby gra generowała piski w grafice i głośnikach to dziwne… 

I ten dziwny cichy turkot grafiki po odpaleniu każdej gry… 

 

To normalne, czy wadliwy egzemplarz? 

 

??? 

 

PS - gry oryginalne 

Płyta główna GIGABYTE GA Z97X GAMING 5 z grafiką ASUS GTX760 2 GB 256 bit

Cześć,

 

DirectX  najnowszy masz zainstalowany?

Sterowniki do karty graficznej aktualne?

Nie możesz się sugerować jedną lub dwoma grami. Przetestuj z dziesięć gier i wtedy zobacz czy problem nadal jest.

 

Może spróbujesz przełożyć kartę graficzną do innego komputera i zobaczyć czy problemy nadal są?

 

Jednak diagnozuję jakiś problem z kartą graficznę.

 

Pozdrawiam,

jakubgross

Co się tyczy turkotania, to podejrzewam, że tak długo wsłuchiwałeś się w pisk aż usłyszałeś silniczek wentylatora :slight_smile:

  1. Obsłuchaj dokładnie gdzie piszczy.

  2. Piszczeć mogą cewki na grafice, płycie, zasilaczu.

 

Samo piszczenie nie jest efektem uszkodzenia, bo piszczeć potrafią cewki w grafikach po 2000zł. Jest to normalne zjawisko jak producent zastosuje tanie elementy,

I w przypadku grafik czasem uznają reklamacje a czasem nie.

 

Natomiast jeśli dodatkwo słychać ten dzwięk z głośników to już trzeba szukać jak się przenosi. Może to być uszkodzony zasilacz, kabel od przedniego panelu zbyt blisko grafiki, kości pmięci lub nie kontaktująca w nim masa.

 

Efekt też może się pojawiać gdy np kabel do głośników ma zabrudzoną masę.

Zobacz jeszcze czy przy odtwarzaniu normalnej muzyki (z odtwarzacza) też piszczy.

 

No pewnie cewki.

Zasilacz nowy, ma 2 tygodnie, nie załamuj mnie. be quied 600W pure power.

Kabel od przedniego panelu jaki? W przednim panelu na słuchawki jak i mikrofon nie działa, bo być może zapomnieli mi podłączyć (?)

Wszystko co do głośników podłączone jest z tyłu.

Kości pamięci też nowe , mają 2 tygodnie.

Masa to już nie wiem jak sprawdzić.

No to trzeba ustalić jaki to podzespół i wszystko wiesz? czyli trzeba osłuchać,co piszczy?

 

No własnie mówie, pisk dochodzi mi z grafiki. I napewno to nie wentylatory, bo zatrzymalem na sekunde kazdy i pisk nie ustał, wiec tak jak wiekszosc twierdzi to najprawdopod cewki.

No więc jak się nic nie dzieje z kartą, może tak być.

Dziś zrobiłem tak:

 

1.) Podłączyłem głośniki pod gniazdko z uziemieniem (co akurat bez sensu, bo głośniki mają wtyczkę bez uziemienia), i podłączyłem komputer również pod gniazdko z uziemieniem.

Ktoś mi sugerował, że wtedy piski w kolumnach znikną. Niestety. Nic się nie zmieniło.

 

2.) Wyjąłem grafikę z kompa, żeby sprawdzić integrę z płyty głównej. Odpalam grę - pisków nie ma, ani w głośnikach, ani w kompie. Jedyny minus że gra się zaczęła wieszać :slight_smile: Więc pisk i zakłócenia generuje grafika ASUSA.

 

Wnioski?

Chyba będę musiał reklamować grafikę, tylko pytanie czy JEŚLI wymienią na inny egzemplarz, nie będzie tego samego?

 

Albo wymienić tą grafikę na jakąś inną. Tylko jaką? W najgorszym przypadku mogę jeszcze dopłacić ok 100 zł, byle była to grafika praktycznie bezgłośna przy windowsowych działaniach, i umiarkowanie hałaśliwa podczas gier. Hałaśliwa w sensie szumu wiatraków, nie pisków, buczeń, terkotań plastiku, czy innych cudów.

(Oczywiście z oprogramowaniem gdzie mogę też samemu ustawiać prędkość wiatraków)

 

Poradzicie coś? najważniejsze dla mnie: jak najcichsza, i dobra do najnowszych gier - max za 950zł.

Próbuj z gwarancją.

 

Podstawowe pytanie to: czy tak było od początku? jak było, możliwe,że te typy tak mają?

 

I zależy od serwisu, czy uznają reklamację,czy nie?

Podłączyłem w PCIe:

SOUND BLASTERA, podłączyłem głośniki, sprawdzam grę… piski w głośnikach jeszcze głośniejsze - teraz to aż wbijają się w uszy, i konkretnie już przeszkadzają.

 

Masakra ta grafika ASUS. Pytanie tylko czy to trefny egzemplarz, czy ten typ tak ma…

Wracając jeszcze do tematu. Ktoś mi polecił w opcjach grafiki wyłączyć synchronizację pionową.

 

W opcjach Synchronizacja pionowa mam do wyboru:

> Użyj ustawienia aplikacji 3D

> Wyłącz

> Włącz

> Adaptacyjny

> Adaptacyjny (częstotliwość odświeżania o połowę mniejsza)

 

Polecono mi aby wybrać to ostatnie, i pomogło. Dzisiaj wypróbowałem wszystkie z tych opcji i okazuje się że piszczy tylko przy

“> Użyj ustawienia aplikacji 3D” - a więc przy opcji “> Włącz” również jest wszystko ok.

Tylko teraz kwestia czym się różni opcja pierwsza od tej trzeciej (> Włącz) ?

 

i czy w takiej sytuacji reklamować grafikę czy zostawić ?

Reklamuj. :wink:

reklamacja akurat tutaj nic nie da nie wymienią karty z piszczącymi cewkami, bo nie wpływają na żywotność karty, jak grasz najepiej samemu ograniczyć FPS żeby nie przekraczało odświeżania monitora, mi karta jęczała jak w GTA IV miałem 2k fps w menu :D, vsync jak kolega wcześniej mówił, lub rivatuner statistics server i ograniczyć do 60-75 (bez v-sync) i problem z głowy